Milovaná činnost Čechů v ohrožení. Ceny zahrádek stoupají
Zahrádkaření se znovu vrací do módy. Ceny zahrádek v koloniiích ale raketově stoupají. Nájemní smlouvy se dědí nebo přeprodávají za statisíce. Na zahrádky se tak tvoří pořadníky a čekací lhůta je až deset let.
Podle statistik si Češi sami na zahrádkách nejčastěji pěstují jahody, broskve, třešně, slívy a okurky. Na balkónech zase vévodí rajčata, papriky a bylinky. Kdo nemá vlastnoručně vypěstovanou zeleninu nebo ovoce, není dneska "in".
Na balkónech pěstuje čím dál více lidí jednoduše proto, že zahrádky v koloniích nejsou - a když se náhodou nějaká uvolní, zapráší se po ní, aniž by člověk stačil mrknout.
"V Praze je deseti až dvacetinásobná poptávka než může organizace nabídnout. Na zahrádku se čeká v průměru 5-10 let," prozradila tajemnice Českého svazu zahrádkářů Marta Pawlicová.
Spolu se zájmem o zahrádky roste i jejich cena. V okolí Prahy nebo Brna se pohybuje od 1300 do 1700 korun za metr čtvereční, v Třebíči vás ale vyjde zhruba na polovinu. Někteří ze zahrádkářů vycítili příležitost vydělat a za postoupení nájemní smlouvy si účtují i několik set tisíc.
"V Praze jsme měli dokonce případ, kde šlo jen o domeček a porosty a majitel za to chtěl 400 tisíc, i když půda patřila magistrátu," dodala Pawlicová. Zahrádkářský svaz proto uvažuje, že takové praktiky zakáže. Podle něj by ale pomohlo víc, kdyby vznikaly nové kolonie.
V posledních letech roste zájem i o tzv. komunitní zahrady. Tady vám za symbolický členský poplatek záhonek na pěstování půjčí. "Největší boom byl začátkem dubna, kdy jsme měli několik žádostí týdně. Drtivá většina jsou mladé rodiny s dětmi. Nejčastěji se pěstují rajčata, potom různé bylinky do kuchyně, hrášek a docela tady frčí dýně a tykve," řekla Helena Kalaninová z komunitní zahrady a centra Kotlaska.
Komunitní zahrady jsou fenoménem poslední doby. Jen v Praze jich během posledních let vzniklo deset, v Brně osm.
Zahrádky tak v Česku rozhodně nejsou jen na ozdobu. Čeští malopěstitelé na nich vypěstují zhruba třetinu zeleniny z celkové tuzemské produkce - u ovoce dokonce polovinu. Domácí výpěstky jsou čerstvé a kvalitní - i když levněji většinou nevyjdou.
Z loňské statistiky vyplývá, že v obchodech Češi nakupují z v tuzemsku vypěstovaných plodin nejvíc květák, brokolici, zelí a saláty. Většinu ostatních jsou schopni si vypěstovat sami.
TNBiz.cz - Zprávy TNBiz jsou zpravodajským kanálem Televize Nova, TN.cz společnosti CET 21. TN.cz přináší zpravodajství z domácí i zahraniční ekonomiky a politiky.
Poslední zprávy z rubriky Osobní finance:
Přečtěte si také:
Prezentace
22.11.2024 Výsledková sezóna: Obhájila Nvidia svou…
18.11.2024 Nejlepší telefon za 2 990 Kč. Motorola má hit…
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jak trh reagoval na volby v USA? Historická maxima, ale i prudké propady
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Lenka Rutteová, Bezvafinance
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Domácnosti si za plyn připlatí: Regulované poplatky vzrostou výrazně nad inflaci
Miren Memiševič, Skupina Klik.cz
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Martin Thienel, Kalkulátor.cz
Marek Pokorný, Portu
Jak snížit daně díky DIPu? Zde je návod pro vyplnění daňového přiznání
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select