Velké extrémy jako největší problém medvěda
Dlouhodobé uvažování v investičním procesu vypadá na první pohled jednoduše a přináší výnosy, ale jeho realizace není jednoduchá. Zejména v době medvědích trendů nedokáží investoři zpracovat vyšší volatilitu, i když rozdíly mezi ztrátami a zisky jsou minimální.
Dlouhodobý investiční horizont vypadá hezky a logicky, ale nakonec nejde o nic jiného než o sérii krátkých období. A právě v těchto krátkých časových intervalech se láme chleba. Stejně jako v posledních týdnech, kdy akcie po dosažení historických maxim zaznamenaly jeden z nejhorších měsíčních výsledků za posledních deset let.
Všeobecně převládá názor, že ceny akcií většinou rostou, takže při poklesech, zejména těch výraznějších, mají investoři pocit, že je něco špatně. Ve skutečnosti ale poklesy na trzích nejsou nijak výjimečné. Od roku 1990 byl poměr růstových a poklesových dnů na americké burze 53,4 % k 46,6 % ve prospěch růstů. Takže na denní bázi je výsledek téměř jako u hodu mincí. V růstových dnech je navíc průměrný denní výnos 0,73 % a v těch ztrátových -0,76 %. Za 29 let tak bylo na trzích pouze o 500 více růstových dní. Index S&P 500 za tu dobu ale zvládl přidat (bez dividend) 669 %.
Sledované 29leté období lze rozdělit na kratší býčí a medvědí trendy, kdy docházelo ke změně podílu plusových a mínusových dnů, ovšem průměrné výnosy a ztráty zůstávaly v rámci jednoho období podobné.
Během medvědích trendů jsou trhy mnohem volatilnější, což ale platí nejen směrem dolů. Rozdíl ve výkonnosti tak v konečném důsledku vytváří vyšší počet ziskových nebo ztrátových dnů, i když ani v tomto případě nejsou rozdíly nijak významné.
Problém u medvědích trendů spočívá zejména ve zmiňované volatilitě, protože trhy v jejich průběhu létají mezi extrémy, na něž investoři nejsou zpravidla schopni správně (ne)reagovat. Za posledních devět let se mnoho z nich utvrdilo v tom, že strategie "kup a drž" je nejlepším možným řešením. Trhy ale musejí někdy padnout a medvědí trend dříve či později určitě nastane.
Pak už jen zbývá, aby byl investor na změnu nálady na trhu připraven, tedy aby jeho strategie reagovala na medvědí trend tak, že mu to nebude nepříjemné. Každý se k vývoji na trhu staví jinak, na změnu je ale potřeba se připravit předem. Když to investor udělá pořádně, nemusí jej nakonec vystrašit ani extrémní pohyby, které se v průběhu medvědího trendu objevují.
Další článek: Rekordní zisky nestačí aneb Jak těžký je život akciového analytika
Poslední zprávy z rubriky Akcie ve světě:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?