Konec roku 2018 se blíží, jak jej asi zakončí žlutý kov?
Za pár týdnů nám skončí rok 2018 a čeká nás ohlédnutí a čas bilancování, jaký vlastně tento rok byl a zda naplnil to, co jsme si nastavili na jeho začátku. Každý z nás bude bilancovat a toto bilancování se projeví ve všech směrech. Rovněž trh se zlatem, stříbrem a dalšími komoditami projde fází vyhodnocování. Zda byl úspěšný, zda naplnil svá očekávání, jak se vyvíjela letošní nabídka a poptávka, jak si vedly těžařské firmy, jak se plnily plány prodejů světových mincoven atd.
Nicméně máme ještě před sebou pár týdnů a i v této době se můžeme dočkat různých překvapení a zvratů. Žijeme v době, která se vyznačuje velmi vysokou dynamikou. Ze dne na den, z hodiny na hodinu, z minuty na minutu se mohou stát věci, které ovlivní celosvětový vývoj. Dávno již neplatí, že co se stane na druhém konci světa, se neprojeví na druhém. V dnešním globálním světě se vše valí jako vlna a dotýká se nás všech. Dnes to není o pár faktorech, které mají vliv na vývoj a pokud se budeme bavit o komoditách a jejich cenách, nikdo neví, co a jaký vliv může mít jakákoliv situace. V dnešní době stačí již pouhé slovo, prohlášení a vidíme, jaké to může mít následky. Nikdo neví co se stane za chvíli, natož za týden, měsíc, rok a událostí s mimořádným dopadem tzv. černých labutí, kde nemůže odhadnout riziko, nemůžeme určit kdy nastanou a jestli vůbec je nespočet. Bohužel tyto události pak mají rozsáhlý dopad na daný vývoj.
Navenek se zdá, že je vše v pořádku, ekonomikám se daří, nezaměstnanost je nízká, inflace na „zdravé“ úrovni atd. Bohužel ty hlavní problémy, které tu jsou pořád a přibývají, jsou skryté a je jen otázkou času, kdy se opět projeví a ve větší intenzitě. Žijeme opět v relativně dlouhé době, kdy se daří, ale je potřeba mít na paměti, že se opět dostaví doba, kdy tomu tak nebude. Bohužel nikdo z nás neví, kde a co vyvolá nějakou krizi, recesi. Může to být opět sektor nemovitostí, akciové trhy, geopolitika atd. Potenciálních rizik je nespočet. A je potřeba se na tuto dobu nějak připravit.
Čím dál více lidí po celém světě a nejsou to jen tradiční země, se zaměřuje a doplňuje své portfolio o drahé kovy, které vždy měly, mají a budou mít svou hodnotu. Kolik měn bylo za dobu lidstva vytvořeno a kolik jich zmizelo ze dne na den nebo ztratily svou hodnotu? Těžko spočítat. Stalo se to snad někdy u zlata, stříbra apod.? Tyto kovy provázejí lidstvo od jeho počátku až do dnešních dní a bude tomu i nadále. Globální velmoci, malé státy i obyčejní lidé si uvědomují hodnotu a uchovávají své bohatství právě do drahých kovů jako ochranu proti všem těm negativním vlivům. Drahé kovy jako ochrana před nepředvídatelným vývojem ekonomik jsou tou pravou cestou.
A jak tedy skončí rok 2018?
Jak už to tak vždy bývá, na konci každého roku opět vyvstávají otázky. Naplnil daný rok očekávání a predikce, které byly dány na jeho počátku nebo byl vývoj zcela jiný? Jak moc byl daný rok volatilní, co vše se událo co mělo vliv na cenu drahých kovů? Opět se analyzuje, co vše svět v daném roce zažil a co mělo vliv na vývoj cen.
Pokud bychom se podívali na vývoj v posledních letech, dalo by se říci, že jsme pravděpodobně ve fázi dalšího býčího trhu, a proto se dá očekávat, že letošní rok bude opět ve znamení růstu. I když to tak zatím nevypadá a v porovnání se začátkem roku došlo k poklesu ceny žlutého kovu, závěr roku může ještě vše změnit a zlato může na poslední chvíli ukázat svoji sílu, smazat ztráty a zakončit jej v černých číslech.
Poslední takový mnohaletý cyklus růstu započal v roce 1999, kdy se cena na konci roku pohybovala kolem cca 290 $ za unci. Následně došlo k růstu až k vrcholu, který se projevil v září 2011 a žlutý kov dosáhl hodnoty kolem 1 900 $ za unci. Za toto období 1999 - 2011 přidal žlutý kov na své hodnotě kolem 655 %.
Poté, co se svět začal výrazněji vzpamatovávat z krize z roku 2008, došlo k poklesu ceny a nastolení určitého medvědího trhu, který dosáhl svých určitých minim v prosinci 2015, kdy se cena téměř dotkla úrovně 1 000 $ za unci. Následně přišel rok 2016 a s ním kolaps a propad čínských burz, který se, jak to již v globálním světě bývá, přelil i na americké a evropské burzy. Tato situace přispěla žlutému kovu, viděli jsme postupný růst a po BREXITU hodnoty kolem 1 370 $ za unci. Tedy ve srovnání s koncem roku 2015 za půl roku nárůst kolem 20 %. Pak po částečném uklidnění situace zakončilo zlato rok 2016 v zisku kolem 9,1 %. V následujícím roce 2017 opět nárůst kolem 13,6 %. Tedy za dva roky o téměř 23 %. Bude ziskový i letošní rok?
Podívejme se na přehled vývoje ke konci roku v letech 2013 - 2017:
Podívejme se na následující graf, kde uvidíme konec roku 2017 a prozatímní vývoj ceny žlutého kovu v roce 2018:
Vidíme, že za toto období byla nejnižší úroveň zaznamenána 12. prosince 2017, kdy se cena zlata dostala na úroveň cca 1 240,90 USD. Následně přišel nový rok a 2.1.2018 se již cena vyhoupla na cca 1 312 USD, nárůst tedy o cca 5,72 %. Nyní kolem 6. prosince 2018 se cena pohybuje kolem cca 1 242,55 USD. Tedy oproti začátku ledna máme zatím pokles o cca -5,29 %. O den později, tedy 7. prosince 2018 se cena dotkla již úrovně 1 250 USD. Ještě 15. listopadu 2018 se cena pohybovala na úrovni cca 1 211,85 USD a při srovnání se začátkem roku činil rozdíl -7,63 %. K nynějšímu růstu na 1 250 USD teď přispěly špatné data z amerického trhu práce, oslabující dolar, pokles akciových trhů.
Podívejme se rovněž na vývoj za poslední 3 roky, kde vidíme prosincové propady a následně pak opětovné růsty na počátku nového roku:
Na následujícím grafu je vidět výnosnost žlutého kovu od roku 2011 a možný vývoj v roce 2018:
Na počátku letošního roku byly predikce, že se zlato přehoupne přes úroveň 1 300 USD a zamíří až k úrovni 1 400 USD. Nicméně máme ještě před pár týdnů, kde se může ještě vše změnit. Uvidíme co vše se ještě udá na finančním, geopolitickém atd. poli. Nicméně to vypadá, že zlato na poslední chvíli smazává ztráty letošního roku a to nás ještě čeká 11. prosince 2018 zásadní jednání britského parlamentu o odchodu z EU, kde to vůbec nevypadá, že bude smlouva schválena, což by pravděpodobně přineslo vlnu nejistoty, která by se mohla projevit na ceně žlutého kovu. Nechme se tedy překvapit, jak to vše dopadne a jak nakonec zlato zakončí rok 2018.
Ing. Jakub Petruška
Vystudoval Ekonomickou fakultu na Vysoké škole báňské - Technické univerzitě v Ostravě a v současné době působí ve společnosti Zlaťáky.cz jako investiční analytik a poradce. Zabývá se zejména fundamentálními analýzami a technickými analýzami komoditních trhů.
Zlaťáky.cz
Jedna z nejvýznamnějších společností na trhu nabízí nejlepší ceny investičního zlata a stříbra od renomovaných světových výrobců Argor Heraeus SA, PAMP, Perth Mint, Münze Österreich. Disponujeme též nejširší nabídkou numizmatiky v rámci Evropy! Důvěřujte tradici – jsme s Vámi už 10 let. Více informací na www.zlataky.cz
Poslední zprávy z rubriky Okénko investora:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?