Indonésie - opomíjený ekonomický gigant
Největší populaci na světě mají Čína a Indie, méně známé je ale pořadí za nimi. Na třetím místě figurují Spojené státy s 331 miliony obyvatel a za nimi Indonésie s 265 miliony obyvatel. Její ekonomika je přitom devátá největší na světě, velikostí se podobá té britské či francouzské. A odhaduje se, že v roce 2050 by mělo jít o čtvrtou největší ekonomiku světa, před kterou by se nacházely pouze Čína, Indie a Spojené státy. Nová analýza z dílny Mezinárodního měnového fondu „Realizing Indonesia’s Economic Potential“, kterou zpracovali Luis E. Breuer, Jaime Guajardo a Tidiane Kinda, poskytuje řadu informací o tomto rostoucím gigantu světové ekonomiky.
Po finanční krizi roku 1998, která postihla velkou část Asie, provedla Indonésie rozsáhlé reformy a decentralizovala své hospodářství. Pravomoci i finanční zdroje částečně přešly od vlády k místním samosprávám, které převzaly zodpovědnost i za zdravotní péči, vzdělání na základní a střední úrovní, investice do infrastruktury a řadu dalších oblastí. Snížila se tak dominantní role centrální vlády, která byla „dědictvím postkoloniálního období“.
Druhý graf popisuje vývoj veřejného dluhu (relativně k produktu) a fiskální bilance. Obojí je podle ekonomů z MMF na zvládnutelné úrovni, míra zadlužení přitom postupně klesla z téměř 90 % HDP v roce 2000 na téměř 20 % HDP v roce 2011:
Ekonomové poukazují na to, že několik asijských zemí mohlo v minulosti těžit z takzvané „demografické dividendy“, kdy demografický vývoj znatelně přispíval k jejich ekonomickému růstu. Indonésie si této „dividendy“ užívá stále a podle projekcí by měla dlouhodobě zvyšovat růst HDP asi o jeden procentní bod. A zemi se nedaří jen na čistě ekonomické rovině. Klesá míra chudoby a úmrtnosti novorozenců, prodlužuje se očekávaná délka života. Lepší se přístup k pitné vodě, dodávky elektrické energie a přístup k internetu.
Země ale stále trpí „rigidní regulací trhu práce“, nízkými daňovými příjmy a málo rozvinutým finančním trhem. Výrazně se nepodílí na asijských výrobních řetězcích, nepřitahuje zahraniční investice v potřebném měřítku a trpí nízkým růstem produktivity, který v posledních letech doléhá na tempo růstu. Je také zranitelná, co se týče možného zpomalení čínské ekonomiky. Dalšímu rozvoji neprospívá ani to, že jde o zemi rozprostřenou na tisících ostrovech, kde se hovoří mnoha stovkami jazyků, propukají etnické tenze a přetrvává nerovnost.
Zdroj: Tim Taylor, The Conversable Economist, MMF
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Česká koruna, CZK - kurzy měn české koruny
- Kurzy ČNB - Kurzovní lístek České Národní Banky
- Kurzovní lístek Česká spořitelna, Kurzovní lístky bank
- Česká spořitelna, a. s. - euro, vývoj kurzu měny
- Volná místa region Česká Lípa - Volná pracovní místa Česká Lípa
- Podnikání v České republice
- USD, americký dolar - převod měn na CZK, českou korunu
- Česká pošta - ceník poštovného 2020
- UAH, ukrajinská hřivna - převod měn na CZK, českou korunu
- THB, thajský baht - převod měn na CZK, českou korunu
- GBP, britská libra - převod měn na CZK, českou korunu
- AED, SAE dirham - převod měn na CZK, českou korunu
Prezentace
22.11.2024 Výsledková sezóna: Obhájila Nvidia svou…
18.11.2024 Nejlepší telefon za 2 990 Kč. Motorola má hit…
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jak trh reagoval na volby v USA? Historická maxima, ale i prudké propady
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?