Amazon přestává růst a začíná vydělávat
Poslední kvartální výsledky Amazonu investory potěšily v mnoha oblastech. Dařilo se růstu zisku na akcii, expanzi ziskových marží i množství volných peněžních toků. Amazon však nesplnil očekávání investorů v růstu tržeb a zejména ve výhledu na nadcházející vánoční sezónu. Výhledy jsou přitom pro růstové tituly s nabobtnalými poměry P/E a P/S klíčové, proto akcie Amazonu po oznámení výsledků reagovaly poklesem.
Tržby Amazonu sice nesplnily očekávání, ale přesto rostly o robustních 29 procent, bez vlivu měn dokonce o 30 procent. Provozní peněžní toky se zvýšily o 57 procent. Investory však vyděsila předpověď na nadcházející vánoční sezónu. Firma totiž očekává meziroční růst tržeb “pouze” o 10 až 20 procent. Pro většinu firem by taková čísla byla krásná a pro jejich investory velmi potěšující. Nicméně cena akcií Amazonu předpokládá, že rapidní růst bude ještě několik let pokračovat. Proto je střed odhadovaného růstu okolo 15 procent žalostně malý a cena akcií reagovala poklesem až o 10 procent.
Rovněž předpověď pro provozní zisk není nijak uklidňující, protože předpokládaný meziroční růst 0 až 70 procent má extrémně vysoký rozptyl, který poukazuje na vyšší nejistotu firmy ohledně budoucího vývoje. Investoři přitom nejistotu přímo nesnáší. Dalším negativním faktorem začíná být obří tržní kapitalizace okolo jednoho bilionu dolarů, která působí jako psychologická i skutečná bariéra. Mnoho investorů se začíná ptát, jak dlouho ještě Amazon může růst a kde se nachází jeho strop.
Nenaplnění vysokých očekávání v tržbách bylo zapříčiněno mezinárodním segmentem, kde prodeje zaostaly za odhady o jednu miliardu dolarů, tedy asi o 5 procent. Hlavním motorem zisku byla cloudová služba AWS, jejíž tržby činily v uplynulém čtvrtletí 6,7 miliardy dolarů a provozní zisk dosáhl přes 2 miliardy dolarů. Růst tržeb činil robustních 56 procent. Jde tedy o vysokomaržový business, který tvoří páteř úspěchu celé společnosti.
Zcela novým a také velmi ziskovým segmentem se stává zobrazování reklamy, kde Amazon reportoval meziroční růst tržeb o 123 procent na 2,5 miliardy dolarů. Amazon tak začíná uždibovat z reklamního koláče Googlu a Facebooku.
Na konferenčním hovoru byli představitelé Amazonu grilováni ohledně nedodání tržeb a slabšího výhledu. Třetí kvartál loňského roku byl velice silný, takže meziroční srovnání bylo podle manažerů Amazonu náročné. Ohledně zpomalení v mezinárodním segmentu představitelé Amazonu zmínili akvizici služby Souq, která jednorázově pomohla loňským tržbám. Jinými slovy loňský růst byl uměle vyšší o danou akvizici a letos jsme byli svědky zpomalení, které odpovídá skutečnému organickému růstu.
Dalším jednorázovým vlivem jsou největší indické svátky Diwali. Ty budou letos celé spadat do čtvrtého kvartálu, zatímco loni zhruba polovina tržeb byla zaevidována ve třetím čtvrtletí. Indie je jednou z nejlidnatějších zemí světa, která zásadně ovlivňuje velikost tržeb Amazonu. Zde tedy máme další faktor, který loňské výsledky posiloval oproti letošním. Nicméně tržby ze silného nákupního období Diwali se neztratí, firma je získá v dalším kvartále.
Amazon se při vyhlašování výsledků pochlubil, že v řadě oblastí výrazně snížil tempo růstu nákladů. Například počet zaměstnanců se meziročně zvýšil pouze o 13 procent, plocha distribučních center vzrostla pouze o 15 procent a investice do nových datových center narostly pouze o 9 procent, což je výrazně méně, než o kolik vyrostly tržby a zisk. Velkou otázkou však je, zda Amazon větším důrazem na ziskovost nesnižuje budoucí růst tržeb.
Slabý výhled růstu firmy na nadcházející sezónu je velmi znepokojivý a ukazuje skutečnou míru organického růstu Amazonu, která byla poslední čtyři kvartály vylepšována pomocí nových akvizicí. Pokles tempa růstu ve výhledu by mohl být pouze jednorázový. Investoři by proto zatím neměli extrapolovat a očekávat výrazné snižování tempa růstu v dalších kvartálech. Současně to však znamená, že návrat k předchozím vysokým tempům růstu je pravděpodobně nereálný bez externích akvizic. Nyní vidíme skutečné, dlouhodobě udržitelné tempo růstu tržeb, které bude zákonitě pozvolna zpomalovat. Firma se zjevně začíná více zaměřovat na ziskovost a efektivitu. Jsou patrné snahy o realizaci úspor z rozsahu. Amazon se tak postupně mění na firmu, která z růstu tržeb přechází do expanze ziskových marží.
Ing. Štěpán Křeček, MBA
Na pozici hlavního ekonoma ve společnosti BH Securities a.s. zodpovídá za tvorbu makroekonomických a tržních analýz. Rovněž se věnuje komunikaci s veřejností a médii. Jako host televizních a rozhlasových pořadů se často vyjadřuje k aktuálnímu ekonomickému dění. V současné době patří mezi nejcitovanější české ekonomy. Vystudoval Národohospodářskou fakultu Vysoké školy ekonomické v Praze, kde dále působí a vyučuje několik předmětů. Po odborné stránce se zaměřuje na analýzu české ekonomiky, sociální systémy a veřejné rozpočty. Na tato témata napsal řadu odborných prací. Rád sportuje, čte a poslouchá vážnou hudbu.
BH Securities a.s.
BH Securities je licencovaný obchodník s cennými papíry a člen Burzy cenných papírů Praha a.s. Společnost byla založena v roce 1993, krátce po vzniku kapitálového trhu v České republice.
Dnes je BHS jedním z nejvýznamnějších nebankovních obchodníků s cennými papíry na českém kapitálovém trhu a individualizované investiční služby bez změny jména či přístupu poskytuje kontinuálně již 25 let.
BHS nabízí široké portfolio investičních služeb. Vedle obchodování na kapitálových trzích jsou to především správa aktiv a individuálních portfolií (asset management), fondy kvalifikovaných investorů, emise a obchodování s dluhopisy, podílové fondy či investiční zlato.
Více informací naleznete na: www.investice.cz/ nebo na: www.bhs.cz.
Poslední zprávy z rubriky Okénko investora:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- 12.h - Evropa roste, US futures rostou, BCPP roste, zlato roste, ropa zastavuje korekci
- 12.h - Evropa roste díky víře v obnovení růstu a zisků a projevu Draghiho, BCPP roste díky Erste, euro silně oslabuje
- 12.h - Evropa roste v očekávání dohody s Řeckem, euro přišlo o ranní růst, ropa reaguje na dolar, BCPP roste ale s odstupem
- 12.h - Evropa silně roste díky energiím, dolar přestal růst a koriguje, ropa silně v plusu, BCPP roste díky ČEZ
- EIA: Zásoby ropy v USA ve 20. týdnu výrazně rostly, produkce rostla jen mírně, nebývale silný růst dovozu
- EIA: Zásoby ropy v USA ve 28. týdnu rostly, produkce rostla o nevídaných 100 000 barelů, silný růst dovozu
- 12.h - Evropa roste nehledě na růst geopolitického napětí, eurodolar vyčkává, ropa dále roste, BCPP nejistá
- Xiaomi v 1Q s růstem tržeb o 13,6%, č. zisk rostl o 10,6%, prodeje smartphonů rostly o 4,7%. Firma registruje celkem silné oživování poptávky
- 13.h - akciové trhy rostou díky růstu sazeb v Austrálii, BCPP růst následuje, dolar oslabuje, ropa nad 71 USD
- Wall Street ve čtvrtek rostla nehledě na další růst pravděpodobnosti prosincového růstu sazeb
- B.I.G. Expert - akciové trhy 22.týden - růst, růst, růst
- 12.h - Evropa silně roste díky slábnutí obav z růstu USD sazeb, euro posiluje, ropa roste, BCPP pokulhává
Prezentace
22.11.2024 Výsledková sezóna: Obhájila Nvidia svou…
18.11.2024 Nejlepší telefon za 2 990 Kč. Motorola má hit…
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jak trh reagoval na volby v USA? Historická maxima, ale i prudké propady
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?