Rozbřesk: Nedostatek pracovníků je stále větší brzdou české ekonomiky
Trendy na českém trhu práce se nemění, i když v úvodu roku nezaměstnanost vzrostla na 3,9 %. Zvyšování nezaměstnanosti na přelomu roku však není nic nového, jde jen o pravidelně opakující se jev spojený s koncem úvazků na dobu určitou v závěru roku. Hned v následujících měsících totiž nepochybně dojde díky náběhu sezónních prací k rychlému poklesu počtu nezaměstnaných a míra nezaměstnanosti se začne rychle klesat ke třem procentům.
O tom, že situace na českém trhu práce je každým měsícem napjatější, svědčí i stále se rozšiřující nabídka volných pracovních míst. Aktuálně úřady práce registrují téměř 231 tisíc volných míst, což je mimochodem o 95 tisíc více než před rokem, zatímco nezaměstnaných je o 100 tisíc méně. Na jedno volné místo tak už připadá v průměru 1 a čtvrt uchazeče, zatímco loni to byly skoro tři. Skoro ve třetině okresů je tento poměr dokonce pod jedničkou.
Nejnovější data potvrzují, že tuzemské firmy čelí stále většímu nedostatku zaměstnanců a přitom nelze očekávat, že by se tato situace mohla v dohledné době nějak změnit. Programy podporující migraci například z Ukrajiny mohou akutní nedostatek jen částečně zmírnit, nicméně jej v žádném případě nevyřeší. Nedostatek pracovníků je tak už nyní brzdou pro rychlejší růst ekonomiky, neboť například vede k prodlužování finalizace zakázek v průmyslu a firmy samy jej považují za největší bariéru pro další expanzi.
Rostoucí napětí na trhu práce, respektive jeho následný dopad na vývoj mezd, neuniká pozornosti ani centrální banky. Ostatně už na listopadovém zasedání představila scénář rychlejšího růstu mezd pro případ, pokud by se situace ještě více vyhrotila. Po posledním jednání sice už ČNB prezentovala jiný scénář založený nikoliv na akceleraci mezd, ale na pomalejším posilování koruny, avšak i nadále vedle inflace a kurzu koruny bude vývoj na trhu práce nepochybně jedním z hlavních faktorů ovlivňujících rozhodování ČNB.
CZK a dluhopisy
Po většinu včerejšího dne se koruna držela jen těsně nad 25,20 EUR/CZK, nicméně v průběhu večera podobně jako ostatní měny v regionu rychle ztrácela. Na zahraniční finanční trhy se opět vrátila nervozita a další vlna výprodejů v Americe, která koruně příliš nesvědčí. Režii kurzu tak převzaly události v zahraničí, zatímco těch domácích zůstává jen poskrovnu. Vlastně další podstatnější přijde na řadu až ve středu, kdy se dozvíme, jaká dopadla lednová inflace.
Zahraniční forex
Kurz eurodolaru se během včerejšího obchodování příliš neměnil a zůstává tak přikován poblíž 1,22 EUR/USD. O půlnoci washingtonského času vypršelo americké vládě rozpočtové provizorium, na jehož prodloužení se Kongres stále nedohodl. Ačkoli byla tedy vláda nucena vyhlásit tzv. shutdown, dohoda o navýšení limitů státního dluhu by mohla být údajně na světě ještě před začátkem pracovního dne.
Ač se mohlo zdát, že americké akciové trhy se již vzpamatovaly z masivního výprodeje z počátku týdne, včerejšek ukázal opak. Hlavní akciové indexy opět ztrácely a podobně jako s koncem minulého týdne se na trhy vkrádá nejistota. Ta by mohla v kombinaci s politickou nejistotou ohledně prodloužení financování vlády, negativně ovlivnit posilující tendence dolaru.
Ropa
Cena ropy Brent klesá již šestý den v řadě, přičemž dnešní obchodování startuje pod 65 USD/barel. Pozornost trhů se po čase opět zaměřila na Írán, tentokrát ovšem s ohledem na jeho plány zvýšit produkci o 700 tis. barelů v následujících třech až čtyřech letech. Již tento rok navíc spustí nové projekty s kombinovanou produkcí téměř 430 tis. barelů Angola a Nigérie, další dva členové OPEC. Pro kartel, který se zatím chlubí vysokou mírou disciplíny v dodržování produkčních limitů, to bude zatěžkávací zkouška, zejména protože obě země lze řadit do kategorie “nestabilních”. Připomeňme, že Nigérie v současnosti svůj produkční limit (1,8 mil. barelů) lehce přesahuje, Angole (1,7 mil. barelů) se jej plnit daří. Plné využití nových kapacit by nicméně znamenalo významný nárůst těžby, který by jen stěží kompenzoval předpokládaný výpadek produkce jiného člena kartelu - Venezuely.
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Česká koruna, CZK - kurzy měn české koruny
- Zprávy Kurzy.cz - ekonomika, akcie, koruna, euro, dolar, zprávy ze světa.
- Ekonomika - Makroekonomika ČR 2020, data, novinky
- Svět - státy světa a jejich ekonomika
- Jaký je dnes mezinárodní den?
- Stravenky a mzda 2020 - Jsou pro vás stravenky výhodnější než zvýšení mzdy?
- Výpočet důchodu - Jak vysoký budete mít důchod?
- Měřítko - měřítko mapy. Co znamená měřítko na mapě a kolik kilometrů v reálu je jeden centimetr na mapě
- Kurzy ČNB - Kurzovní lístek České Národní Banky
- Kurzovní lístek Česká spořitelna, Kurzovní lístky bank
- Česká spořitelna, a. s. - euro, vývoj kurzu měny
- Volná místa region Česká Lípa - Volná pracovní místa Česká Lípa
Prezentace
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
25.11.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
22.11.2024 Výsledková sezóna: Obhájila Nvidia svou…
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Elektrické návěsy od Range Energy: Klíč k udržitelnější kamionové dopravě?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?