Rozbřesk: Týden ukáže, zda zpomaluje česká ekonomika
Sotva skončil jeden napínavý týden, už je tu další. Zatímco pro české trhy bylo hlavní událostí zasedání bankovní rady ČNB, a tedy zvýšení sazeb a jejich výhled na další rok, zahraničí si v pátek všímalo další nabídky slabých čísel z eurozóny v podobě klesajících indexů nákupních manažerů v průmyslu. Na začátku týdne bude hrát opět prim především dění v zahraničí. Hned v úvodu půjde o události v USA, které nejenomže zpřísňují sankce vůči Iránu, ale současně i volí zástupce do Sněmovny reprezentantů a třetiny Senátu. Ve hře je získání většiny ve prospěch demokratů, která by prezidentovi zkomplikovala prosazování jeho politiky a navíc by mohla nastolit téma jeho odvolání, jež by mohlo značně zaměstnat prezidentovu administrativu na zbytek volebního období. V americkém kalendáři je také zasedání Fedu, respektive FOMC, nicméně tentokrát se od něj zvýšení úrokových sazeb nečeká. Přijde na řadu pravděpodobně až v prosinci.
Tuzemský trh si ovšem bude moci všímat i bohaté nadílky domácích čísel. Hned pondělní 9. hodina ukázala zářijovou statistiku maloobchodu. Maloobchodní tržby bez aut vzrostly meziročně o 1,4 procenta, očekávána byla 3 procenta. Bez vyloučení aut pokles dosáhl 2,2 procenta při očekávaném růstu o 0,9 procenta. V první řadě se ale dozvíme, jak se dařilo průmyslu v září a současně s jakými zakázkami toto největší tuzemské odvětví může počítat pro další měsíce. Vzhledem ke klesajícímu předstihovému ukazateli PMI půjde tentokrát o docela důležitý výsledek, zvlášť když vezmeme v úvahu turbulentní dění v automobilovém průmyslu hromadícím zásoby neprodaných vozů. Zajímavější rovněž začínají být i některá čísla ze stavebnictví doposud se nepříliš úspěšně potýkající s vysokou poptávkou po bytech. Jak se ovšem zdá ze spotřebitelských průzkumů, zájem o nové bydlení výrazně opadává, ať už „díky“ rekordně drahým nemovitostem nebo přísnějším podmínkám při poskytování hypoték. Takže pomalu a jistě začíná stát za to, si všímat frekvencí reklamních nabídek na nové byty především v hlavním městě. A pátek už bude ve znamení české inflace, která se zřejmě udrží jen lehce nad cílem a velmi blízko nejnovější prognóze centrální banky. Jak už však napověděl guvernér na poslední tiskové konferenci, ČNB si nyní dá na čas pauzu, aby pak v únoru mohla znovu vyhodnotit, jak moc se (ne)vyvíjí ekonomický vývoj - a především koruna - v souladu s výhledem banky. Jakkoliv vyplývá z prognózy, ČNB rozhodně ve svém optimismu nepolevila ani o píď.
*** TRHY ***
Nedá se říct, že by zvýšení sazeb ČNB a následné komentáře dodaly koruně důvod k posilování. Koruna se tak i v průběhu pátku držela v blízkosti 25,80 EUR/CZK a příliš si nevzala k srdci ani novou prognózu centrální banky. A nejspíše tomu tak zůstane i tento týden, který završí páteční zveřejnění inflace. Ta se neodchýlí natolik, aby centrální banku vytrhla z plánované přestávky ve zvyšování úrokových sazeb.
Výsledek zasedání bankovní rady nenechal v klidu jen korunu, ale vlastně i dluhopisový trh. Výnosy na delším konci mírně zkorigovaly a křivka se tak ještě více narovnala, když se výnos desetiletého státního papíru dostal pod 2,1 %. Vypadá to tak, že si trh příliš nepřipouští, že by ČNB měla v příštím roce pokračovat v tzv. normalizaci sazeb.
Zahraniční forex
Říjnové statistiky z trhu práce sice byly sice vynikající a povzbudily k růstu americké úrokové sazby, ale na kurzu eurodolaru se to již příliš neprojevilo. Trhy zjevně vyčkává na úterní volby do amerického Kongresu, po kterých bude následovat zasedání Fedu.
