Bude stát barel ropy 250 USD?
Írán reaguje na kroky USA, které ohrožují export ropy ze země, hrozbou uzavření Hormuzského průlivu. Cena ropy tak může podle některých analytiků vylétnout až k 250 dolarům za barel.
Donald Trump se snaží tlačit ceny ropy dolů kritikou zemí z kartelu OPEC, zároveň se ale může stát tím, kvůli komu ceny barelu vylétnou na bezprecedentní úrovně. Tlačí totiž na země, které dovážejí ropu z Íránu, aby tyto importy zastavily.
Írán na to reaguje tím, že uzavře Hormuzský průliv, který podle něj "bude k dispozici buď pro všechny, nebo pro nikoho". To by vedlo k výraznému omezení nabídky ropy na globálních trzích, protože tudy proudí většina suroviny, kterou vyvážejí země jako Saúdská Arábie, Kuvajt, Spojené arabské emiráty a Irák. Kromě toho tudy proudí většina kapalného zemního plynu z Kataru, který je jeho největším exportérem na světě.
"Deklarovaná nominální kapacita Hormuzského průlivu je zhruba 14 ropných tankerů denně, což je 17 milionů barelů. To je asi polovina světového exportu ropy. Pokud by se vývozy zastavily, zákon o nabídce a poptávce by vyvozoval, že se ceny ropy zdvojnásobí na 160 USD za barel," řekl RT Vladimir Rojankovskij z Mezinárodního finančního centra v Moskvě.
Nejdramatičtější scénář vykreslil analytik z brokerské společnosti TeleTrade Artem Avinov, podle kterého může cena ropy vzrůst až na 250 USD za barel. Zároveň ale neočekává, že by blokáda průlivu ze strany íránských revolučních gard mohla trvat déle než pár dnů. Nejspíše bychom se pak dočkali nějaké vojenské nebo ekonomické odvety, jež by vedla k ukončení blokády.
Očekávání růstu cen ropy v současné geopolitické situaci není překvapivé, většinou se ale nenaplní. Většina analytiků totiž neočekává, že by Teherán skutečně přistoupil k blokaci Hormuzského průlivu. USA mají navíc v oblasti flotilu, která má za úkol zajišťovat bezpečný průchod pro spojence USA. Pokus o blokádu by sice znamenal hrozbu vojenské konfrontace, ale růst cen ropy na 250 USD za barel je i tak nepravděpodobný.
Vše se bude odvíjet od toho, jak se nakonec k situaci postaví USA a velcí producenti ropy. "Kdyby se Trump nepokoušel Teherán tak aktivně izolovat, investoři by nemuseli ve velkém kupovat ropu kvůli obavám z jejího nedostatku. Osud trhu se surovinou nyní závisí na tom, jak se vyjádří její další producenti. A ve výsledku na tom, jak výrazně se sníží vývoz z USA a jak navýší svou produkci Saúdská Arábie a Rusko, kteří mají spoustu nevyužitých kapacit," uzavírá analytik Michail Mashchenko na síti eToro.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Komodity:
Přečtěte si také:
Prezentace
12.11.2024 Motorola má nový hit Black Friday, svůj…
11.11.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
Okénko investora
Miroslav Novák, AKCENTA
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?