Co bude v roce 2019 s kryptoměnami?
V roce 2018 praskla bublina na trhu s kryptoměnami, a to včetně největšího a nejznámějšího bitcoinu. Od vrcholu na téměř 20 000 USD na konci roku 2017 ztratila měna již 80 % hodnoty a zatím se nezdá, že by se letos mělo něco změnit. Co za propadem stálo a co očekávat (nejen) od bitcoinu v roce 2019?
O tom, co stálo za propadem cen bitcoinu a ostatních kryptoměn, spekulují jak takzvaní kryptonadšenci, tak ti, kteří bitcoin nevlastní a nikdy jej vlastnit nepotřebovali. Propad o 80 % překonal i prasknutí technologické bubliny, kdy index Nasdaq ztratil za dva roky 78 %. Ostatní měny na tom nejsou o mnoho lépe, takže z celkové tržní kapitalizace kolem 800 miliard dolarů zůstalo něco přes 130 miliard.
Co stojí za propadem?
Podle Goldman Sachs jsou jedním faktorů, které mohou stát za rychlým propadem hodnoty kryptoměn, zejména bitcoinu, negativní zprávy v médiích. V průběhu roku se objevilo hodně informací o hackerských útocích na burzy kryptoměn a o tom, že byly z účtů klientů ukradeny miliony dolarů. Wall Street Journal psal o tom, že téměř jedna pětina takzvaných ICO (něco jako veřejná nabídka kryptoměny) vykazuje znaky podvodu. A objevily se i spekulace o spolehlivosti kryptoměny tether, která měla být stabilní měnou zajištěnou americkým dolarem v poměru jedna k jedné.
Svůj podíl na propadu mají nejspíše i regulátoři, kteří prakticky žádnou měnu nezlegalizovali tak, jak by si zastánci kryptoměn asi přáli. Bitcoin se sice dostal na komoditní burzu v podobě futures, ale to bylo v době, kdy byl na vrcholu. Americká Komise pro obchodování s komoditními futures v průběhu roku několikrát požadovala od kryptoměnových burz větší transparentnost a angažovala se ve vyšetřování cenových manipulací mezi obchodníky s bitcoinem. Komise pro cenné papíry a burzy ale odmítá povolit vytvoření ETF zaměřeného na bitcoin v souvislosti s pokračujícími obavami ohledně úschovy a dozoru nad podkladovým aktivem.
Asi největším zklamáním pro kryptonadšence byl nezájem institucionálních investorů. Na komoditní burze sice o BTC nejprve zájem byl, ale objemy obchodů padají. Možná právě futures byly začátkem konce bitcoinu, jak před uvedením na trh varoval šéf firmy Interactive Brokers Thomas Peterffy.
Stejně tak klesá výhodnost těžby, takže i samotní těžaři měny postupně odcházejí z trhu.
Blockchain není odepsaný
Přestože samotné kryptoměny dostaly v roce 2018 tvrdý úder, samotná technologie blockchain, na níž je založen například bitcoin, má možná stále potenciál. Už se o ní sice tolik nemluví, ale řada firem zavádí technologie na ní založené. Některé banky, zejména v Asii a Latinské Americe, zase projevily zájem využívat technologii ripple. Australská burza cenných papírů například plánuje vytvořit na bázi blockchainu platformu pro usnadnění zúčtování a vypořádání hotovostních transakcí.
Banka pro mezinárodní platby a Mezinárodní měnový fond se stále podílejí na plánech na vytvoření digitální měny centrálních bank a její možnou roli v měnové politice, struktuře trhu a platebních systémech. V každém případě platí, že bublina, která praskla v roce 2018 na trhu s bitcoinem, nebyla první a nejspíše ani poslední.
Kryptoměny v roce 2019
Goldman Sachs nedávno přišla s několika predikcemi toho, co by se mohlo na trhu s kryptoměnami dít v roce 2019.
- Bude pokračovat snaha o větší zapojení institucí. Nasdaq možná uvede futures kontrakty na BTC a regulátoři budou zvažovat povolení pro ETF. Americký regulátor sice stále otálí a požaduje výrazné změny na trhu s bitcoinem, ale žádostí přibývá.
- Další kontroly od regulátorů. SEC se začala zaměřovat na neregistrovaná ICO a zdá se, že má snahu o širší regulaci kryptoměn, jako je tomu u tradičních cenných papírů.
- Širší přijetí blockchainu. Přestože se technologie blockchainu nadále vyvíjí, má potenciál mít výrazný dopad na různá odvětví (například transakce typu peer-to-peer nebo zúčtování a vypořádání cenných papírů). Goldman Sachs očekává, že do tří let bude docházet k omezenému zavádění nových technologií založených na blockchainu. Širší přijetí však pravděpodobně potrvá deset let nebo déle.D
Poslední zprávy z rubriky Kryptoměny:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Výpočet čisté mzdy v roce 2021 i v předchozích letech, změny v roce 2021
- Daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob 2019 včetně změn kvůli koronaviru
- Kalkulačka DPH - výpočet DPH pro rok 2019 i pro roky 1993-2018
- Platové třídy 2019 a 2020
- Platové stupně 2019 a 2020
- Kalkulačka pro OSVČ hlavní činnost za rok 2019 - výpočet daně z příjmů, sociálního a zdravotního pojištění
- Změna času - střídání času 2019, konec střídání času, letní a zimní čas
- Bitcoin - aktuální a historické ceny kryptoměny Bitcoin, graf vývoje ceny kryptoměny Bitcoin - 2 dny - měna USD
- Ethereum - aktuální a historické ceny kryptoměny Ethereum, graf vývoje ceny kryptoměny Ethereum - 2 dny - měna USD
- Dogecoin - aktuální a historické ceny kryptoměny Dogecoin, graf vývoje ceny kryptoměny Dogecoin - 2 dny - měna USD
- Litecoin - aktuální a historické ceny kryptoměny Litecoin, graf vývoje ceny kryptoměny Litecoin - 2 dny - měna USD
- Cardano - aktuální a historické ceny kryptoměny Cardano, graf vývoje ceny kryptoměny Cardano - 2 dny - měna USD
Prezentace
28.11.2024 Nejlepší chytré hodinky na světě jsou Samsung.
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Miroslav Novák, AKCENTA
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Ali Daylami, BITmarkets
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory