Eurozóna hlásí nejhorší podnikatelskou náladu za 4 roky
Podnikatelská nálada v eurozóně spadla v listopadu na nejnižší úrovně za poslední čtyři roky. Na vině jsou velice slabé nové objednávky, a to především v průmyslu. Podniky v dotaznících uváděly jako nejčastější příčinu obtíží pomalejší zahraniční růst, narůstající politické a hospodářské nejistoty a především výrazně slabší poptávku po autech. To není dobrá zpráva ani pro Česko, zvlášť když vezmeme v potaz, že se zhoršila o poznání víc nálada v sousedním Německu než ve Francii, se kterou je tuzemská ekonomika o poznání méně obchodně provázána.
Bude zajímavé, jak na čísla zareaguje ECB, která zatím veškeré horší zprávy z ekonomiky vnímala jako dočasné a přechodné. Sice nadále stejně jako ECB věříme, že efekt politického napětí okolo Itálie a brexitu, stejně tak jako dopad nových emisních limitů na auto-sektor bude dočasný. Pravdou ovšem také je, že růst viditelně již dnes zpomaluje rychleji, než ECB očekávala. Do jisté míry to ECB nemusí tolik vadit. První růst sazeb je přece jen daleko, konec QE je vlastně hotovou věcí a v nejbližší době ji nečeká žádné zásadnější měnově politické rozhodnutí. Navíc inflační tlaky z domácí ekonomiky přes pomalejší růst sílí. To ostatně potvrdily i dnešní PMI, v rámci kterých vstupní a výstupní inflační subindexy zůstávají beze změn na vysokých úrovních.
Pravým strašákem pro ECB ovšem zůstává Itálie. I dnešní PMI ukázaly, že nejvíce se podnikatelská nálada zhoršila mimo Německo a Francii - nejnižší úrovně od roku 2013. To vše asi do značné míry kvůli politickému napětí zkoušené italské ekonomiky. Další zhoršování italského hospodářského výhledu může politickou přestřelku mezi Římem a Bruselem jenom vyostřit. A to ve finále ECB ještě zkomplikuje společnou měnovou politiku orientovanou současně na Berlín, Paříž i Řím...
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Výpočet čisté mzdy v roce 2021 i v předchozích letech, změny v roce 2021
- Kalkulačka DPH - výpočet DPH pro rok 2019 i pro roky 1993-2018
- Nezaměstnanost v ČR, vývoj, rok 2020, Míra nezaměstnanosti v %
- Příspěvek na bydlení v roce 2021 - Kalkulačka
- Čísla účtů pro placení daní v roce 2020
- Daň z nemovitosti - daň z nemovitých věcí v roce 2020
- Kalkulačka přídavků na děti pro rok 2020 - Máte po zvýšení životního minima nárok na přídavky na děti? Kolik dostanete?
- Minimální mzda v roce 2021, 2020 i v minulosti, vliv na zaručenou mzdu
- Předčíslí bankovních účtů finančních úřadů pro placení daní v roce 2020
- Odstupné pro rok 2020 - online kalkulačka. Na jaké odstupné máte nárok?
- Náhrada mzdy za karanténu nebo nemoc v roce 2020 - Kolik peněz dostanete za prvních 14 dnů?
- Platové tabulky lékařů a zubařů v roce 2020
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?