Patria (Patria Finance)
Investice  |  25.02.2018 16:39:04

Jak oprávněné jsou obavy z nedostatku likvidity na trhu?


Poslední dvě korekce akciových trhů lze podle ekonoma a investora Eda Yardeniho považovat za „záchvaty“ vyvolané obavami z utahování monetární politiky. Při poslední korekci investoři konkrétně propadli strachu z vyššího tempa zvedání sazeb, než jaké se čekalo. Tedy z toho, že Fed letos zvedne sazby více než třikrát. Když se podobné obavy objevovaly v roce 2017, vyvážila je silná ziskovost obchodovaných společností. V letošním roce ale přišla korekce i přesto, že bylo schváleno snížení daňové zátěže, které ziskům také pomůže. Co z toho lze vyvodit ohledně dalšího vývoje?

Podle Yardeniho se řada ekonomů a analytiků kloní k názoru, že letos na trhy dolehly i obavy z klesající likvidity, které se staly tím rozhodujícím faktorem při nedávném poklesu cen akcií. Jenže Yardeni dodává, že onu likviditu není v praxi zase tak jednoduché definovat a měřit. Podle jeho názoru tak často slouží spíše jako nástroj, jak vysvětlovat pohyby, u nichž skutečné příčiny neznáme. O poklesu likvidity se totiž hovoří v podstatě vždy, když je trh pod negativním tlakem a pokud ceny akcií naopak rostou, analytici hovoří o nadbytku likvidity na trhu.

Jedním z rozumných měřítek likvidity může být velikost rozvah centrálních bank. V této souvislosti panovaly velké obavy z korekce trhu poté, co Fed ukončí svůj program kvantitativního uvolňování. Jenže od ukončení QE si trh připisuje dalších asi 35 %. Rozvaha Fedu začala klesat v říjnu minulého roku a index S&P 500 si od té doby připsal 6,1 %. Yardeni tak poukazuje na to, že vztah mezi vývojem na akciovém trhu a takto definovanou likviditou příliš neodpovídá varováním, jaká před poklesem likvidity na trhu tak často slyšíme.

To samé platí i o nedávné korekci – pokud by skutečně byla odrazem strachu z nedostatku likvidity na globálních trzích, musely by tyto obavy nabrat na síle právě v době, kdy společná velikost rozvah Fedu, ECB a japonské BoJ opět nabrala na tempu růstu – viz následující graf:

Yardeni tvrdí, že analytici a investoři často přehlíží efekt, který má na globální likviditu vývoj v Číně a na tamním úvěrovém trhu. A i zde došlo v lednu k poměrně prudkému růstu. Stejně tak je podle ekonoma těžké hovořit o obavách z nedostatečné likvidity. V tomto případě by změny v daňovém systému měly do USA přilákat obrovský objem zisků zadržovaných v zahraničí. Jejich část totiž bude pravděpodobně použita na odkupy akcií a na dividendy.

Zdroj: Blog Eda Yardeniho

 

Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.






Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688