29. srpna: Tohle potřebujete vědět nejen o středečním obchodování na amerických burzách
Akcie v USA ve středu zpevnily, a to hlavně díky technologickému sektoru. Stimulem pro trh je optimismus provázející stávající obchodní jednání USA s Mexikem a Kanadou. Indexy S&P 500 a Nasdaq Composite se již počtvrté za sebou dostaly na rekordní úroveň.
Index Dow se zvýšil o 0,23 % na 26 124,57 bodu, širší index S&P 500 vzrostl o 0,57 % na 2 914,04 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite přidal 0,99 % na 8 109,69 bodu. Index volatility VIX klesl o 2 % na 12,25 % a výnos 10letých vládních dluhopisů USA zůstal prakticky beze změny na 2,88 %.
Hlavním tahounem trhu byla společnost Apple (+1,49 %), jejíž akcie stouply na dosud nejvyšší úroveň, ale také Amazon (+3,38 %) a Alphabet (+1,51 %). Další z akcií označovaných jako FAANG, tedy Facebook (-0,20 %) a Netflix (-0,12 %), mírně oslabily.
JAK SE V INDEXU S&P 500 ZMĚNÍ TECHNOLOGICKÉ VÁHY
Náladu na trhu podporuje přístup Kanady k jednání o trojstranné Severoamerické dohodě o volném obchodu (NAFTA) a rychlost, s jakou jednání pokračují.
Dalším příznivým faktorem byly ve středu údaje o vývoji americké ekonomiky ve druhém čtvrtletí. V celoročním přepočtu vzrostla o 4,2 %, což bylo o 0,1 procentního bodu více, než uváděl první rychlý odhad zveřejněný na konci minulého měsíce.
Dolar ve středu vůči většině měn zpevnil, zejména vůči měnám rozvíjejících se zemí. Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, ale klesl, když kolem 21.30 SELČ ztrácel 0,17 % a pohyboval se na úrovni 94,555 bodu.
Z devizového trhu se optimismus z nově sjednané dohody o volném obchodu mezi USA a Mexikem vytrácí a rozmáhají se na něm obavy, že konflikt USA a Číny hned tak neskončí. K zavedení nových cel na dovoz čínského zboží v roční hodnotě 200 miliard dolarů se má prezident Donald Trump vyjádřit do 5. září.
Dolar zpevnil vůči jenu, na který v uvedenou dobu přidával 0,47 % na 111,71 JPY, stoupl také proti australskému, kanadskému a novozélandskému dolaru, mexickému pesu, jihoafrickému randu nebo turecké liře. Vůči euru ale stagnoval na 1,1704 USD a na švýcarský frank ztrácel 0,52 % na 0,9712 CHF.
Libra na dolar přidávala 1,18 % na 1,3025 USD. Výrazný vzestup zaznamenala poté, co hlavní unijní vyjednávač Michel Barnier prohlásil, že EU je připravena nabídnout Británii partnerství, jaké nemá s žádnou z třetích zemí.
(NE)PONAUČENÍ Z LEHMAN BROTHERS, LIBOR NEBO WELLS FARGO
Ceny ropy ve středu rostly. Ropu podpořily údaje o poklesu vývozu z Íránu v reakci na sankce zavedené Spojenými státy. Růst však částečně brzdí údaje o vyšších zásobách v USA.
Vývoz ropy a kondenzátů z Íránu v srpnu podle předběžných údajů Thomson Reuters Eikon klesne poprvé od loňského dubna pod 70 milionů barelů. To ukazuje, že kupci již omezují své objednávky z Íránu, přestože sankce USA zacílené na vývoz ropy mají začít platit až 4. listopadu. Írán je třetím největším vývozcem ropy v rámci ropného kartelu OPEC.
Americký ropný institut API v úterý uvedl, že zásoby ropy v USA stouply minulý týden o 38 000 barelů na 405,7 milionu barelů. Podle EIA pak zásoby v posledním týdnu klesly o 2,57 milionu barelů.
KOMPLETNÍ SHRNUTÍ STŘEDEČNÍHO OBCHODOVÁNÍ V USA
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
28.11.2024 Nejlepší chytré hodinky na světě jsou Samsung.
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Petr Lajsek, Purple Trading
Zmatek na ropném trhu. Jak se promítne do cen pohonných hmot?
Ali Daylami, BITmarkets
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory