Vývoj na devizovém trhu v 6. týdnu (5.2.-9.2.2018)
Klíčové události a ukazatele
CZ - Počet volných pracovních míst v lednu vzrostl na téměř 231 tis.
CZ - Přebytek obchodní bilance v roce 2017 činil 152,6 mld. korun
PL - Polská centrální banka ponechala hlavní úrokovou sazbu na úrovni 1,50 %
US - Index ISM v sektoru služeb v lednu vzrostl na 59,9 bodu
Očekávané události a ukazatele v příštím týdnu
CZ - Index spotřebitelských cen (leden)
CZ - Hrubý domácí produkt (4. čtvrtletí) - předběžný odhad
EZ - Hrubý domácí produkt (4. čtvrtletí) - předběžný odhad
US - Index spotřebitelských cen (leden)
Měnové kurzy (vývoj v tomto týdnu) a Predikce vývoje
Úrokové sazby
Vývoj EUR/CZK
- Mírné oslabení koruny vůči euru lehce nad hladinu 25,20 CZK/EUR během první poloviny tohoto týdne ve čtvrtek odpoledne nakonec vyústilo v prudší oslabení koruny a její posun nad úroveň 25,30 CZK/EUR. Za tímto oslabením koruny je nutné hledat vývoj v zahraničí, především výprodeje na akciových trzích. Česká měna je sice méně náchylná na negativní vývoj na zahraničních finančních trzích než např. polský zlotý či maďarský forint, přesto si i ona si tentokráte přispala ztráty.
- Tento týden byl velmi bohatý na domácí makroekonomické statistiky. V podstatě všechna zveřejněná čísla, ať se týkala průmyslu, maloobchodu, zahraničního obchodu či nezaměstnanosti ukázala na pokračující hospodářskou konjunkturu české ekonomiky. Jedinou výjimkou je stavebnictví, kde zůstává situace rozpačitá. Ze stavebnictví totiž i nadále přicházejí slabší čísla, ať jsou to stavební povolení, bytová výstavba či inženýrské stavitelství, které v sobě promítá investice veřejného sektoru. Specifikem loňského roku v inženýrském stavitelství byla skutečnost, že sice byly připraveny finanční prostředky, ale nebyly připravené projekty. Specifikem letošního roku bude, že snad konečně budou připraveny i projekty, ale stavební firmy se budou velmi pravděpodobně potýkat s nedostatkem pracovníků, jinak řečeno budou mít omezené kapacity. K tomu nezbývá než dodat, že inženýrské stavby v podobě např. tolik potřebné dopravní infrastruktury, jsou přitom skrz multiplikační efekt na HDP skvělou příležitostí jak dostat ekonomiku z hospodářské recese. Jenže v letech 202 – 2013, kdy to ČR potřebovala jako sůl, se tímto směrem moc neinvestovalo a i loňský výsledek inženýrského stavitelství byl zklamáním.
- Zatímco loni touto dobou byly hlavním tématem spekulace ohledně termínu ukončení intervenčního režimu ČNB, tak letos je hlavním tématem nedostatek zaměstnanců. Při pohledu na lednová data z pracovního trhu se není čemu divit. Nezaměstnanost sice kvůli negativní sezónnosti dočasně vzrostla na 3,9 %, přičemž nezaměstnaných bylo necelých 290 tis., ale poptávka po zaměstnancích v podobě volných pracovních míst vzrostla na téměř 231 tis. A z prosincových nových zakázek v průmyslu či z předstihových ukazatelů jako např. PMI to vypadá, že hlad firem po zaměstnancích bude přetrvávat minimálně i v nadcházejících měsících. Ekonomická teorie hovoří v tomto směru poměrně neúprosně, ale jasně – nadále rychle porostou mzdy a trh opustí ti zaměstnavatelé, kteří neustojí tlak zvyšování nákladů.
Vývoj USD/CZK
- Koruna vůči americkému dolaru v tomto týdnu oslabila z pondělních 20,20 až na pátečních 20,60 CZK/USD.
- Zatímco ve 4. čtvrtletí loňského roku jsem mnohokráte upozorňoval, že americký dolar bude oslabovat, tak v posledních dvou týdnech jsem varoval, že zisky, které si koruna v závěru prosince a během ledna vůči dolaru připsala, jsou krátkodobě neudržitelné a že se nezadržitelně blíží čas korekce. Té jsme se dočkali v tomto týdnu, když dolaru významně pomohla velmi dobrá data z amerického pracovního trhu (byla zveřejněna v pátek 2. února). Kromě toho výprodeje na akciových trzích také spíše pomohly dolaru, když americká měna v obdobích vyšší averze k riziku posiluje.
- I nadcházející týdny mohou být spíše ve znamení silnějšího dolaru. Důležitými mezníky budou nyní až březnová zasedání centrálních bank (Evropská ECB zasedá 8. března a Americký Fed 21. března), která mohou vývoj dolaru opět obrátit. Především zasedání Fedu již nyní vzbuzuje řadu otazníků včetně nového guvernéra J. Powella a nově také toho, že akciové trhy letí od začátku února opravdu hodně strmě dolů.
