Okénko investora  |  07.01.2019 18:39:22

V loňském roce si investoři spálili prsty

Rok 2018 byl bez nadsázky pro většinu investorů a portfolio manažerů výjimečný, ale ne v pozitivním slova smyslu. Stav by se dal shrnout slovy: „Skoro nic nefungovalo.“ V loňském roce 93 procent ze všech sedmdesáti tříd aktiv přineslo negativní výnosy (měřeno americkým dolarem). To se nestalo ještě nikdy v historii (tedy za posledních 100 let, odkdy Deutsche bank výkon sedmdesáti různých tříd aktiv sleduje). Šok a zklamání investorů bylo umocněno tím, že v roce 2017 pouhé jedno procento tříd aktiv přineslo negativní výnosy. Zjednodušeně řečeno – předloni „rostlo téměř vše“, zatímco loni před poklesy „nebylo kam utéct“.

 

Pro zajímavost uveďme, že druhý historicky nejhorší byl rok 1920, kdy zklamalo 84 procent tříd aktiv. V nechvalně známém roce 1931, kdy kulminovala Velká hospodářská krize z let 1929 až 1933, skončilo s negativním výnosem 77 procent tříd aktiv. Pokud tedy někdy v historii platila situace na trzích „cash is king“, bylo to rozhodně v loňském roce.

 

Dařilo se opačným strategiím, tedy „shortování“ většiny aktiv, a posílil také americký dolar. V černých číslech skončily prakticky pouze hotovostní peníze, ale ani ty nedokázaly porazit inflaci. Zde je nutno podotknout, že Deutsche bank výnosy sleduje v dolarovém vyjádření. Kvůli obecnému posílení amerického dolaru se tak v dolarovém vyjádření dostávaly do záporu i aktiva, která v lokálních měnách přece jen přinesla pozitivní zhodnocení.

 

Jednotlivé třídy aktiv dopadly v loňském roce tristně. Lépe však na tom nebyly ani jednotlivé investiční strategie. Drtivá většina strategií skončila v loňském roce ztrátami. Například long-short akciová strategie hedgeového fondu hodnotového investora Davida Einhorna v loňském roce ztratila přibližně 34 procent. V rámci akciového trhu dosáhl jen velmi malý počet akcií uspokojivého výsledku a porazil svůj index. Většina akcií, co se počtu týče, skončila v loňském roce ještě ve větších ztrátách, než měly akciové indexy, ve kterých se nachází.

 

Analytici jsou ve svém výhledu pro letošní rok opatrní, nicméně většina očekává spíše zpomalení tempa ekonomického růstu i tempa růstu zisků firem. Nečekají však recesi či meziroční poklesy zisků. Úrokové sazby se odlepily ode dna. Lze však očekávat, že je centrální banky v letošním roce nebudou dál výrazně zvedat, spíše budou čekat, jak se vyvine situace ohledně obchodních jednání mezi USA a Čínou.

 

Z hospodářských výsledků amerických firem, které budou reportovány v nejbližších týdnech, poprvé vypadne jednorázový pozitivní vliv americké daňové reformy. Evropa bude pro změnu zásadně ovlivněna jednáními o brexitu, volbami do Evropského parlamentu a možnými lidovými nepokoji v ulicích. Tím, že v USA klesla pravděpodobnost dalšího zvedání úrokových sazeb, zmírnil se i tlak na růst úroků v eurozóně. Ekonomika a trhy se zkrátka již nacházejí za svými vrcholy a berou si oddechový čas. To bude nahrávat strategiím výběru jednotlivých akcií. Trhy jako celek pravděpodobně zůstanou rozkolísané s velkými výkyvy a bez silného trendu, který by měl delšího trvání.


Ing. Štěpán Křeček, MBA

Na pozici hlavního ekonoma ve společnosti BH Securities a.s. zodpovídá za tvorbu makroekonomických a tržních analýz. Rovněž se věnuje komunikaci s veřejností a médii. Jako host televizních a rozhlasových pořadů se často vyjadřuje k aktuálnímu ekonomickému dění. V současné době patří mezi nejcitovanější české ekonomy. Vystudoval Národohospodářskou fakultu Vysoké školy ekonomické v Praze, kde dále působí a vyučuje několik předmětů. Po odborné stránce se zaměřuje na analýzu české ekonomiky, sociální systémy a veřejné rozpočty. Na tato témata napsal řadu odborných prací. Rád sportuje, čte a poslouchá vážnou hudbu.

BH Securities a.s.

BH Securities je licencovaný obchodník s cennými papíry a člen Burzy cenných papírů Praha a.s. Společnost byla založena v roce 1993, krátce po vzniku kapitálového trhu v České republice.

Dnes je BHS jedním z nejvýznamnějších nebankovních obchodníků s cennými papíry na českém kapitálovém trhu a individualizované investiční služby bez změny jména či přístupu poskytuje kontinuálně již 25 let.

BHS nabízí široké portfolio investičních služeb. Vedle obchodování na kapitálových trzích jsou to především správa aktiv a individuálních portfolií (asset management), fondy kvalifikovaných investorů, emise a obchodování s dluhopisy, podílové fondy či investiční zlato.

Více informací naleznete na: www.investice.cz/ nebo na: www.bhs.cz.

07.01. 19:58  Privátní dluhopisy (Market007)
Diskuse je uzavřena

Poslední zprávy z rubriky Okénko investora:

St 10:20  Ve 3. čtvrtletí pokračoval růst reálných mezd Miroslav Novák (AKCENTA CZ)
Po 13:49  Vývoj důvěry v ekonomiku v listopadu 2024 Radoslav Jusko (Ronda Invest)
Pá 15:30  Vyhlídky na to, že Evropa bude mít vlastní bateriový průmysl, jsou na ústupu. Olívia Lacenová (Wonderinterest Trading Ltd. )
27.11.2024  Zmatek na ropném trhu. Jak se promítne do cen pohonných hmot? Petr Lajsek (Purple Trading)
27.11.2024  Nová éra Trumpa, nová éra kryptoměn Ali Daylami (BITmarkets)





Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688