Jan Berka (Roklen24)
Akcie ve světě  |  11.12.2018 09:12:07

Recese na obzoru? Proč se (ne)bát roku 2019 podle Wall Street

Vedle geopolitických událostí tíží světové trhy v posledních dnech i obavy ze zpomalování globální ekonomiky, v některých případech dokonce z další recese. Zaměříme-li se na Spojené státy, hned čtyři největší banky z Wall Street sice varovaly před vyšší pravděpodobností ekonomického propadu, v roce 2019 se tak ale ještě, jak se zdá, nestane.

Dosavadní období růstu potřebuje zhruba osm měsíců, aby bylo vůbec nejdelší v rámci poválečné éry. Byť mnohé ukazatele ekonomických podmínek a vývoje zůstávají stále solidní, najdou se i ty opačného rázu. Agentura Bloomberg upozorňuje například na inverzní výnosovou křivku či na návrat volatility na akciové trhy spojený s největšími výprodeji za poslední týdny. Do debaty o potenciálně rýsující se recesi největší ekonomiky světa se pak jako poslední zařadily i banky JPMorgan, Goldman Sachs, UBS a Bank of America.

Například JPMorgan přiřadila recesi v roce 2019 pravděpodobnost 35 %, což je číslo přibližující se maximu aktuálního cyklu. Banka UBS zase provedla analýzu vývoje hospodářství 40 zemí za posledních 40 let, aby tak zjistila, že americká ekonomika spadá do skupiny těch, jejichž kondice je nekonzistentní s vývojem pozorovaným před dosažením hospodářského vrcholu.

Bank of America sleduje trh práce

Analytický tým Bank of America ve svém posledním reportu upozorňuje na počáteční žádosti o podporu v nezaměstnanosti jakožto na jeden z pěti klíčových prediktorů možné recese. „U posledních sedmi recesí jsme po šestiměsíčním růstu žádostí o podporu v nezaměstnanosti pozorovali jejich zvýšení v průměru na dvouciferná čísla, až poté přišla recese,“ stojí v reportu Bank of America.

Žádosti o podporu v nezaměstnanosti v posledních týdnech rostou. Vedle toho, že se nachází na dlouhodobě nízkých úrovních, jde ale o velmi malé posuny. „Nárůst žádostí o podporu nelze ignorovat, nejde však o posuny naznačující jakkoliv problematické zpomalení trhu práce,“ uvádí banka.

Mezi další indikátory možné recese Bank of America řadí prodeje aut, průmyslovou výrobu, filadelfský Fed index a nakonec souhrn odpracovaných hodin. U žádného z nich nebyl v poslední době pozorován výraznější propad, Bank of America tak propadu americké ekonomiky během příštích šesti měsíců přiřazuje pravděpodobnost pouze 10 %. Indikátor recese v roce 2019 založený na tržních fundamentech však značí vyšší čísla, a to 20-30 %.

Nálada a „Morgani“

JPMorgan se zaměřuje na indikátory podnikové nálady. U nich bylo v poslední době pozorované zhoršení, což se projevilo v již zmiňovaném posunu indikátoru recese, který banka vytváří, směrem k maximům za dosavadní cyklus expanze americké ekonomiky.

„Rizika se začínají posouvat směrem ke slabší americké ekonomice,“ přepisuje Bloomberg slova analytického týmu banky. „Na druhou stranu, výsledky posledních šetření nálady nebyly až tak uniformě slabé, tudíž pro rok 2019 recesi nepředpokládáme,“ stojí v textu.

Mezi další sledované faktory, na které se JPMorgan zaměřuje, patří vysokofrekvenční data, jako jsou například business reporty prováděném Federálním rezervním systémem.

UBS a křišťálová koule s vadami

Asi nejvíce sledovaným indikátorem recese je inverzní výnosová křivka. Přiznávají to dokonce i sami představitelé Fedu. Například šéf sanfranciské pobočky Fedu Daly na začátku prosince uvedl, že jen velmi těžko lze najít empirickou pravidelnost, která by byla natolik pravidelná, jako je predikční schopnost výnosové křivky.

I přesto jsme se však od Fedu nedočkali žádných komentářů, které by naznačovaly jakkoliv zvýšenou nervozitu. Měnový výbor výnosovou křivku sice pozoruje, avšak nehodlá se zaměřovat výhradně na ani - alespoň po dobu, co z ekonomiky přicházejí relativně dobrá data.

Podle banky UBS má toto tajnůstkářství svůj důvod. „Inverzní výnosová křivka je totiž křišťálová koule s vadami,“ uvedl CIO UBS Global Wealth Management Mark Haefele. I přesto, že propad spreadu mezi 2letým a 10letým americkým bondem do záporu byl předzvěstí posledních sedmi recesí, v posledních dvou případech dosahoval prodlení více než 24 měsíců, upozornil Haefele.

Když se slova chopí odborníci

Mezi časté indikátory ekonomického vývoje patří i pravidelný makroekonomický výhled Survey of Professional Forecasters, za kterým stojí Fed. Poslední vydání sice přineslo o něco pesimističtější výhled americké ekonomiky během příštích čtyř čtvrtletí, na druhou stranu, stále nejde o nikterak výrazné zhoršení.

Jednou z bank, která v rámci svého ekonomického výhledu vychází ze Survey of Professional Forecasters, je Goldman Sachs. Ta ve svém reportu odhaduje pravděpodobnost vypuknutí americké recese v roce 2019 na 20 %. „Moudrost davu může fungovat, děje se tak ale primárně v krátkém období,“ píší Goldmané. A právě v krátkém období je pravděpodobnost recese na základě výhledu odborníků velmi nízká.

Pomalejší růst na obou stranách Atlantiku

Zaměříme-li se na výhled evropské a americké ekonomiky, odhady všeobecně pracují se zpomalením růstu ve srovnání s letošním rokem. To by se mohlo například potvrdit i na blížícím se zasedání Evropské centrální banky a Fedu. První zmiňovaná zasedne již tento čtvrtek, přičemž všeobecně se od guvernéra Draghiho očekává více holubičí tón spojený s revizí makro výhledu ke slabším hodnotám. Plán ukončení programu QE by měl platit dál (konec s rokem 2018), sledované budou také komentáře ohledně reinvestic prostředků z držených cenných papírů před splatností.

Dalším klíčovým fundamentem aktuálního týdne je dění kolem brexitu. Dnes se mělo v britském parlamentu uskutečnit hlasování o dohodě vzniklé na základě předchozích jednání s EU. Premiérka Mayová však podporu nesehnala (centrem rozporů je především hranice Irska a Severního Irska), a proto vsadila na posunutí samotného hlasování. Jejím cílem teď bude dosažení dalších ústupků z evropské strany, se kterou se sejde na čtvrtečním summitu.

Představitelé EU však již dříve upozornili, že Británie nemá očekávat dohodu v lepším znění, než je teď (včera na svém Twitteru to zopakoval předseda Evropské rady Tusk). Neúspěch Mayové v dalších jednáních, ať už na evropské či britské půdě, by mohl Spojené království nasměřovat k tvrdému brexitu, což by trhům, libře ani euru, na náladě nepřidalo. Další variantou, kterou včera potvrdil Evropský soud, je žádný brexit. Velká Británie má totiž možnost jednostranně stáhnout rozhodnutí o odchodu z EU. V takovém případě by zůstala členem, a to za stejných podmínek jako teď.

Aktuálně se dolar vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1375 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 97,12 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1372 do 1,1486 EURUSD.*

Pro ČNB se nic nemění

Domácí dění se na začátku týdne neslo v klidném duchu. Z dat byla zveřejněna listopadová inflace, jež meziročně zaznamenala zpomalení na úroveň inflačního cíle ČNB na 2 %. Byť predikce centrální banky byla výrazně vyšší (2,5 %), trhy zajímal především fakt, že jádrová inflace skončila nepatrně vyšší, a tedy v souladu s očekáváním bankovní rady. Výhled měnové politiky tudíž zůstává nezměněn. Další úrokový hike očekáváme v prvním čtvrtletí 2019, pravděpodobně v únoru.

Dnes nás žádná domácí data nečekají. Aktuálně se v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,86 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,84 až 25,89 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 22,54 až 22,73 USDCZK.*

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Portál Roklen24.cz je exkluzivní server o ekonomice, financích a investicích, který poskytuje aktuální ekonomické zpravodajství, real-time data, grafy, analýzy, názory, videa a rozhovory.







Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688