Petr Rozkošný (Meteobox.cz)
Osobní finance  |  07.08.2018 07:12:48

Ceny energií na vzestupu – zasahovat musí i evropské vlády

Poslední data o vývoji inflace v Evropské unii ukazují znepokojivý fakt, že tolik „toužená“ inflace je hnána především růstem cen energií. Navíc, napříč kontinentem klesají marže obchodníků s energiemi i samotných výrobců. Objevují se dokonce i případy, kdy někteří obchodníci nejsou schopni dostát svým závazkům, tj. dodat elektřinu za smluvenou cenu a krachují. Tento jev vyvolává například ve Velké Británii diskuzi o větší regulaci odvětví, zejména pokud jde o kapitálové požadavky na obchodníky s energiemi. Země také žije tématem nových cen energií, které začnou platit zákazníkům, jimž letos končí garance v minulosti smluvených cen.

Výrazný růst cen energií zažívá i Irsko, které se stává obětí svého úspěchu v oblasti technologií. Po celém Irsku rostou nová datová centra s vysokou spotřebou elektrické energie, zákon nabídky a poptávky pak žene ceny elektřiny vzhůru, do konce roku by v této zemi měla elektřina podražit o dalších 9,5 %.

V Polsku, které je stále silně závislé na energii vyrobené z uhlí, zašla situace tak daleko, že tamní výrobci musí prodávat elektřinu za regulovanou cenu, bez ohledu na výrobní náklady. Polsko také řeší nepříjemný fakt v podobě toho, že se v tomto roce stalo čistým dovozcem energií a že v rámci přechodu na obnovitelné zdroje energie výrobní cena elektřiny dále poroste, negativní jsou i vyhlídky pokud jde o cenu emisních povolenek, jejíž růst by dále zkomplikoval život tamním producentům elektřiny.

Podobná situace jako v Polsku je i v Rumunsku, tamní domácnosti platí jednu z nejvyšších cen elektřiny v poměru k příjmům. Tamním výrobcům se vyplácí elektřinu vyvážet a pokud ji mají prodávat na místním trhu, tak požadují částky blížící se těm, které jsou schopni inkasovat na vyspělých trzích. Minulý měsíc, rumunský Ministr financí přišel s návrhem „zastropovatceny energií na tuzemském trhu, jeho myšlenkou se již zabývá vláda, což se nepříjemně projevilo na cenách akcií dvou hlavních producentů – Romgaz, OMV Petrom.

Současný vývoj na trhu s energiemi dokonce přinutil italskou vládu k odložení platnosti konce regulovaných cen se zemním plynem. Ukončení režimu regulace cen by v tuto chvíli znamenal výrazné zvýšení účtu za energie pro domácnosti napříč celou Itálií. Nově, konec regulace je plánován na rok 2020.

V Řecku způsobil růst daní a přechod na obnovitelné zdroje energie růst cen elektřiny, meziročně se jedná o 12,8 %, což je druhý nejvyšší nárůst v EU. Za tímto vývojem však dle Eurostatu stojí i neefektivita a nízká míra flexibility na řeckém trhu s energiemi.


Více zpráv k energiím a ceně energií








Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2025

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688