Vývoj PLN/CZK
- Obchodování koruny vůči polskému zlotému se během týdne drželo bezpečně několik haléřů pod hladinou 6,10 CZK/PLN. V pátek dopoledne koruna na chvíli posílila až k hladině 6,03 CZK/PLN a mírně tak vylepšila svá letošní maxima.
- Únorové zasedání Polské centrální banky (NBP) se obešlo v podstatě bez jakýchkoliv změn. S úrokovými sazbami NBP nehýbala, a hlavní úroková sazba tak setrvává na úrovni 1,50 %. Guvernér A. Glapiński opět zopakoval, že je poměrně pravděpodobné, že úrokové sazby nebude NBP zvyšovat až do konce letošního roku a k jejich zvýšení přistoupí až v roce 2019. Navíc se nezdá, že by se v NBP formovala významnější skupina centrálních bankéřů, kteří by chtěli sazby zvyšovat rychleji. Ekonomická aktivita v Polsku přitom v závěru loňského roku byla velmi solidní a zvýšil se pravděpodobně příspěvek investic k ekonomickému růstu. Stále však existuje možnost, že rychlejší růst inflace přinutí NBP k rychlejší reakci a sazby se budou nakonec zvyšovat již letos. Evropská komise přitom v aktualizované prognóze počítá pro Polsko s letošním růstem HDP ve výši 4,2 % a růstem inflace o 2,1 %.
Vývoj EUR/USD
- Na hlavním měnovém páru v tomto týdnu pokračovalo oslabování eura, které započalo již minulý pátek (2. února) po lepších datech z amerického pracovního trhu. Společná evropská měna tak v tomto týdnu postupně oslabovala až na čtvrtečních 1,221 USD/EUR. V pátek odpoledne se obchodovalo pod úrovní 1,23 USD/EUR.
- Zatímco ve 4. čtvrtletí loňského roku jsem mnohokráte upozorňoval, že americký dolar bude oslabovat, tak v posledních dvou týdnech jsem naopak varoval, že zisky, které si euro v závěru prosince a během ledna vůči dolaru připsalo, jsou krátkodobě neudržitelné a, že se nezadržitelně blíží čas korekce. Té jsme se dočkali v tomto týdnu, když dolaru významně pomohla již velmi dobrá data z amerického pracovního trhu z minulého pátku a také výprodeje na akciových trzích, když americká měna v obdobích vyšší averze k riziku spíše posiluje.
- I nadcházející týdny tak mohou být spíše ve znamení silnějšího dolaru. Důležitými mezníky budou až březnová zasedání centrálních bank (Evropská ECB zasedá 8. března a Americký Fed 21. března), která mohou vývoj dolaru opět obrátit. Především zasedání Fedu již nyní vzbuzuje řadu otazníků včetně nového guvernéra J. Powella a nově také toho, že akciové trhy letí od začátku února opravdu hodně strmě dolů. Pokud bude výprodej na akciových trzích pokračovat i v nadcházejících týdnech, tak to může mít i vážné konsekvence pro březnové zasedání Fedu. Nyní se totiž očekává, že Fed v březnu zvýší úrokové sazby, k čemuž by však nakonec s ohledem právě na vývoj na finančních trzích nemuselo dojít. Místo přilévání pomyslného oleje do ohně (zvyšování sazeb) by tak nakonec Fed mohl zvolit postup „wait and see“ a se zvýšením sazeb posečkat na vhodnější moment. 21. březen by tak mohl být velmi dobře momentem, kdy euro dostane v podobě nezvýšení sazeb Fedem impuls k posílení. To však hodně předbíhám, protože nadcházející týdny nepochybně ještě přinesou mnoho zajímavého.
AKCENTA CZ
je největší nebankovní obchodník s devizami ve střední Evropě. Na českém trhu působí již od roku 1997 a své služby nabízí také v Polsku, Maďarsku, Slovensku a Rumunsku. Mezi více než 29 tisíci klienty převažují především firmy a podnikatelé zabývající se exportem nebo importem. Těm AKCENTA CZ nabízí kompletní realizaci zahraničního platebního styku: minimálními poplatky za zahraniční platby, výhodné individuální směnné kurzy a efektivní zajišťovací (termínové) obchody. AKCENTA CZ je držitelem povolení k činnosti platební instituce a je také držitelem licence pro obchodování s cennými papíry. AKCENTA CZ šetří firmám peníze
Více informací na: https://www.akcentacz.cz
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
16.12.2024 Vybrali jsme TOP 5 dárků ze světa technologií.
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Inflace v listopadu 2024: Jakou investiční strategii zvolit?
Miroslav Novák, AKCENTA
John J. Hardy, Saxo Bank
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Okénko finanční rady
Marek Pokorný, Portu
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Ztráta zaměstnání vás může potkat nejen v předdůchodovém věku
Lenka Rutteová, Bezvafinance
Oznámení o zvýšení důchodu přijde letos naposledy na papíru zdarma
Jiří Sýkora, Swiss Life Select
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
I přes zdražení distribuce mohou domácnosti v roce 2025 ušetřit
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Umíme si chránit svůj majetek pojištěním? Průzkum ukazuje zajímavá čísla