Tři příběhy evropské ekonomiky pro příští rok
S nastávajícím podzimem ve snaze alespoň trochu nahlédnout do vývoje v příštím roce opět začínáme leštit naše věštecké koule. I když systematicky správná predikce budoucího vývoje je nedosažitelná (a vlastně i nesmyslná), podobná cvičení podle mne mají i tak smysl a důvod je prostý: Pokud jsou provedena smysluplně, dávají obrázek toho, co by se s rozumnou pravděpodobností mohlo stát, a ukazují, co se asi nestane. A i to je dost. S novými predikcemi přišla před několika dny Danske Bank, podívejme se s pár komentáři na to, co je v nich podle mne nejzajímavější.
Eurozóna hladce přistává, ovšem nejde o žádnou luxusní destinaci
Eurozóna bude procházet tím, co banka nazývá „měkké přistání“. Což zní poměrně dost pozitivně. Ale jen do chvíle, kdy si uvědomíme, že letošní růst této měnové unie se pravděpodobně bude pohybovat kolem pouhých 2 % a to se stále zřejmě pohybuje nad některými odhady dlouhodobého potenciálu, na který bude „přistávat“. Co na to ECB? Pro ní by měl být rozhodující inflační výhled. Ten od DB shrnuje následující graf s jádrovou inflací a nejádrovými složkami inflace – vývojem cen energií a potravin:
Podle grafu se euroinflace ani v roce 2019 nedostane „udržitelně“ blíže 2 % a z tohoto pohledu by neměla ECB cítit žádný velký tlak na brzdění, či sundávání nohy z plynu. Minimálně na straně sazeb, tedy kvalitativní stránky monetární politiky. V pátek jsem tu mimochodem psal o „tahání a tlačení za provaz“ monetární politiky – je relativně jednoduché ekonomiku monetární přiškrcením zabrzdit, ale často mnohem složitější jí „tlakem na monetární provaz“ dostat do vyšších otáček. Pozitivně vnímám graf v tom smyslu, že slábnoucí „nejádrové tlaky“ se střídají se sílícími tlaky jádrovými. Což odráží rostoucí tlaky mzdové. Jelikož se celková inflace pohybuje znatelně pod 2 %, znamená vše dohromady, že by měla sílit poptávka domácností bez toho, aby inflace začala nekontrolovaně růst.
Mzdy německým pozitivem i hrozbou
Z hlediska celoevropského vývoje i z našeho pohledu je klíčový vývoj v Německu. I zde DB čeká určité ochlazení: z 2 % růstu v roce letošním pokles na 1,9 % v roce 2019, inflace klesne z 1,7 % na 1,6 % a růst mezd se zvýší ze 3 % na 3,2 %. I zde by tak mohlo kvůli vývoji mezd docházet k posilování spotřeby domácností a přesně to vidíme z následujícího grafu DB zobrazujícího vývoj jednotlivých poptávkových složek německého produktu:
Na významu by tedy podle DB měla na západ od našich hranic skutečně nabývat spotřeba, a vedle té soukromé i vládní. V roce 2019 by naopak měl klesnout růstový příspěvek investic a větší brzdou tempa růstu se stanou čisté exporty. Což je jasnou reflexí toho, že DB nečeká nějaké prudké zlepšení na poli globálních obchodních strkanic a třenic. Při pohledu na minulé roky si přitom všimněme, že právě čisté exporty jsou v případě Německa (nepřekvapivě) hodně divokou kartou, kterou (učebnicově) při krátkodobých fluktuacích vyvažují zásoby.
V pátek jsem tu hovořil o nákladové (ne)konkurenceschopnosti Francie s tím, že Německo je na tom čistě z hlediska jednotkových nákladů práce ještě hůře. Jenže to má kvalitativní eso v podobě „Made in Germany“. Výše uvedené nenaznačuje, že by se nákladová konkurenceschopnost německé ekonomiky měla v dohledném období prudce zlepšovat a bude zajímavé sledovat, co Němci vymyslí, protože ani zmíněné eso není dlouhodobě všemocné.
Libra nahoru
Z očekávaného vývoje v Evropě by nás mohl ještě zaujmout pohled DB na vývoj ve Velké Británii. Banka hovoří o „slušném brexitu“ jako o nejpravděpodobnějším scénáři. A jak ukazuje následující graf, pokles současné vysoké nejistoty by v případě takového brexodchodu podle DB měl přinést znatelné posílení kurzu libry:
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Výpočet čisté mzdy v roce 2021 i v předchozích letech, změny v roce 2021
- Kalkulačka DPH - výpočet DPH pro rok 2019 i pro roky 1993-2018
- 2025 - Rok 2025. Co nového bude v roce 2025 ve financích?
- Zprávy Kurzy.cz - ekonomika, akcie, koruna, euro, dolar, zprávy ze světa.
- Ekonomika - Makroekonomika ČR 2020, data, novinky
- Svět - státy světa a jejich ekonomika
- Nezaměstnanost v ČR, vývoj, rok 2020, Míra nezaměstnanosti v %
- Příspěvek na bydlení v roce 2021 - Kalkulačka
- Čísla účtů pro placení daní v roce 2020
- Daň z nemovitosti - daň z nemovitých věcí v roce 2020
- Kalkulačka přídavků na děti pro rok 2020 - Máte po zvýšení životního minima nárok na přídavky na děti? Kolik dostanete?
- Minimální mzda v roce 2021, 2020 i v minulosti, vliv na zaručenou mzdu
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Od slunečního světla do hlubin: Skrytý zdroj kyslíku, který vyvolává kontroverze
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Ali Daylami, BITmarkets