Co vysvětloval Babiš špičkám EU – pohled z Bruselu
„Premiér České republiky Andrej Babiš se staví proti uprchlickým kvótám EU, viní Unii z přílišné těžkopádnosti a protestuje proti přílišnému vlivu Paříže, Berlína a Evropské komise,“ píše na stránkách Politico Siegfried Mortkowitz. A věnuje se širšímu pohledu na našeho premiéra a vztah ČR a EU.
Český premiér opakovaně prohlašuje, že pokud nebude EU brát do úvahy i nesouhlasné hlasy, euroskepse v jeho zemi dál poroste. Nesouhlas se týká zejména uprchlických kvót, a to nejen v ČR, ale i v dalších zemích střední Evropy. Babiš podle svých slov EU na domácí půdě brání, ale objevují se tlaky extrémistických stran, které požadují czexit – odchod České republiky z Unie.
Babiš navštívil Brusel, aby hovořil s prezidentem Evropské komise Jean-Claudem Junckerem a dalšími čelnými představiteli Unie. Mimo jiné prohlásil, že „je třeba většího porozumění pro naši domácí politickou situaci, protože příště už možná pan Okamura dostane 30 % hlasů“. Politico v rámci popisu naší domácí politické scény uvádí i to, že „nově zvolený prezident Miloš Zeman dal Babišovi druhou šanci na vytvoření vlády s většinovou podporou“. Mezi oběma politiky ale nastal určitý rozkol poté, co Babiš radil prezidentovi, aby se zbavil svých poradců, kteří mají mít vazby na Rusko.
Babiš se v Bruselu ohradil proti nařčení z populismu tím, že média jen pasivně přebírají informace od českých novinářů. V rozhovoru pro Politico se opakovaně vracel k tématu migrace a snahy EU alokovat migranty do členských zemí. Evropská komise nyní vede proti České republice, Maďarsku a Polsku v této věci řízení, protože uvedené země alokaci podle kvót odmítají. Babiš stejně jako jiní politici ze střední Evropy tvrdí, že EU by měla migraci řešit posílením vnějších hranic a nabídkou pomoci zemím na Blízkém východě a v Africe.
Babiš dával v Bruselu najevo nadšení pro EU, ale ta podle něj nemůže fungovat, pokud země jako Francie či Německo a také Evropská komise nebudou brát do úvahy názory některých členských zemí. „Evropa neustále na něco čeká – volby v Nizozemí, volby ve Francii, vytvoření koaliční vlády v Německu. Mezitím se Erdogan kamarádí s Putinem a uzavírají dohody o Sýrii. Takové dohody ale máme dělat my a máme přijít s Marshallovým plánem pro Sýrii,“ řekl Babiš.
„V roce 2014 vítali Rakušané všechny migranty, ale Sebastian Kurz tam nakonec vyhrál volby s protiimigrační strategií. Takže Evropa se mění a mění se i lidé a jejich názory,“ uvedl premiér. Euroskepse by pak u nás podle jeho názoru mohla vzrůst i kvůli změnám ve společné zemědělské politice Evropské unie. Snížení dotací by mělo ještě více podpořit antipatie k Unii podobně jako direktivy týkající se vlastnictví zbraní či kvóty. „Pak je těžké vysvětlovat, že EU je dobrý projekt,“ uzavřel Babiš.
Zdroj: Politico
Patria Online je investiční portál s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Akcie ve světě:
Přečtěte si také:
Prezentace
04.09.2024 Akciové portfolio Tomáše Vranky: Alphabet má…
02.09.2024 Nvidia opět překonala očekávání! Investoři…
29.08.2024 Změny v povinném ručení se blíží. Řidiči,…
Okénko investora
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Ropa padá na roční minima! Kam až poklesnou ceny pohonných hmot?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz