Ceny energií na vzestupu – zasahovat musí i evropské vlády
Poslední data o vývoji inflace v Evropské unii ukazují znepokojivý fakt, že tolik „toužená“ inflace je hnána především růstem cen energií. Navíc, napříč kontinentem klesají marže obchodníků s energiemi i samotných výrobců. Objevují se dokonce i případy, kdy někteří obchodníci nejsou schopni dostát svým závazkům, tj. dodat elektřinu za smluvenou cenu a krachují. Tento jev vyvolává například ve Velké Británii diskuzi o větší regulaci odvětví, zejména pokud jde o kapitálové požadavky na obchodníky s energiemi. Země také žije tématem nových cen energií, které začnou platit zákazníkům, jimž letos končí garance v minulosti smluvených cen.
Výrazný růst cen energií zažívá i Irsko, které se stává obětí svého úspěchu v oblasti technologií. Po celém Irsku rostou nová datová centra s vysokou spotřebou elektrické energie, zákon nabídky a poptávky pak žene ceny elektřiny vzhůru, do konce roku by v této zemi měla elektřina podražit o dalších 9,5 %.
V Polsku, které je stále silně závislé na energii vyrobené z uhlí, zašla situace tak daleko, že tamní výrobci musí prodávat elektřinu za regulovanou cenu, bez ohledu na výrobní náklady. Polsko také řeší nepříjemný fakt v podobě toho, že se v tomto roce stalo čistým dovozcem energií a že v rámci přechodu na obnovitelné zdroje energie výrobní cena elektřiny dále poroste, negativní jsou i vyhlídky pokud jde o cenu emisních povolenek, jejíž růst by dále zkomplikoval život tamním producentům elektřiny.
Podobná situace jako v Polsku je i v Rumunsku, tamní domácnosti platí jednu z nejvyšších cen elektřiny v poměru k příjmům. Tamním výrobcům se vyplácí elektřinu vyvážet a pokud ji mají prodávat na místním trhu, tak požadují částky blížící se těm, které jsou schopni inkasovat na vyspělých trzích. Minulý měsíc, rumunský Ministr financí přišel s návrhem „zastropovat“ ceny energií na tuzemském trhu, jeho myšlenkou se již zabývá vláda, což se nepříjemně projevilo na cenách akcií dvou hlavních producentů – Romgaz, OMV Petrom.
Současný vývoj na trhu s energiemi dokonce přinutil italskou vládu k odložení platnosti konce regulovaných cen se zemním plynem. Ukončení režimu regulace cen by v tuto chvíli znamenal výrazné zvýšení účtu za energie pro domácnosti napříč celou Itálií. Nově, konec regulace je plánován na rok 2020.
V Řecku způsobil růst daní a přechod na obnovitelné zdroje energie růst cen elektřiny, meziročně se jedná o 12,8 %, což je druhý nejvyšší nárůst v EU. Za tímto vývojem však dle Eurostatu stojí i neefektivita a nízká míra flexibility na řeckém trhu s energiemi.
Více zpráv k energiím a ceně energií
Poslední zprávy z rubriky Osobní finance:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?