Šéf představenstva čínské CEFC je údajně vyšetřován
Předseda představenstva čínské skupiny CEFC (China Energy Company Limited) Jie Ťien-ming, který je členem poradního týmu prezidenta Miloše Zemana, je prý vyšetřován kvůli podezření z ekonomické kriminality. S odvoláním na nejmenovaný zdroj obeznámený se záležitostí o tom dnes informovala agentura Reuters.
Jie Ťien-ming byl letos předvolán k výslechu, uvedl zdroj. Nesdělil ale, zda vyšetřování pokračuje, ani podrobnosti o povaze podezření. Společnost CEFC na žádost o komentář nereagovala.
Skupina CEFC působí především v energetice, financích a průmyslu. Podle vlastních údajů je největší soukromou společností v Šanghaji a sedmou největší privátní firmou v Číně. Po celém světě zaměstnává téměř 30.000 lidí. Jako hlavní sídlo svých evropských aktivit si firma vybrala Českou republiku. Webové stránky společnosti uvádějí, že firmu založil v roce 2002 Jie Ťien-ming, který je nyní předsedou představenstva.
V Česku firma koupila podíly například v aerolinkách Travel Service, v internetové cestovní agentuře Invia.cz, kapitálově vstoupila do J&T Finance Group, kde bude mít poloviční podíl, ovládá Pivovary Lobkowicz Group, strojírenský a metalurgický podnik Žďas Žďár nad Sázavou, je majoritním vlastníkem fotbalové Slávie i stadionu v Edenu či dvou pražských hotelů Mandarin Oriental Prague a Le Palais Art Hotel Prague a také historické budovy bývalé Živnobanky v centru Prahy. Koupila pražský administrativní komplex Florentinum a zrekonstruovanou budovu v pražské ulici Na Poříčí v sousedství Florentina. Posledním velkým podnikem je nákup menšinového podílu v cestovní kanceláři Canaria Travel.
Loni v září CEFC rovněž uzavřela dohodu o koupi více než čtrnáctiprocentního podílu ruské ropné společnosti Rosněfť za devět miliard dolarů. Po zveřejnění zprávy o vyšetřování Jie Ťien-minga, kterou přinesl čínský finanční magazín Caixin, akcie firmy oslabily. Mluvčí společnosti Rosněfť říká: "To (vyšetřování) se nás netýká."
J&T Banka říká, že aktuální vývoj a zprávy ohledně CEFC nemají žádný vliv na chod a fungování skupiny J&T Finance Group SE. Čínská skupina CEFC je minoritním akcionářem bankovního holdingu JTFG s podílem 9,9 %.
Čínská vláda v posledních měsících upevnila kontrolu nad velkými soukromými konglomeráty v zemi. Minulý týden vláda v Pekingu převzala kontrolu nad pojišťovnou Anbang Insurance Group, jejíž předseda správní rady a hlavní akcionář Wu Siao-chuej je soudně stíhán kvůli hospodářským trestným činům.
Dluhopisy vztahující se k CEFC po zprávách prudce klesly. Obchodníci, které cituje Reuters, řekli, že dluhopis se splatností 2020 a s úrokem 4,98 % za 3 miliardy jüanů obchodovaný na šanghajské burze klesl dnes ráno o 33 % a šanghajská burza zakročila zastavením obchodování po většinu dne kvůli neobvyklým fluktuacím. Podobný osud potkal i dluhopis se splatností 2021 s úrokem 4,08 % za 6 miliard jüanů. Akcie pobočky CEFC China Energy, CEFC Anhui International Holding, po zprávách také klesly, a to skoro o 10 %.
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
16.12.2024 Vybrali jsme TOP 5 dárků ze světa technologií.
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Inflace v listopadu 2024: Jakou investiční strategii zvolit?
Miroslav Novák, AKCENTA
John J. Hardy, Saxo Bank
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory