Neochvějný dolar. Ale na jak dlouho?
Dolar v závěru minulého týdne posouval letošní rekordy. Stalo se tak i přesto, že americký trh práce vykázal o něco horší než očekávaná data. Zelené bankovky tudíž, zdá se, na síle neztrácí. Otázkou je, jak dlouho jim to vydrží.
Dolar v poslední době profituje především z ekonomického zpomalení ostatních zemí světa. Společně s tím, byť omezeným vlivem, působí i další fundamenty jako například úroková divergence. Výsledkem je postupné uzavírání short pozic – dle dat americké Komise pro obchodování s komoditními futures se počet short USD snížil z více než 5letého rekordu nad úrovní 280 mil. na současných 195 mil., dle šetření serveru CNBC pak širší měření dolarových short pozic zahrnující i některé kontrakty měn rozvojových zemí kleslo ze 7letého rekordu o hodnotě 28,18 miliardy dolarů z doby před dvěma týdny na současných 18,32 miliardy dolarů – díky čemuž se zelené bankovky posouvají k silnějším hodnotám (viz žlutá křivka vývoje dolarového indexu).
Vedle toho pak dochází i ke změnám v rámci strategie některých hráčů. Jde například o hedgeové fondy, které v minulém týdnu osekaly své čisté sázky na long eura o 8 % k úrovni 120,5 tisíc, což odpovídá hodnotě kolem 18 miliard dolarů. V tomto případě je hlavním katalyzátorem úprku fondů především ekonomické zpomalení starého kontinentu, které se projevuje v oddálení tolik vyhlíženého začátku utahování měnové politiky Evropské centrální banky.
Fundamenty tak (prozatím) stále nahrávají dolaru, což potvrdil i páteční vývoj. Zatímco americká míra nezaměstnanosti poklesla na 3,9 %, což je 17,5leté minimum, tvorba nových pracovních míst vyjma zemědělství dosáhla 168 tisíc oproti predikci o zhruba 30 tisíc vyšší. O něco pomaleji vůči odhadům pak rostly i mzdy, březnová čísla byla dokonce revidována mírně dolů. Dolar, vyjádřený dolarovým indexem, i přesto trhal letošní rekordy odpovídající bezmála hranici 92,908 bodů, která je maximem od konce prosince 2017. Svou trochou pak, především ve dvojici s eurem, přispělo rozšíření spreadu mezi americkými a německými dluhopisy, které se dostaly až k téměř 30letému maximu.
Na druhou stranu, současná rally dolaru by však, jak jsme již upozorňovali, mohla být pouze dočasná. Je dost možná jen otázkou, kdy americké měně dojde síla, a to například vinou ekonomické obnovy ve zbytku světa, případně vinou strukturálních faktorů, jejichž potenciál má sílu ji oslabit. Konkrétně by se mohlo jednat o problém dvojího deficitu, pozdní fázi ekonomického cyklu USA, relativní valuace tamních aktiv či mnohem lepší předpoklady růstu ostatních zemí světa.
Co se týče dnešního dne, z Evropy se dočkáme indexu PMI segmentu maloobchodu i indexu nálady investorů Sentix, v rámci USA pak promluví hned několik představitelů Fedu. Aktuálně se dolar vůči euru obchoduje na 1,194 EURUSD. Během dne by se kurz měl pohybovat v rozmezí 1,193-1,202 EURUSD.*
Koruna se v závěru minulého týdne udržela silnější pod hranicí 25,50 za euro, k čemuž přispěl především výstup ze zasedání České národní banky.
Dnes nás v rámci domácího kalendáře čeká trojice dat, a to průmysl, maloobchod a stavebnictví. Ve všech třech případech se pravděpodobně dočkáme zpomalení tempa růstu vinou sezónních faktorů. Letošní březen měl totiž oproti tomu loňskému o dva pracovní dny méně. Z hlediska kurzu však nečekáme, že by zveřejněná čísla měla jakkoliv výrazný a dlouhodobý dopad.
Aktuálně se koruna obchoduje na hranici 25,49 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,46 až 25,53 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 21,21 až 21,37 USDCZK.*
*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.
Portál Roklen24.cz je exkluzivní server o ekonomice, financích a investicích, který poskytuje aktuální ekonomické zpravodajství, real-time data, grafy, analýzy, názory, videa a rozhovory.
Poslední zprávy z rubriky Měny-forex:
Přečtěte si také:
Benzín a nafta 07.11.2024
Natural 95 35.77 Kč | Nafta 34.26 Kč |
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Ondřej Vacek, Ušetřeno.cz
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Iva Grácová, Bezvafinance
Jak se připravit na nečekané výdaje: Tipy na vytvoření a správu nouzového fondu
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny?
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
U nehod bez zimních pneumatik mohou pojišťovny krátit plnění
Lukáš Raška, Portu
Portu vydělalo svým uživatelům už přes 5 miliard, spravuje jim více než 36 miliard korun