Rozbřesk: OPEC trhy nezklamal – dohoda prodloužena do konce roku 2018
Společenství států OPEC+ se včera ve Vídni dohodlo na prodloužení dohody na omezení produkce do konce roku 2018. Ačkoli samotné jednání trvalo možná až nečekaně dlouho, výsledek vysoká očekávání trhů nezklamal. Spíše naopak, tím, že se k dohodě přidávají rovněž státy doposud stojící mimo - Nigérie a Libye (dohromady s kvótou 2,8 mbd), vyslal OPEC jasný jestřábí signál všem pochybovačům.
Zmíněná délka vyjednávání však nejspíše souvisí s debatou na téma, jakou míru flexibility by měla dohoda obsahovat. V tomto smyslu vystupují do popředí především ruské obavy z možného přílišného utažení ropného trhu spolu s tím, jak bude vrcholit jeho rebalancování (tj. snížení globálních zásob ropy a ropných produktů k pětiletému průměru). To by totiž v praxi znamenalo výraznější růst cen ropy, tedy vítaný stimul pro americké producenty tzv. břidlicové ropy k převzetí části tržního podílu. Proto bude důležité další zasedání OPEC+ v červnu příštího roku, které zmíněnou flexibilitu poskytuje, neboť právě zde by mohlo dojít k případné revizi dohody.
Jestli nakonec producentské státy k této revizi přistoupí, bude záležet na tržních podmínkách v příštím roce. Na straně poptávky se prozatím jeví čísla pro růst spotřeby v roce 2018 solidně, což reflektuje dobrý stav globální ekonomiky. I když panuje nejistota ohledně konkrétního zvýšení spotřeby (OPEC tradičně predikuje optimističtější nárůst než IEA), nárůst cca o 1,5 mbd by měl hrát producentům ropy do karet.
Nabídková strana bude na jedné straně reflektovat disciplinovanost zemí OPEC+ dodržovat stanovené limity. Ta je sice doposud na nadstandardní úrovni, ovšem zakomponování Libye a Nigérie, stejně jako jistá nevyzpytatelnost Iráku, ale i Íránu a Venezuely, přidává do hry nemalou míru nejistoty. Na straně druhé pak samozřejmě stojí američtí producenti, kterým dohoda zajisté neuškodí. Právě naopak, již teď solidně zajištění producenti mohou nadále pokračovat v robustním nárůstu produkce (očekávání až o 1 mbd meziročně), která minulý týden dosáhla na 9,7 mbd.
V našem základním scénáři nadále počítáme s cenami ropy v blízkosti 60 USD/barel, za rok 2018 pak v průměru 58 USD/barel. Předpokládáme, že postupné rebalancování trhu s ropou by tedy nemělo znamenat výrazný růst cen ropy, neboť právě potenciál amerických producentů aktivně vstoupit na trh by měl tyto tlaky limitovat.
TRHY
CZK a dluhopisy
Česká koruna se vrátila nad 25,50 EUR/CZK. Podepisovaly se na ní vedle pozvolna rostoucího napětí na globálních trzích také slabé čínské akcie v kombinaci s růstem sazeb v Koreji, které drží rozvíjející se trhy pod lehkým tlakem, a to bere koruně vítr z plachet.
Dnes bude důležité sledovat revizi českého HDP. Vyšší číslo ukazující na rychlou dynamiku spotřeby by české ekonomice mohlo pomoci.
Zahraniční forex
Kurz eurodolaru prožil ve čtvrtek zajímavou seanci, když překvapivě nižší než očekávaná inflace v eurozóně jej poslala nejprve dolů, aby následně přišlo vybírání (dolarových) zisků, které přišlo bez ohledu na dobrá americká čísla (spotřebitelské výdaje). Volatilitu eurodolaru mohla nicméně přivodit i aktivita amerického Senátu v otázce schvalování daňové reformy.
Dnes by mohla dolar oslovit další sada důležitých čísel, která napoví, jak si americká ekonomika vede v posledním čtvrtletí roku (konkrétně půjde o index ISM z průmyslu a výdaje ve stavebnictví).
Ropa
Včerejší prodloužení dohody států OPEC+ nemělo na cenu ropy Brent zásadní dopad, nadále se obchodovala nad hranicí 63 USD/barel. Důvodem je, že s tímto scénářem již trhy ve své ceně v podstatě počítaly, nebyly proto důvody pro výraznější korekci.
Dnes nás budou zajímat data Baker Hughes o aktivitě amerických producentů. Těm jistě přijde více než vhod ujištění států OPEC+ o pokračujícím omezování produkce. Jak moc z ní američtí producenti dokáží (vy)těžit však budeme schopni říct nejspíš až s odstupem několika měsíců.
Patria Online je investiční portál s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Výpočet čisté mzdy v roce 2021 i v předchozích letech, změny v roce 2021
- Kalkulačka DPH - výpočet DPH pro rok 2019 i pro roky 1993-2018
- Daň z příjmů v roce 2020, změny kvůli koronaviru i daňové přiznání za rok 2019
- 2025 - Rok 2025. Co nového bude v roce 2025 ve financích?
- Daň z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti za rok 2019 a v roce 2020, změny při podání daňového přiznání za rok 2019 kvůli koronaviru
- Dohoda o provedení práce 2022
- Dohoda o pracovní činnosti 2022
- Změna času - střídání času 2019, konec střídání času, letní a zimní čas
- Nezaměstnanost v ČR, vývoj, rok 2020, Míra nezaměstnanosti v %
- Kalkulačka silniční daň - výpočet silniční daně za rok 2020
- Příspěvek na bydlení v roce 2021 - Kalkulačka
- Čísla účtů pro placení daní v roce 2020
Prezentace
16.01.2025 Nejnadupanější telefon současnosti se začal…
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
Okénko investora
Štěpán Křeček, BHS
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Překoná zlato v roce 2025 úroveň 3 000 USD? Prognózy se liší, důvody však zůstávají stejné
Petr Lajsek, Purple Trading
Cena ropy prolomila klíčovou úroveň. Kolik si připlatíme za pohonné hmoty?
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI