27. června: Tohle potřebujete vědět nejen o středečním obchodování na amerických burzách
Americké akcie v polovině týdne v důsledku obnovení nejistoty v mezinárodním obchodu odevzdaly své úterní zisky. Níže je srazila nejistota ohledně postoje Spojených států k čínským investicím do amerických technologických firem. Dolar zpevňoval.
Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, odepsal 0,66 % a obchodování uzavřel na 24 121,73 bodu, širší index S&P 500 klesl o 0,86 % na 2699,76 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 1,54 % na 7 445,08 bodu. Index volatility VIX stoupl o dalších 12,50 % na 17,91 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o pět bazických bodů na 2,83 %.
PROCHÁZKA TRŽNÍM HŘBITOVEM
Finanční sektor si ve středu připsal rekordní třináctý denní pokles v řadě (Bank of America -1,05 %, JPMorgan -1,52 %, Morgan Stanley -1,28 %, Citigroup -1,28 %). Ztráty zaznamenali také například výrobci čipů. Slabý výkon podaly i velké technologické firmy (Apple -0,15 %, Alphabet -1,38 %, Facebook -1,59 %), celkový výkon trhu tak nedokázal zvrátit ani růst v sektoru ropy (ExxonMobil +1,33 %, Chevron +1,48 %).
Náladu na trhu ve středu zpočátku podpořily informace o možném měkčím postupu proti čínským investicím v USA. Americký prezident Donald Trump uvedl, že pověří Výbor pro zahraniční investice ve Spojených státech (CFIUS), aby přezkoumal možné hrozby čínských akvizic amerických technologií. Toto vyjádření investoři hodnotili jako změkčení Trumpova dřívějšího plánu zamezit firmám s vyšším než čtvrtinovým čínským majetkovým podílem kupovat americké technologické firmy. Pozdější vyjádření ekonomického poradce Bílého domu ale tuto domněnku vyvrátilo.
Podle analytiků hýbe trhem primárně nejistota ohledně dalších kroků americké administrativy, a to vlastně bez ohledu na to, pro koho to které opatření bude výhodné.
USA VYKLÍZEJÍ AKCIOVÉ POZICE
Ze stupňujícího se globálního obchodního konfliktu ve středu během dne těžily americký dolar a japonský jen, doplácely na něj euro a čínský jüan. Ten se ve středu propadl až na šestiměsíční minimum. Podle některých analytiků bude Peking svou měnu dále oslabovat, aby zmírnil dopad cel uvalených na dovoz zboží do USA. Euro táhla dolů kromě globálního obchodního konfliktu i politická krize v Německu a nejistota před nadcházejícím summitem Evropské unie.
Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, kolem 22.30 SELČ přidával 0,7 % na 95,30 bodu. Euro k dolaru ve stejnou dobu ztrácelo 0,8 % na 1,1560 USD.
Ceny ropy pokračovaly ve výrazném růstu, který v úterý odstartovaly zprávy o tom, že Spojené státy vyzývají k úplnému ukončení dovozu této suroviny z Íránu. Americká lehká ropa West Texas Intermediate se tak obchodovala nejvýše od listopadu 2014. Ceny tlačily vzhůru rovněž údaje o výrazném poklesu zásob ropy v USA, výpadky v kanadských dodávkách a obavy ohledně libyjského exportu.
V úterý Brent zdražil o 2,1 % a WTI dokonce o 3,6 %. Nejmenovaný činitel amerického ministerstva zahraničí v úterý podle předních světových agentur uvedl, že USA vyzývají pod hrozbou sankcí ostatní země světa, včetně svých spojenců, aby do 4. listopadu ukončily dovoz íránské ropy.
Americký Úřad pro energetické informace (EIA) ve středu oznámil, že zásoby ropy ve Spojených státech se minulý týden snížily o 9,9 milionu barelů. Analytici přitom podle agentury Reuters očekávali pokles pouze o 2,6 milionu barelů.
"Základní faktory stále zůstávají příznivé pro růst cen ropy v příštích šesti měsících," uvedl analytik Harry Tchilinguirian z BNP Paribas. "Nepřekvapilo by mě, kdyby se Brent opět dostal nad 80 dolarů za barel," dodal.
KOMPLETNÍ SHRNUTÍ STŘEDEČNÍHO OBCHODOVÁNÍ V USA
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?