Průmysl v létě zpomalil, ekonomiku podporují investice (Komentář,Slovenská ekonomika)
Slovenskou ekonomiku ve druhém čtvrtletí podpořily tolik potřebné investice, které překvapily svou dynamikou. Ekonomická aktivita v letních měsících sice zpomalila, přesto očekáváme solidní růst domácí poptávky i ve třetím čtvrtletí. Naznačují to stále rostoucí importy i maloobchodní tržby.
Slovenská ekonomika pokračuje v solidním růstu. Ve druhém čtvrtletí přidala meziročně solidních 4,2 %, nejvíce od roku 2015. Podle našeho předpokladu ji podpořila především domácí poptávka. Téměř 20% růst investic však předčil naše očekávání. Na nutnost vyšších investic upozorňujeme již delší dobu. Především průmysl naráží na své kapacity, které je nutno rozšiřovat za účelem zvyšování produktivity. Investice podle naší prognózy dosáhly v druhém čtvrtletí svého vrcholu, výrazně do celkového růstu HDP budou ale přispívat po celý rok.
Naopak průmyslová výroba nadále zpomaluje. V červenci si připsala 2 %, stejné tempo očekáváme v průměru během celého čtvrtletí. Dynamika průmyslu byla slabší napříč všemi odvětvími. Velkou měrou přispěly letní dovolené, roli hraje ale i fakt, že produkci brzdí i nedostatek pracovní síly.
Spolu s průmyslem oslabila v červenci i aktivita vývozů. Importy však nadále rostly solidním tempem a signalizují tak slušnou domácí poptávku i ve třetím čtvrtletí. Celkově bilance zahraničního obchodu vykázala nejnižší přebytek v tomto roce. Vzhledem k celozávodním dovoleným v automobilovém průmyslu bývá vývoz v letních měsících tradičně slabší. My však v naší prognóze předpokládáme, že přebytek zahraničního obchodu v Q3 bude jen mírně nižší než byl v druhém čtvrtletí.
Růst poptávky domácností, který je podporován vyššími disponibilními příjmy, se odráží v maloobchodních tržbách. Ty po slabším červnu opět zrychlily, především obchodníci ve specializovaných prodejnách stejně jako přes internet si meziročně polepšili o více než 10 %. Třetí čtvrtletí tak maloobchodní prodejny začaly ve velkém stylu, v následujících měsících by však dynamika tržeb měla mírně zpomalit a držet se nad 3 %.
V srpnu došlo k dalšímu snížení míry nezaměstnaných, ale tempo jejího poklesu je nižší, než jsme mohli pozorovat v předchozích měsících. To je plně v souladu s naší prognózou. Míra nezaměstnanosti padá již několik měsíců na stále nová historická minima a tak další pokles bude čím dál tím obtížnější.
Utažený trh práce se odráží také ve mzdové dynamice. Průměrné reálné mzdy za vybrané odvětví v červenci výrazně vzrostly, přičemž nejvíce se zvýšily mzdy v průmyslu. Potvrzuje se tak naše očekávání, že dynamika mezd postupně zrychluje, přičemž vrcholu dosáhne na přelomu roku.
Vývoj cenové hladiny ve třetím čtvrtletí pokračuje podle naší prognózy. V srpnu celková inflace zrychlila na 2,9 % y/y z červencových 2,6 %. Pro zbytek roku pak odhadujeme, že inflační tlaky ještě mírně zesílí, přičemž spotřebitelské ceny ve třetím kvartále vzrostou v průměru o 2,8 % meziročně. Velký podíl na tomto růstu má především jádrová inflace, kterou tlačí nahoru především ceny služeb. Kvůli špatné úrodě porostou rovněž ceny potravin.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?