Kdy čínská ekonomika narazí?
„Varoval jsem před vývojem v čínské ekonomice s tím, že jde o nebezpečnou oblast, kterou světová ekonomika nyní opravdu nepotřebuje. Jenže toto varování zaznělo před šesti lety,“ píše na stránkách The New York Times Paul Krugman s tím, že podobné predikce čínské krize zaznívají i z úst jiných ekonomů již dlouho. A žádný kolaps se nekoná. Nyní se podle ekonoma čínské hospodářství opět dostává do problémů a je tak namístě se ptát, zda přichází den, kdy se proroctví naplní.
Krugman odpovídá, že on sám nemá ponětí, ovšem „problémy Číny jsou reálné“. Čínská vláda ale „opakovaně dokázala svou schopnost a ochotu udělat vše, co je třeba, na podporu ekonomiky. V tom se nenechává omezit ani nějakou pevně danou ideologií ani náznakem nějakého demokratického procesu. „Možná jde o další názorný důkaz fungování Dornbuschova zákona, který je pojmenován podle mého starého učitele Rudiho Dornbusche. Podle něj krizím trvá příchod mnohem déle, než se domníváme, ale pak k nim dojde mnohem rychleji, než bychom čekali,“ píše ekonom.
Co považuje Krugman za nejslabší články čínského hospodářství? Jeho fundamentálním problémem je vnitřní nerovnováha s extrémně vysokými investicemi. A dnes již země není schopna exportovat své přebytky do zbytku světa tak jednoduše jako v minulosti. Vysoké investice pak znamenají, že firemní sektor má stále větší problémy s dosahováním potřebné návratnosti těchto výdajů. Tento problém ještě zhoršuje uzavírání technologické mezery mezi Čínou a Západem, které znamená, že klesá potenciál pro další prudký růst. Ten pak navíc brzdí i demografický vývoj, který je do značné míry odrazem dřívější politiky jednoho dítěte.
Co by znamenaly vážnější čínské problémy pro světovou ekonomiku? Zde je podle ekonoma třeba mít na paměti, že tato země již v celku nevytváří obrovské obchodní přebytky (její přebytky s USA jsou spíše výjimkou). Čína se proto stala velkým trhem pro zahraniční firmy a v roce 2017 dosáhla hodnota jejích importů 2,2 bilionu dolarů, zatímco dovozy do USA dosáhly výše 2,9 bilionu dolarů. Z tohoto pohledu se z ní stala „podobná lokomotiva táhnoucí světovou ekonomiku, jakou jsou USA“. Její brzdění by se tak do světové ekonomiky promítlo velmi citlivě, a to zejména u zemí, které jsou významnými vývozci komodit.
Zdroj: The New York Times
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- CNY, čínský juan - převod měn na CZK, českou korunu
- Kdy má svátek Martin
- Kdy má svátek Kateřina
- Nemocenská - kolik a od kdy dostanete?
- Kdy má svátek Nikola
- Přídavky na děti - kdy máte nárok a kolik dostanete
- Starobní důchod - kdy a kolik
- Kdy do důchodu?
- Kdy můžete do předčasného důchodu a o kolik peněz přijdete?
- Zprávy Kurzy.cz - ekonomika, akcie, koruna, euro, dolar, zprávy ze světa.
- Ekonomika - Makroekonomika ČR 2020, data, novinky
- Svět - státy světa a jejich ekonomika
Prezentace
28.11.2024 Nejlepší chytré hodinky na světě jsou Samsung.
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Miroslav Novák, AKCENTA
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Ali Daylami, BITmarkets
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory