Příští týden bude na trzích přetrvávat volatilita
Dění na světovém trhu
Vánoční týden patřil vysoké volatilitě především v zámoří. Hlavní americké indexy předvedly ve středu 26.12. největší jednodenní nárůst od března 2009 (např. index S&P 500 +5,0 % d/d). To dopomohlo i celkovému kladnému vyznění uplynulého týdne (růst o 3 % t/t). Nicméně je nutné podotknout, že se jednalo jen o mírné odmazání předešlých ztrát, které naopak posunuly prosincový výkon mezi nejhorší v historii vůbec. Ještě nám chybí doslova pár dní do konce měsíce, ale například výše zmíněný index S&P 500 je za prosinec níže o téměř 12 % m/m. Za celý rok pak index S&P 500 odepsal 7,0 %. Na trhu se sledovalo vyjednávání USA a Číny ohledně obchodní politiky, uzavření vládních úřadů v USA kvůli rozpočtu a ve výhledu zůstává rizikový faktor brexitu. Evropa prostřednictvím DAXu odepsala 0,7 % t/t. Za celý rok index DAX odepsal 18,2 % r/r. Domácí trh byl zčásti ovlivněn pozitivním sentimentem ze zámoří a za týden si připsal lehkých 0,33 % t/t na 987 bodů. Celkově se nedržel stranou výprodejů a ztratil za celý rok 8,5 %.
Společnosti na BCPP
Vánoční týden se obešel bez výraznějších zpráv, a proto se kromě týdenních změn zmíníme i o vítězích a poražených odcházejícího roku 2018.
Z pohledu celého týdne nejvíce rostly akcie Avastu (+4,5 % t/t na 81,5 Kč). I v průběhu Vánoc se podařilo akciím Avastu odolat výraznějšímu prodejnímu tlaku. Volatilita se určitě zvýšila při poklesech až k 73 Kč, ale kupci zde dokázali vrátit cenu akcie vždy lehce výše. Naopak nejhůře se opětovně dařilo společnosti CME (-2,7 % t/t na 62,3 Kč). Důvodem je pokračující tlak v zámoří a absence skokového růstu, který u ostatních technologických firem v průběhu týdne nastal. Zopakujeme, že situace v Rumunsku, které chystá nové sektorové daně, společnosti rovněž nepomáhají. Investoři se snaží vyhnout jakémukoliv propojení na Rumunsko. V případě CME je navíc již delší dobu na trhu vidět velký prodejce vzhledem k nadprůměrným zobchodovaným objemům.
Z pohledu celého roku (nepočítáme dividendy), byl největším skokanem ČEZ, který zakončil rok na 535 Kč (+7,8 % r/r). Společnost těžila z rostoucích cen elektřiny, které se do hospodaření začnou promítat již příští rok.
Naopak nejhorší výkonnost předvedlo CME, které na domácí burze zakončilo obchodování na 62,3 Kč (-37,9 % r/r). I přes lepšící se hospodaření společnosti nepomohl výprodej v zámořském technologickém sektoru. Rovněž situace kolem Rumunska (popsaná výše) může mít nepříznivý dopad na tamní hospodaření. Jen připomínáme, že Rumunsko tvoří zhruba 37 % EBITDA.
Ještě nechceme opomenout letošního nováčka v indexu PX a to Avast, který od květnového IPO předvedl solidní růst o 20,7 %. Společnost těží ze silného fundamentu a pokračujícího růstu poptávky po antivirové ochraně. Zařazení do prestižního londýnského indexu FTSE 250 bylo rozhodně jedním ze stěžejních faktorů, který ovlivnil zájem o tento titul.
Kromě výše popsaných událostí bychom chtěli připomenout i vznik nového trhu Start, který přináší nejen pro domácí investory nové investiční příležitosti. Na zmíněný trh byly uvedeny společnosti nejen jako tzv. start-upy, tedy začínající firmy, ale i již stabilní společnosti, které se mohou dále podělit s ostatními akcionáři o své vize a strategické plány.
Výhled na příští týden
Přelom roku bude opětovně ovlivněn volnými dny. V ČR a většině Evropy se neobchoduje až do úterý, na některých trzích pouze v pondělí dopoledne. V USA je trh uzavřen jen v úterý. Očekáváme, že bude na trhu přetrvávat vysoká volatilita. Investoři budou analyzovat, zda současné ceny jsou již zajímavé, anebo je nadcházející vývoj v ekonomice a politice odpovídající aktuálním valuacím. Dění kolem obchodních vyjednávání mezi USA a Čínou či kolem Brexitu mohou být témata, která budou nadále vyvolávat ostrou tržní reakci na obě strany. Významnější události v kalendáři na první týden roku 2019 nejsou.
Z makroekonomického výhledu se v USA zaměříme na čtvrteční ISM průmyslu (oček. 58 po 59,3 bodech) a páteční data z trhu zaměstnanosti (oček. 180 tis. po 155 tis. nových prac. místech). V Číně se zaměříme na pondělní oficiální data z PMI průmyslu (beze změny 50 bodů) a středeční PMI průmyslu agentury Caixin (beze změny 50,2 bodu).
Milan Vaníček
J&T BANKA, privátní banka úspěšných:
Od roku 1998 se staráme o investice a finance těch nejbohatších, těch nejnáročnějších. Individuální přístup a maximální komfort je cítit ve všem, co děláme. Jsme privátní bankou, která klientům pomáhá majetek zhodnotit, ochránit a předat dalším generacím a v neposlední řadě si ho také užít. Učíme se od těch nejlepších a rosteme spolu s našimi klienty.
Vedle komplexních služeb family office a privátního bankovnictví poskytujeme specializované financování v oblasti real estate a podnikových akvizic. Do bankovního holdingu J&T patří kromě české J&T Banky její slovenská pobočka, ruská banka J&T Bank ZAO a banka J&T Bank and Trust se sídlem na Barbadosu.
Více informací na: www.jtbank.cz
Poslední zprávy z rubriky Akcie ve světě:
Přečtěte si také:
Prezentace
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
25.11.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
22.11.2024 Výsledková sezóna: Obhájila Nvidia svou…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Zmatek na ropném trhu. Jak se promítne do cen pohonných hmot?
Ali Daylami, BITmarkets
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Elektrické návěsy od Range Energy: Klíč k udržitelnější kamionové dopravě?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory