Hnutí ANO nadále drtí své politické konkurenty - Volební preference - srpen 2018 (publikováno 31.8.2018)
Hnutí ANO má i v srpnu se ziskem 29,1% voličských hlasů více než dvojnásobný náskok nad svým nejbližším politickým soupeřem. Druhá aktuálně nejsilnější ODS, která postupně získá zpět své dřívější voliče, by totiž získala pouze 13,5% hlasů.
S koncem prázdnin a dovolených lze vnímat voličské nálady jako velmi vlažné. Navíc volební kampaně zasáhnou voličské emoce až počátkem září, kdy v plné síle vypuknou volební kampaně. I přesto lze však říci, že hnutí ANO je jasným favoritem nadcházejících komunálních voleb, a to i přes všechny kauzy a útoky na lídra hnutí ANO Andreje Babiše.
Rovněž lze říci, že aktuálně třetí Piráti (13,1%), kteří se na domácí politické scéně etablují, budou hrát v komunálních volbách poměrně zásadní roli.
To samé lze říci o čtvrté SPD, která se sice netěší přízni domácích médií, ale aktuální zisk 12,7% hlasů naznačuje, že SPD může v řadě obcí a měst získat své zástupce a upevnit tak své místo na domácí politické scéně.
Pátí sociální demokraté by aktuálně získali 7,5% voličů, což je oproti minulému měsíci nárůst voličské přízně, nicméně ČSSD se nadále nedaří přilákat zpět své dřívější voliče, kteří spíše preferují hnutí ANO, SPD či Piráty.
Až na šestém místě by aktuálně se ziskem 7% hlasů skončila KSČM.
Dřívější voliči komunistů se aktuálně přiklánějí nejvíce k SPD, která pro ně představuje akceptovatelnou alternativu.
KDU-ČSL by v i v srpnu získalo 5,2% hlasů.
Hnutím STAN by pak aktuálně skončilo pouhou desetinu procentního bodu za KDU-ČSL (5,1%).
Jiná politická strana či hnutí by v srpnu poslanecká křesla nezískala.
TOP 09 by v srpnu získala pouze 3,5% hlasů a nadále se tak vzdaluje vstupu do Poslanecké sněmovny.
Výsledky šetření společnosti SANEP představují aktuální teoretický volební zisk politických stran a hnutí zastoupených v Poslanecké sněmovně a dále stran a hnutí, které v šetření společnosti SANEP dosáhly nebo překročily tříprocentní hranici.
HYPOTETICKÝ VOLEBNÍ MODEL – POSLANECKÉ MANDÁTY:
Hypotetický volební model byl sestaven pomocí d'Hondtovy metody pro výpočet mandátů. Vychází ze srpnového průzkumu volebních preferencí, tedy pouze z hlasů 61,5% rozhodnutých voličů a také údajů posledních sněmovních voleb.
Exkluzivní internetový průzkum společnosti SANEP byl proveden ve dnech 9. – 15. srpna 2018 na vybrané skupině 1.708 dotázaných, kteří představují reprezentativní vzorek obyvatel ČR ve věku 18+ let. Celkově se průzkumu společnosti SANEP zúčastnilo v rámci respondentního panelu 220 tisíc registrovaných uživatelů 15.159 dotázaných. Reprezentativní vzorek byl vybrán metodou kvótního výběru a odpovídá sociodemografickému rozložení obyvatel ČR dle údajů Českého statistického úřadu. Statistická chyba u uvedené skupiny obyvatel se pohybuje v rozmezí +-2,5%. Kontrola daného vzorku byla provedena triangulační datovou metodou.
Průzkum aktuálních volebních (nikoli stranických) preferencí a předpokládaný hypotetický volební model vychází pouze z hlasů 61,5% respondentů, kteří představují vzorek rozhodnutých voličů. Uvedené výsledky a modely jsou platné pouze v daný okamžik sběru dat.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Volby:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?