Krugman: Co vyhovuje mocným
Jaké vlastně mají být skutečné výhody neoliberalismu či konkrétně nízkých daní a minimální regulace? Tuto otázku si na stránkách The New York Times klade Paul Krugman a většinou se podle něj tvrdí následující: Malý vládní sektor je klíčem k prosperujícímu hospodářství a tento faktor funguje jako příliv, který zvedá všechny lodě najednou. Není ale asi překvapením, že Krugmana takové vysvětlení neuspokojuje.
„Tento názor přetrvává, protože za ním stojí mocní lidé, kterým jeho přetrvávání vyhovuje. Děje se tak i přesto, že v období neoliberální dominance nebyl růst nijak zářný a na jeho plodech se běžní zaměstnanci nepodíleli,“ píše ekonom a své tvrzení dokládá historickým vývojem reálných mezd:
Myšlenka, že neregulované trhy nějak eliminují vliv moci, je podle ekonoma jednoduše naivní. A dnes to platí dvojnásob, protože „ekonomice stále více dominují velcí a mocní hráči“. Je například „stále jasnější, že mzdy tlačí dolů monopsony, a to není jediné zlo, které páchají“. Tyto společnosti spolu skrytě spolupracují, a to spolu s pracovními smlouvami, které zakazují přechod ke konkurenci, omezují svobodu lidí i poté, co danou firmu opustí. Pokud tedy máte špatného šéfa, v zaměstnání trpíte, ale navíc máte velké problémy najít si jiné místo.
Podle Krugmana je řešením vládní ochrana zaměstnanců. Ta sice může omezit schopnost firem najímat a propouštět zaměstnance, ale zároveň je chrání proti „reálným formám zneužívání“. Osvobozující pak mohou být i programy sociální podpory, protože lidem usnadňují odchod ze zaměstnání, které nesnáší, a nemusí proto například ztratit zdravotní pojištění.
Krugman poukazuje na to, že ve státě New York je 25,3 % pracovní síly v odborech, zatímco druhým extrémem je Florida s 6,6% podílem. Podle logiky popsané v úvodu by se lidé v New Yorku měli cítit mnohem méně svobodní než na Floridě. K tomu je v New Yorku větší pokrytí zdravotním pojištěním. „Pokud vyděláváte hodně peněz, asi to nevnímáte, ale podle mého názoru se většina zaměstnanců v New Yorku cítí o něco svobodnější než na Floridě. Dokonalé odpovědi ohledně svobody ve složitých společnostech neexistují a utopie není řešením. Ale zastánci neomezené korporátní moci a minimální ochrany zaměstnanců už příliš dlouho předstírají, že jim jde o svobodu,“ píše Krugman.
Zdroj: New York Times
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
25.11.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
22.11.2024 Výsledková sezóna: Obhájila Nvidia svou…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Zmatek na ropném trhu. Jak se promítne do cen pohonných hmot?
Ali Daylami, BITmarkets
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Elektrické návěsy od Range Energy: Klíč k udržitelnější kamionové dopravě?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory