(Kurzy.cz)
Večerní obloha v těchto dnech znovu nabídne pozorování ISS
Tropické letní večery jsou sice letos již definitivně pryč, nicméně podvečerní procházka na čerstvém vzduchu může být opět zpříjemněna relativně netradičním zážitkem. Po čase pro naše území totiž nastává opět zhruba dvoutýdenní období, kdy lze pouhým okem spatřit mezinárodní vesmírnou stanici ISS (International Space Station). Poslední dobou v médiích často zmiňovanou z důvodu úniku vzduchu, resp. obviňováním, kdo je za díru v plášti modulu Sojuz zodpovědný. V těchto dnech každopádně k ISS dorazí japonská nákladní loď HTV-7 s více než 5 tunami zásob – vodou, náhradními díly a materiálem pro experimenty.
Zdroj: NASA
Zmiňovaná ISS rychlostí 7 700 m/s ve výšce necelých 400 kilometrů obkrouží za každou zhruba hodinu a půl jedenkrát naši planetu. Vzhledem k trajektorii se relativně pravidelně pohybuje rovněž nad naším územím, a pokud je slunce zapadlé, nepřekáží mraky, můžeme ji tak snadno spatřit. Viditelnost některých přeletů trvá až 6 minut.Dnes v sobotu 22. září se můžeme dočkat „prvního“ viditelného přeletu. Bude však patřit k těm kratším, resp. spatřit ISS půjde jen asi na minutu. Objeví se v 20:27 hodin z jihu směrem na jihojihovýchod nízko nad obzorem. Neděle nabídne k pozorování dokonce přelety dva, opět však poměrně krátké.
Dlouhé přelety přijdou v týdnu. Jak je možno vyčíst z níže uvedené tabulky, hned v pondělí se ISS ukáže na 4 minuty od 20:19 hodin z jihozápadu. Směřovat bude na východojihovýchod. Ke sledování za asi nejpříjemnější přelet můžeme zmínit středeční od 20:11 hod. Nejenže bude ISS viditelná 5 minut, ale „vystoupá“ poměrně vysoko nad obzor až do 61 stupňů. Podobně tomu bude i příští sobotu, když ISS proletí prakticky nad hlavou v 86 stupních.
Většina přeletů je však poměrně nízko nad obzorem. Nutností je tak mít pro pozorování poměrně vhodné místo s dostatečným rozhledem. Ve výše uvedené tabulce jsou podrobnosti o přeletech vypočteny agenturou NASA pro pozorovací místo Praha. Hlavní město nicméně není vzhledem k osvětlení ideálním místem pro pozorování. Zvolte tak pro lepší zážitek nejlépe místo s omezeným „světelným smogem“. Vzít v potaz je pak také nutné určitou odchylku vůči „vypočtené pozorovací Praze“ a podle toho při hledání poupravit směr či stupně. Nalézt ISS na obloze nicméně není v daný čas žádná velká složitost… Níže nastíněn princip pozorování.
Zdroj: NASA
Kolos s názvem ISS, jehož celkovou velikost můžeme přirovnat k fotbalovému hřišti, lze na noční obloze spatřit jako pohybující se „hvězdu“. ISS bychom si například neměli splést s vysoce letícím letadlem, jelikož jejich poziční světla blikají. ISS naopak „svítí“ a to především díky odrazu slunečních paprsků od jejich solárních panelů.
Každopádně nad našimi hlavami se na orbitu pohybuje již nesčetné množství různých družic. Řadu z nich lze často spatřit pouhým okem. Mnohdy stačí při pozorování noční oblohy jen „vydržet“. Nejviditelnější však svou jasností každopádně zůstává zmiňovaná ISS. Jasnější je na noční obloze pouze Měsíc, Venuše a občas Jupiter. ISS má za příznivých podmínek právě podobnou tzv. magnitudu jako Jupiter v období jeho největší jasnosti. V současné době při pozorování ISS si však každý může na obloze také všimnout jiné jasné „hvězdy“. Přes jižní obzor pravidelně putuje jedna načervenalá. Nejedná se o nikoho jiného, než planetu Mars.
Poslední zprávy z rubriky Z domova:
Přečtěte si také:
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Od slunečního světla do hlubin: Skrytý zdroj kyslíku, který vyvolává kontroverze
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI