USA zdanily 50 miliard dolarů z čínského dovozu
V úterý 3. dubna Spojené státy v rámci obchodní války s Čínou avizovaly uvalení 25% sazby na cca 1 300 technologických produktů importovaných z Číny. Čínská reakce na sebe nenechala dlouho čekat a již minulou středu stanovila daň ve výši 25 %, postihující 106 kategorií amerického dovozu.
Úřad amerického obchodního zmocněnce (USTR) vytvořil seznam, který zahrnuje širokou škálu výrobků: televizory, elektronické komponenty, chemikálie, motorová vozidla atd. V součtu tak jednotlivé položky dosáhnou hodnoty přibližně 50 miliard dolarů (40 miliard eur) za rok 2018. Podle studie banky Oddo BHF se tento seznam dotkne 10 % čínských výrobků dovážených do USA. Seznam vylučuje řadu výrobků spotřební elektroniky, například mobilní telefony nebo notebooky, které se montují v Číně. Nezahrnuje obuv ani oblečení.
Zveřejnění nastartovalo konzultační období, které by mělo trvat téměř dva měsíce. Poté USTR dojde ke konečnému rozhodnutí. Veřejné oznámení o clech je naplánováno na 15. květen.
Čínské velvyslanectví ve Washingtonu se vymezilo vůči závěrům USTR a zvažuje adekvátní protiopatření. Důraz přitom klade na Světovou obchodní organizaci (WTO) v roli mediátora. Čína obratem zareagovala uvalením 25% daně na letadla, sójové boby, automobily a další výrobky ze Spojených států amerických. V roce 2017 se dle informací čínského ministerstva financí jednalo o 50 miliard dolarů. Dodatečné sazby dopadnou na 128 komodit (včetně vepřového masa a vína) v hodnotě tří miliard dolarů. Jedná se o odpověď na rozhodnutí USA zdanit import hliníku a oceli.
Obchodní zástupce USA Robert Lighthizer tvrdí, že registr využívá algoritmus na výběr produktů, nejzásadnějších pro čínské výrobce, a zároveň má přispět k minimalizaci škod vzniklých americkým spotřebitelům. Výrobcům, využívajícím čínské součástky a výrobky, tak vzniknou v podobě sazeb dodatečné náklady, které vyústí v navýšení výdajů i ve spotřebitelské sféře.
Také v tomto případě se tedy zatím potvrzuje, že obchodní války nemají vítěze a poražení jsou na obou stranách. Těmi jsou jak producenti, kteří omezují výrobu, a tudíž i zaměstnanost, tak spotřebitelé, kteří si za zboží připlatí. Ekonomikám se snižováním jejich otevřenosti pak klesá efektivnost alokace zdrojů.
Silvia Holá
V oboru finančních trhů působí pět let. Ve společnosti Grant Capital připravovala pravidelné analýzy vývoje cen finančních instrumentů a fundamentální výhledy trhů, pak pracovala ve společnosti WBP Online. Nyní pracuje jako hlavní analytička společnosti xPartners. Věnuje se převážně dění na komoditních trzích a forexu. Zároveň dokončuje studium oboru Finance na Mendelově univerzitě v Brně.
xPartners - Investiční služby
Doba je dynamická a nabízí inovativní investiční příležitosti. Proto jsme tu my, mezinárodní společnost poskytující spolehlivé a bezpečné investiční služby po celém světě včetně České republiky - s lokální podporou v rodném jazyce a propracovaným systémem vzdělávání.
Více informací na: https://www.xpartners.com
Poslední zprávy z rubriky Okénko investora:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?