Dluhy firemního sektoru jsou problémem, ale z jiného důvodu, než se většinou tvrdí
Známý ekonom Noah Smith na stránkách Bloombergu tvrdí, že „mnoho společností je natolik zadlužených, že jejich rating by spadl na úroveň spekulativních obligací, kdyby ratingové agentury při svém hodnocení postupovaly dostatečně přísně“. Fed se také začíná trhu s korporátními úvěry věnovat s větším zájmem a obavy z něj má i řada bank a investorů. Rizikové spready se ale pohybují na nízkých úrovních i přesto, že Fed dál zvyšuje sazby. Jde o recept na vážné problémy v budoucnu?
Nir Kaissar, který založil investiční společnost Unison Advisors, v rozhovoru se Smithem tvrdí, že „ve výkazech společností nevidí mnoho věcí, ze kterých bychom měli mít strach“. Podle něj se nezdá, že by docházelo k přílišnému zadlužování. Například poměr dluhu k vlastnímu jmění u společností z indexu Standard & Poor’s 500 dosahuje hodnoty 113 %, průměr měřený od devadesátých let se přitom pohybuje na 163 %. Částečně jsou tato čísla ovlivněna tím, že banky po roce 2008 snižovaly svou dluhovou zátěž, ale podobně vyznívá i pohled na zadlužení korporátního sektoru mimo finanční instituce. Kaissar také poukázal na to, že ziskové marže obchodovaných společností se drží vysoko a to jim dává prostor, aby se vypořádaly s vyššími sazbami. Je sice pravda, že pokud nastane recese, marže půjdou dolů, ale to samé platí i o sazbách.
Obavy ze schopnosti splácet dluh a úroky v případě ekonomického ochlazení ale má podle svých slov Smith. Poukazuje totiž na to, že sazby jsou nyní na 2 % a prostor pro jejich pokles je tudíž značně omezen, zatímco marže mohou klesnout výrazně. Důležité je pak podle něj hodnotit nejen výši dluhů, ale i jejich kvalitu. Studie totiž ukazují, že rostoucí podíl rizikového dluhu na celkovém objemu zadlužení je dobrým ukazatelem blížící se recese a právě k tomu může podle některých ukazatelů docházet nyní. „Zatím není namístě panika, ale zdá se, že se hromadí rizika v korporátních rozvahách a pokud to tak půjde dál, můžeme mít problémy,“ tvrdí ekonom.
„Poslední dvě ziskové recese byly nejhlubší v historii. Zisky firem z indexu S&P 500 klesly po září roku 2000 o 54 % a po červnu roku 2007 dokonce o 94 %... Nečekám, že by přišlo opakování finanční krize. Pokud by zisky během další recese klesly na polovinu, obchodované společnosti by jako celek stále neměly problémy se svými dluhy. I když některé firmy by bezpochyby těžkosti měly,“ tvrdí Kaissar. Ohledně kvality dluhů pak podle něj nemáme dost dat na to, abychom si utvořili nějaký smysluplný názor.
Investor ale v souvislosti s dluhopisovým trhem určité obavy má a ty souvisí s tím, jak vysoko se nyní ceny těchto cenných papírů nalézají. Poukazuje na to, že úvěrový spread mezi obligacemi s ratingem Aaa a desetiletými vládními obligacemi se od roku 1990 v průměru nacházel na 1,4 % a dnes je na 1 %. Ještě větší nadšení je patrné u dluhopisů, které nedosáhnou na investiční rating. Tam se spready pohybovaly v průměru na 4,4 % a nyní se nachází na 2,5 %. Je tak zřejmé, že v případě další recese spready významně vzrostou a to způsobí mnoha investorům velké ztráty. „Zaměřit bychom se měli zejména na tento problém a vyhnout se tak riziku, že kritikou vysokých dluhů budeme bojovat v dávno skončené válce,“ tvrdí Kaissar.
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz