Obchodní válka USA s Čínou jen tak neskončí, Trump chce totiž i nemožné
The Economist se domnívá, že v dosavadním obchodním konfliktu s Čínou má zatím na první pohled navrch americký prezident Donald Trump. Zvýšení dovozních cel na minimálně 44 % totiž „pravděpodobně americkou ekonomiku nezabrzdí a ani kvůli němu nedojde k výraznému zvýšení inflace“. Některé společnosti sice tento krok pocítí citlivě, ale „většina Američanů si žádných škod nevšimne“. Naopak Čína je pod znatelným tlakem. Její růst totiž podle některých indikátorů zpomaluje, její akciový trh ztratil od lednového vrcholu asi čtvrtinu své hodnoty. Země sice v reakci na nově ohlášená americká cla oznámila zavedení cel odvetných, ale „rychle jí docházejí dovozní položky, které by ještě mohla zdanit“.
The Economist tvrdí, že pokud nastane konflikt, ve kterém je zřejmá nerovnováha sil, mělo by obvykle dojít k jeho rychlému vyřešení. Jenže v tomto případě to platit nemusí a příčina je jednoduchá: Spojené státy chtějí dosáhnout hned několika cílů, ovšem některé z nich jsou prostě nedosažitelné. Americká vláda oficiálně tvrdí, že zaváděním cel reaguje na merkantilistickou politiku Číny. Tedy na ohromnou podporu, která směřuje k jejím státem vlastněným firmám, k vynucování si přístupu k novým technologiím jako podmínky vstupu na její domácí trh a podobně. „Světový spotřebitel sice těží z uměle levných dovozů z Číny, ale takový systém je neudržitelný z politického i ekonomického hlediska. Spojené státy tak mají pravdu, když po Číně chtějí, aby hrála fér,“ tvrdí The Economist. Dodává ale následující:
„Trump chce také eliminovat obchodní deficity s Čínou, které mylně vnímá jako transfer bohatství z jedné země do druhé. Říká, že chce vrátit výrobní řetězce zpět do USA. Čínu vidí jako strategického nepřítele a zdá se, že někteří jeho poradci by rádi využili každou šanci, jak tuto zemi poškodit." Jenže Čína by měla před Spojenými státy významnou nákladovou výhodu i bez jejích nefér praktik. A obchodní deficity jsou odrazem toho, jak daná země spoří a investuje. Cla mohou americké deficity snížit, ale na nulu je pravděpodobně nedostanou bez toho, aby v USA přišla recese.
Zdroj: The Economist
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Akcie ve světě:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Jen, Japonský jen JPY, kurzy měn
- Válec, objem válce
- Akcie - Akcie online. Pražská burza, Německo, USA. Investice do akcií
- Akcie USA - americké akcie
- Justice.cz - obchodní rejstřík
- Výpis z obchodního rejstříku - rejstřík firem
- Obchodní válka USA s Čínou jen tak neskončí, Trump chce totiž i nemožné
- Obchodní válka USA s Čínou jen tak neskončí, Trump chce totiž i nemožné
- JPMorgan: Problém obchodní války USA s Čínou jen tak nezmizí, bude tu celý tento rok
- USA a Čína pozastavily obchodní válku. Trump nezvýší Číně cla
- Kam se cpal? Předjíždění jen tak tak neskončilo nehodou! VIDEO
- Čína nabízí USA 1,2 biliónu USD - Trump chce dvojnásobek ideálně až trojnásobek
Prezentace
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
25.11.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
22.11.2024 Výsledková sezóna: Obhájila Nvidia svou…
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Elektrické návěsy od Range Energy: Klíč k udržitelnější kamionové dopravě?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?