Jinak co se týká dat z trhu práce, tak po zářijovém útlumu míst přibylo 250 tisíc oproti odhadu 200 tis. Na druhou stranu září bylo revidováno ještě níž, na 118 tis. Mzdy v říjnu vykázaly meziroční nárůst o 3,1 %. Report z trhu práce je zhruba takový, jaký si trhy za aktuální situace mohly přát. Díky zaměstnanosti ho můžeme hodnotit lehce kladně, takže sledujeme menší pozitivní reakci na dolaru či mírný růst výnosů. Zároveň ale data nejsou tak skvělá, aby citelným způsobem posouvala očekávání trhů o Fedu a rozdmýchávala strach z agresivního utahování jeho politiky. Fed nicméně ve středu zahlásí zvýšení úrokových sazeb na prosinec.
Ropa
Cena ropy Brent pokračuje v setrvalém poklesu, který v pátek přinesl již čtvrtý týdenní propad v řadě. Dnes ropa startuje obchodování poblíž 72 USD/barel, což představuje více než 15% sešup oproti říjnovým maximům. To vše v den, kdy vstupují oficiálně v platnost americké sankce vůči Íránu, které ještě několik týdnu nazpět strašily ropný trh a sloužily jako argument pro růst cen nad magických 100 USD/barel.
Býčí sentiment však od té doby ustoupil do pozadí ropným medvědům, kteří mají opravdu z čeho těžit. Ať již jde o v pátek oznámené dočasné výjimky na import íránské ropy, které americká administrativa přece jen poskytla celkem osmi zemím (včetně Číny a Indie), nebo o svižný růst těžby v klíčových producentských státech. Všichni tři nejvýznamnější těžaři světa - USA, Rusko a Saúdská Arábie - totiž aktuálně těží poblíž vlastních historických maxim. V neposlední řadě pak trh mohou znervózňovat rovněž obavy o kondici globální poptávky, jež zdaleka nemusí být tak robustní, jak se ještě v polovině tohoto roku zdálo.
V tomto týdnu bude trh upínat pozornost - mimo tradiční týdenní data zásob (út a stř) a aktivity amerických těžařů (pá) - zejména na úterní měsíční report EIA. Zcela mimo pak samozřejmě nezůstane ani dění okolo íránských sankcí, zejména s ohledem na další americký postup v otázce importních výjimek.
Akcie
Index Dow Jones odevzdal 0,45 % a neúspěšný den měl za sebou i širší index S&P 500, který zavřel se ztrátou 0,65 %. Technologický index Nasdaq se posunul níže o 1,04 %. Páteční den se nesl ve znamení kvartálních výsledků společnosti Apple. Bohužel pro trh tato informace nebyla pozitivní a hned v úvodu Apple otevřel ztrátou, kterou dále rozšiřoval až na závěrečných 6,63 % (207,48 USD). Společnost Alibaba zavřela se ztrátou 2,24 %. I zde dochází ke snížení výhledů dokonce pro celý následující rok. Výrazný pokles si připisují akcie GoPro, které odevzdaly dokonce 24,23 %.
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Česká koruna, CZK - kurzy měn české koruny
- Zprávy Kurzy.cz - ekonomika, akcie, koruna, euro, dolar, zprávy ze světa.
- Ekonomika - Makroekonomika ČR 2020, data, novinky
- Svět - státy světa a jejich ekonomika
- Největší vzestupy a poklesy kurzu kryptoměn za týden
- Jaký je dnes mezinárodní den?
- Náhrada mzdy za karanténu nebo nemoc v roce 2020 - Kolik peněz dostanete za prvních 14 dnů?
- Stravenky a mzda 2020 - Jsou pro vás stravenky výhodnější než zvýšení mzdy?
- Výpočet důchodu - Jak vysoký budete mít důchod?
- Měřítko - měřítko mapy. Co znamená měřítko na mapě a kolik kilometrů v reálu je jeden centimetr na mapě
- Kurzy ČNB - Kurzovní lístek České Národní Banky
- Kurzovní lístek Česká spořitelna, Kurzovní lístky bank
Prezentace
12.12.2024 Český trh zaplavily extrémně zlevněné Samsungy.
05.12.2024 K nejprodávanějšímu telefonu sezony tablet zdarma.
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Inflace v listopadu 2024: Jakou investiční strategii zvolit?
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Černý pátek skončil, spotřebitelé utráceli více přes e-shopy, tržby v kamenných obchodech klesly
Štěpán Křeček, BHS
John J. Hardy, Saxo Bank
Petr Lajsek, Purple Trading
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory