Evropa se chlubí svou zeleností, ale kvůli Číně se z ní stává popelnice
Evropa se ráda chlubí tím, že stojí v čele snah o ochranu životního prostředí. Jak ovšem poukazuje Paola Tamma na stránkách Politico, pravda je trochu jiná. „Zelený“ úspěch Evropy totiž do značné míry spočívá v exportu jejího odpadu do jiných zemí. Až do počátku letošního roku si totiž Evropa udržovala svou čistotu díky tomu, že posílala milióny tun papíru, plastů a textilu na přepravních lodích do Číny. Jenže tomu je nyní možná definitivní konec.
Lidé v EU v roce 2016 vyhodili 56,4 milionu tun papíru, z toho podle Politica skončilo 8 milionů tun v Číně. Ta tuto surovinu zpracovala na balení pro své zboží, které pak poslala zpět do Evropy. V roce 2016 se také v EU vytřídilo 8,4 milionu tun plastů, z toho mířilo do Číny 1,6 tuny. Jenže na konci minulého roku Peking rozhodl, že dovoz odpadu z jiných zemí bude omezen a Evropa již nyní bojuje s rostoucími horami papíru a plastů. Pascal Gennevieve z Federace francouzských společností zaměřujících se na recyklaci odpadů tvrdí, že všechny provozy jsou již zahlceny a zásoby převyšují kapacity. A to platí o celé Evropě.
Peking nyní tvrdí, že dovoz odpadů představuje zdravotní riziko a ohrožení životního prostředí, a tudíž zavedl zmíněná striktní omezení těchto importů. Své zpracovatelské kapacity bude od nynějška využívat pro vlastní odpad a dokonce se chce stát vůdčí silou v recyklaci odpadů. Jenže těch vlastních. Nicole Couder ze společnosti Suez tvrdí, že v krátkém období budou muset být přijata „drastická opatření“, protože bylo dosaženo „krizové fáze“.
Evropská komise přitom v rámci své strategie požaduje, aby v roce 2030 byly všechny obaly recyklovatelné či znovupoužitelné. Posun tímto směrem by podle ní vytvořil 200 000 nových pracovních míst. Evropské recyklační kapacity by tak musely vzrůst čtyřikrát, a to by představovalo investice ve výši zhruba 16,6 miliardy dolarů. Jyrki Katainen z Evropské komise se na věc dívá tak, že „doposud jsme vyhazovali 95 % hodnoty plastových obalů a v ekonomice zůstalo jen 5 %“.
V Evropě se podobný odpad mimo jiné pálí ve spalovnách, nebo jsou využívány skládky, které by ale měly do roku 2030 pojmout ne více než 10 % produkovaného odpadu. Politico tvrdí, že evropský odpad by si nyní mohl najít místo do Číny cestu do východní Evropy a dává za příklad Bulharsko. Do této země míří velká část odpadů, je zde nízké zdanění tohoto způsobu nakládání s odpadem. Bulharsko by se tak mohlo stát „evropskou popelnicí“.
Zdroj: Politico
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Akcie ve světě:
Přečtěte si také:
Prezentace
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
16.12.2024 Vybrali jsme TOP 5 dárků ze světa technologií.
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Inflace v listopadu 2024: Jakou investiční strategii zvolit?
Miroslav Novák, AKCENTA
John J. Hardy, Saxo Bank
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory