Dnes zasedají ministři školství, česká vláda upřednostňuje jiné priority
Členské státy Evropské unie vyslaly svoje zástupce, aby v Bruselu diskutovali o vzdělávání, především o studijním programu Erasmus+. Česká vláda mandát svého delegáta oficiálně neprojednala. V evropské agendě označuje jako priority migrační problematiku, obranu a dotace. Českou republiku podrží mimo eurozónu, ale částečně přistoupí k fiskálnímu paktu.
Dnes v Bruselu zasedá ministerská Rada pro vzdělávání, mládež, kulturu a sport. Na programu je především studijní program Erasmus+, jeho současný stav a budoucnost po roce 2020. Členské státy chtějí povzbudit okrajové a relativně chudé regiony nebo skupiny, aby se také zapojily. Ekonomický deník již informoval, že o studijní pobyty mají zájem představitelé samospráv.
Českou vládu zajímá migrace a dotace
Naši ministři o dnešní Radě oficiálně nejednali včera, ani na svém prvním únorovém setkání. Evropskou agendu však probírali, kdy vytyčili 3 základní priority: zastavení masové migrace (reformu dublinského systému bez povinných migračních kvót, řešení problému v zahraničí), obranu a stabilní dotace, především do soudržnosti a zemědělství. Premiér Andrej Babiš “opětovně apeloval na ministry, aby se osobně účastnili jednání sektorových Rad a pravidelně informovali o vyjednávání českých cílů,” píše vláda v tiskové zprávě.
Rezort školství přitom informuje, že českou delegaci na poslední Radě pro konkurenceschopnost začátkem února vedl náměstek Pavel Doleček. Náš zástupce tam upozornil, že bychom měli propojovat veřejný výzkum a soukromé podnikání. Jako pozitivní příklady uvedl “Centra kompetence“ Technologické agentury ČR nebo společné technologické iniciativy (Joint Technology Initiatives – JTI), které fungují v rámci celé Evropské unie. „Kromě inovací motivovaných aktuálním vývojem na trhu, čili market-driven innovations, by bylo chybné opomíjet inovace vyplývající ze špičkového základního výzkumu, které mohou vést ke vzniku zcela nových technologických trendů s vysokou přidanou hodnotou,“ řekl Doleček.
Částečně přistoupíme k fiskálnímu paktu
Vláda včera řešila taky Smlouvu o stabilitě, koordinaci a správě v hospodářské a měnové unii. Takzvaný fiskální pakt v roce 2012 podepsaly všechny tehdejší členské státy, s výjimkou Spojeného království a České republiky. „Přihlásili jsme se k hlavě I a II, kterými se hlásíme k rozpočtové odpovědnosti, ale nepřipojili jsme se k hlavám III a IV, které předpokládají vstup do eurozóny,“ uvedl nyní premiér Babiš.
V první hlavě se signatáři zavazují “posílit hospodářský pilíř hospodářské a měnové unie přijetím souboru pravidel pro zpřísnění rozpočtové kázně prostřednictvím rozpočtového paktu, jakož i posílit koordinaci svých hospodářských politik a zlepšit správu eurozóny”.
Petr Woff
Ministerské rady EU sledujeme dlouhodobě:
“Babišův” ministr zemědělství v Evropě poprvé odmítl dotační strop 1.2.2018
Evropský kalendář na první pololetí 2018: O migraci bude jasno do června 18.1.2018
Babiš poprvé zasedne mezi mezi Merkelovou a Macronem, má obtížnou pozici 14.12.2017
Nový rozpočet EU je vyjednán: víc peněz na soudržnost, méně na bezpečnost 23.11.2017
Čeští ministři dál vynechávají ministerské schůze EU. Teď Zaorálek a Stropnický 14.9.2017
EU „nalije“ 7 miliard korun do české dopravní infrastruktury: přinášíme seznam staveb a měst 28.7.2017
Příspěvek Dnes zasedají ministři školství, česká vláda upřednostňuje jiné priority pochází z Ekonomický deník
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?