Pokles nezaměstnanosti v EU na mnohaletá minima
Míra nezaměstnanosti v eurozóně i EU zůstala v prosinci meziměsíčně beze změny, což ale zároveň znamená, že se v obou případech nacházela na svých mnohaletých minimech.
V případě eurozóny je míra nezaměstnanosti na úrovni 8,7 % nejnižší od ledna 2009, míra nezaměstnanosti za EU jako celek na úrovni 7,3 % je pak nejníže od října 2008.
I nadále platí konstatování, že nejnižší nezaměstnanost v celé EU vykazuje česká ekonomika: v závěru loňského roku dle metodiky Eurostatu zde míra nezaměstnanosti činila 2,3 %.
Rok 2017 byl ve znamení poklesu nezaměstnanosti: platí to jak o české ekonomice, jež se pyšní nejnižší nezaměstnaností v EU, tak pro eurozónu a Evropskou unii obecně.
Jde o důsledek velmi solidního hospodářského růstu: co se týče výkonu HDP, tak v loňském roce pozitivně překvapila jak česká ekonomika, tak také eurozóna jako celek.
Samozřejmě, podíváme-li se na jednotlivé členské státy EU, tak vývoj je rozmanitý v tom smyslu, že někde je nezaměstnanost blízko svých historických minim a jinde stále zůstává vysoko.
Každopádně ale lze konstatovat, že vývoj na trhu práce je příznivý pro zaměstnance a tedy pro spotřebitele: a spotřeba domácností byla v roce 2017 klíčovým tahounem růstu HDP napříč Evropou.
V řadě ekonomik ale zároveň platí, že nezaměstnanost klesla pod svou přirozenou úroveň a firmy se tak potýkají s nedostatkem zaměstnanců.
Hovoříme-li o klesající či historicky velmi nízké nezaměstnanosti, tak v řadě případů již fakticky hovoříme o makroekonomické nerovnováze a o zvyšování této nerovnováhy.
Opět to platí například o české ekonomice, kde je nedostatek pracovní síly zmiňován jako hlavní bariéra pro výraznější expanzi hospodářské aktivity v řadě odvětví.
Nízká nezaměstnanost a s ní spojený tlak na růst mezd a související růst spotřeby domácností se zároveň projevuje v růstu cenových tlaků, na což začínají reagovat centrální banky.
Opět stojí za připomenutí, že ČNB byla první bankou v EU, jež ve stávajícím hospodářském cyklu začala zvyšovat své úrokové sazby.
ČNB provedla první zvýšení svých sazeb loni v srpnu, další zvýšení následovalo v listopadu a všeobecně se předpokladů, že třetí zvýšení úroků ve stávajícím cyklu bude následovat na zasedání bankovní rady ČNB tento čtvrtek.
Počátkem letošního roku své sazby zvýšila také rumunská centrální banka.
Ostatní centrální banky v našem regionu zatím svou politiku nezpřísnily, vývoj na trhu práce ale sledují s bedlivou pozorností, což ostatně platí také pro ECB a pro výhled měnové politiky v eurozóně.
Radomír Jáč
Radomír Jáč působí na kapitálových trzích již dvacet let, a to s praxí na pozici hlavního analytika v předních investičních bankách a asset management společnostech aktivních na středoevropských trzích. Profesně pokrývá makroekonomický vývoj včetně měnové a rozpočtové politiky, vývoj měnových kurzů či výnosů vládních dluhopisů, především ve středoevropském regionu (včetně české ekonomiky) a v eurozóně. Vystudoval VŠE v Praze se zaměřením na hospodářskou a sociální politiku, ekonomické teorie a finanční trhy. Volný čas dělí mezi své nejbližší, běh a literaturu.
Generali Investments CEE, investiční společnost, a.s.
nabízí individuálním investorům a institucím komplexní produkty a služby v oblasti kolektivního investování a investičního managementu. Spravuje české podílové fondy vedené v českých korunách a irské investiční fondy nabízené v CZK, EUR a PLN. Nabídku přímých investic individuálních investorů do široké škály podílových fondů doplňuje nabídka produktů pravidelného investování, investičních programů a produktů životního cyklu. Mezi hlavní institucionální klienty patří pojišťovací a zajišťovací společnosti a penzijní fondy a současně obhospodařuje aktiva nejvýznamnějších částí Generali CEE Holding B.V. Společnost působí na trhu od roku 1991 a podle údajů Asociace pro kapitálový trh ČR je největším správcem aktiv v České republice. Její aktiva ve správě přesahují 289 mld. Kč. Řadí se tak mezi vedoucí firmy rovněž v regionu střední a východní Evropy.
Generali Investments CEE je součástí skupiny Generali, nezávislé italské finanční skupiny se silnou mezinárodní působností, která vznikla v roce 1831. Skupina Generali patří mezi přední světové pojišťovny s předepsaným pojistným 70 miliard euro (v roce 2016). Ve více než 60 zemích světa zaměstnává 74 tisíc odborníků. Skupina Generali zaujímá vedoucí postavení na trzích západní Evropy. Stále významnější pozici získává v Asii a také v regionu střední a východní Evropy. V 10 zemích tohoto regionu je skupina Generali jedním z předních poskytovatelů pojištění prostřednictvím holdingové společnosti Generali CEE Holding B.V.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Nezaměstnanost v ČR, vývoj, rok 2020, Míra nezaměstnanosti v %
- Životní minimum 2020 - zvýšení a online kalkulačka. Jaké je životní minimum vaší rodiny?
- Podpora v nezaměstnanosti - máte nárok?
- Kalkulačka podpory v nezaměstnanosti 2020 - Nárok na podporu v nezaměstnanosti a její výše
- Výpočet podpory v nezaměstnanosti v roce 2020
- Zlato - historický vývoj ceny Zlato po letech, minima, maxima, průměr. 1 oz - měna USD
- Největší vzestupy a poklesy kurzu kryptoměn za týden
- Ověření DIČ v EU - ověřování DIČ v systému VIES
- Pokles nezaměstnanosti v EU na mnohaletá minima
- Nezaměstnanost v EU na minimu - Obecná míra nezaměstnanosti v EU v posledních měsících stagnovala na rekordně nízké úrovni.
- Americká nezaměstnanost padá na mnohaletá minima
- Americká nezaměstnanost padá na mnohaletá minima, trh práce vypadá velmi dobře
Prezentace
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
25.11.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
22.11.2024 Výsledková sezóna: Obhájila Nvidia svou…
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Elektrické návěsy od Range Energy: Klíč k udržitelnější kamionové dopravě?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?