Největší riziko, které trhy ignorují
Známý ekonom Brad DeLong v roce 2014 ve své úvaze o hrozbách býčího trhu tvrdil, že tou největší je válka či pouhá hrozba války. Jak na stránkách Bloombergu poukazuje Noah Smith, v současné době se mnoho investorů války neobává, jen někteří zmiňují možnost konfliktu se Severní Koreou nebo tenze v Jihočínském moři. Podle Smithe ale může jít o přehnaný optimismus, který by tu nebyl poprvé. „Je dobře známo, že trhy ani náznakem nepředpověděly první světovou válku i přesto, že ve světě byly tehdy jasně zřejmé rostoucí tenze,“ píše Smith. Podle něj může být nyní situace podobná v tom, že akcie jsou na amerických trzích na historických rekordech, ale mezinárodní klima se zhoršuje.
Existuje tedy nebezpečí, že investoři opakují hrubou chybu historie? Zdaleka největší hrozbou je v této souvislosti konflikt mezi USA a Čínou. Je ale tato možnost reálná? Podle Smithe to neví nikdo a naše zkušenosti spíše naznačují, že ne. Koneckonců i Sovětský svaz a Spojené státy se dokázaly vyhýbat válce, a to po celou polovinu století. „Jenže některé teorie mezinárodních vztahů naznačují, že nějaký druh konfliktu mezi USA a Čínou je nevyhnutelný,“ píše Smith. Mohlo by k němu dojít zejména po delším období tenzí.
Z geografického hlediska se nejnebezpečnější oblastí zdá být Jihočínské moře, ve kterém se Čína v posledních letech chová, jako kdyby zde bylo její suverénní území. Spojené státy a většina dalších zemí ale tvrdí, že by mělo jít o oblast, kde by se lodě měly pohybovat volně. Američané tak dávají najevo svůj postoj tím, že do této oblasti opakovaně vysílají své válečné lodě, zatímco Čína tu zase buduje umělé ostrovy a vojenské základny.
Podle Smithe by byl vojenský konflikt mezi USA a Čínou devastující pro globální ekonomiku i v případě, že by nebyly použity jaderné zbraně. Světová ekonomika by si totiž musela zvyknout, že ekonomická symbióza mezi těmito dvěma giganty je u konce. Došlo by k rozpadu globálních dodavatelských a výrobních řetězců, vznikl by chaos, dostavila by se recese. Jako zajištění proti takovému extrémnímu riziku lze v první řadě uvažovat o hotovosti, zlatu či amerických vládních obligacích. Lépe by si pak v případě rostoucích tenzí měly vést akcie společností, které se již odklání od čínského trhu. „Je možné, že válka velmocí je skutečně již věcí minulosti... Ale nesázejte na tuto možnost úplně všechno,“ radí Smith.
Zdroj: Bloomberg
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?