Z eurozóny se stává ekonomika rentiérů
Hlavní ekonom francouzské banky Natixis Patrick Artus tvrdí, že příjmy v zemích eurozóny mohou stále méně záviset na domácí ekonomické aktivitě a naopak se budou odvíjet od akumulace zahraničních aktiv a následných rent. Co jej k takovému pohledu vede?
Artus v první řadě poukazuje na vysokou míru úspor, která značně převyšuje investiční požadavky evropského korporátního sektoru. Vzniká tedy nerovnováha a „strukturální vnější přebytky“. Tento vývoj popisují následující dva grafy. První ukazuje postupně se rozšiřující propast mezi mírou úspor a investic v eurozóně. Druhý se pak zaměřuje na vývoj přebytků běžného účtu eurozóny jako celku. Tyto přebytky se začínají prudce zvyšovat spolu s tím, jak se prohlubuje zmíněná propast:
Podle Artuse k uvedenému vývoji značně přispívá nízký potenciální růst eurozóny, který se promítá do utlumených investic a následně do rostoucí nerovnováhy mezi nimi a úsporami. Nízký potenciál a související utlumené investice odrážejí negativní vývoj v oblasti produktivity. Vysoká míra úspor je pak podle něj důsledkem klesajících vládních deficitů, zvyšující se ziskovosti korporátního sektoru a dlouhodobě vysoké míry úspor domácností.
Prozatím se nacházíme ve stavu, kdy přebytky úspor nad investicemi a vnější přebytky vedou ke snižování čistého vnějšího dluhu. Jak ukazuje následující graf, čisté vnější dluhy se v poměru k HDP zvyšovaly až do roku 2009, poté ovšem nastal zlom a od té doby se tyto dluhy snižují. Nyní se nacházejí zhruba na úrovni roku 1998:
Artus poukazuje na to, že pokud bude vývoj pokračovat nastaveným směrem, eurozóna bude po čase hromadit čistá zahraniční aktiva a stane se rentiérskou ekonomikou, kde budou velkou část příjmů tvořit příjmy ze zahraničních aktiv. Názorným příkladem takového stavu je již nyní Německo.
Zdroj: Natixis
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Cena ropy prolomila klíčovou úroveň. Kolik si připlatíme za pohonné hmoty?
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI