Víkendář: Přehnané obavy z ruského medvěda
Ruský prezident Vladimir Putin podle Michaela C. Desche z The American Conservative možná skutečně vytváří hodně problémů, ale „jen těžko jde o neosovětskou hrozbu, za kterou jej mnozí na Západě považují“. Jak jej vnímá sám Desche?
Pokud chceme hovořit o Vladimiru Putinovi, měli bychom zmínit, že jde o „zkorumpovaného diktátora, který vládne prohnilé kleptokracii“. Navíc potlačuje svobodu, demokracii a lidská práva, útočí na politickou opozici, a to i násilně, a jeho země neváhá s použitím vojenské síly v zahraničí a propagandy tak, jako to učinila v případě USA, Ukrajiny či Estonska. „I tak je ale obrovský rozdíl mezi apokalyptickou rétorikou týkající se údajné ruské hrozby a realistickým pohledem na jeho domácí a zahraniční politiku,“ píše TAC.
Rusko v posledních letech několikrát použilo vojenskou sílu vůči svým sousedům. Naposledy se tak stalo na Krymu a při podpoře rebelů v Donětsku. Podle TAC bychom ale neměli zapomínat, že v obou případech nešlo o blesk z čistého nebe, ale o „nepřiměřenou a nezákonnou reakci na snahu NATO a EU přitáhnout bývalé součásti Sovětského svazu do sféry svého vlivu“. Ruské operace pak „nebudily dojem, že by měly vyprovokovat dlouhodobější konflikt vedoucí k znovuvytvoření Sovětského svazu či Varšavské smlouvy“.
TAC tvrdí, že pro řadu Američanů začíná historie americko-ruských vztahů v roce 2014, kdy propukla krize na Ukrajině. Vše pak vyvrcholilo v roce 2016, kdy se Rusové začali míchat do amerických prezidentských voleb. Jenže pro Rusy tato historie začíná mnohem dříve, a to někdy v roce 1990, kdy probíhala jednání mezi Sovětským svazem a USA o znovusjednocení Německa. Tehdy „Bush ujišťoval Gorbačova, že pokud dojde ke znovusjednocení Německa, NATO nebude dál expandovat na východ“. Jenže už v roce 1999 se zvedla první vlna rozšiřování NATO, která v Rusku značně posílila protizápadní nálady. A právě jich Putin využil k tomu, aby se chopil moci. Z ruské perspektivy tak události v Kyjevě v letech 2013 a 2014 vyvolávaly obavy ze Západem zinscenovaného puče.
TAC poukazuje i na obavy z toho, jak dobře si vedly ruské jednotky na Krymu v roce 2014 ve srovnání s jejich výkony během války v Gruzii. „Takové srovnání je zavádějící. Na Krymu byli sice ruští vojáci mnohem lépe vybavení, jednali s větší disciplínou a nebyli mezi nimi evidentní opilci. Ale nesetkali se s žádnou organizovanou obranou a operovali v oblasti, kde jim byla převážná většina obyvatel nakloněna“. Vývoj na Krymu tak podle TAC nelze brát jako indikátor ruské ochoty pustit se do konfliktu se zemí, kde by se setkali s odporem široké populace, jako jsou třeba baltské státy či Polsko.
„Západ právem vnímá Putinovo Rusko jako strategický problém, který je třeba řešit. Kreml ale dnes nepřipomíná totalitní vládu ze sovětské doby, která měla na svědomí životy mnoha lidí. Rusko si v posledních letech sice nezaslouží Nobelovu cenu míru, ale s ohledem na některé kroky Západu to zase není tak překvapivé. A i samotné „NATO Evropa“ bez přímé podpory USA by bylo schopno čelit ruskému medvědovi, který se rád bije v prsa, ale už není tím, čím býval“, uzavírá TAC.
Zdroj: The American Conservative
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Rusko - zprávy a komentáře k Rusku
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
22.11.2024 Výsledková sezóna: Obhájila Nvidia svou…
18.11.2024 Nejlepší telefon za 2 990 Kč. Motorola má hit…
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jak trh reagoval na volby v USA? Historická maxima, ale i prudké propady
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
?