Konec autopilota se blíží. Jakou hru rozehraje ECB?
Monetární politika ECB jela po dlouhou dobu v podstatě jen na autopilota. To se ale nyní změní. Na zasedání její Výkonné rady naplánovaném na září a říjen bude probírán a poté pravděpodobně implementován první krok exitu z monetárního uvolnění, které v rámci boje s deflací začalo už před dvěma roky. ECB se tak normalizací své politiky přidá k Fedu a Bank of England. Pokračovat v uvolňování bude tedy nakonec pouze Bank of Japan, píše pro FT ekonom Gavyn Davies.
Mario Draghi během svého projevu v Jackson Hole neřekl nic, co by něco naznačilo těm, kteří pozorně sledují každý náznak změny monetární politiky. Nicméně nedošlo k tomu, že by vyjádřil jakékoliv obavy z posilování eura. To samo o sobě vedlo k jeho dalšímu posílení na úroveň, která už musí být pro ECB nepříjemná.
Zdá se tedy, že holubice i jestřábi v ECB jsou schopni shodnout se na kompromisu s tím, že k ukončení kvantitativního uvolňování dojde během poměrně krátké doby v roce 2018. Inflace se ale jen velmi pomalu vrací k cíli ECB, který je definován jako inflace nacházející se mírně pod 2 %. Draghi navíc v roce 2014 odhadoval, že každé 10% dlouhodobé posílení efektivního kurzu snižuje inflaci v eurozóně o 40 – 50 bazických bodů. I to naznačuje, že v roce 2019 by se inflace mohla stále pohybovat hluboko pod cílem.
Proti efektu silného eura ale stojí několik dalších faktorů. Patří mezi ně překvapivě silná domácí poptávka, pokles rizikových prémií po volbách ve Francii a možný posun Fedu od zvyšování sazeb směrem ke snižování jeho rozvahy. Každý z těchto šoků může zároveň působit na posilování eura, ale také pozitivně na inflaci. Podle mého názoru je hlavní příčinou posilování eura právě síla evropské ekonomické aktivity, která překvapuje nejednoho ekonoma. Pak bychom ale měli pohyb eura vnímat jako důsledek procesů, které zvyšují inflaci.
Trhy jsou si dobře vědomy, že ekonomická aktivita v eurozóně s sebou ponese utahování monetární politiky. Jestřábí chování ECB by je tak nemělo překvapit. Nejpravděpodobnější je nyní to, že ECB v září vyšle signál o postupném ukončování nákupů aktiv od ledna 2018. Konec tohoto procesu bude zřejmě naplánován na konec příštího roku. Zároveň dá vedení ECB pravděpodobně najevo, že sazby nehodlá zvyšovat dříve, než nákup aktiv plně skončí. Tedy ne dříve než v roce 2019. V konečném důsledku tak celý exit nemusí proběhnout zase tak jestřábím způsobem, jak se někteří na trhu domnívají.
Patria Online je investiční portál s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
28.11.2024 Nejlepší chytré hodinky na světě jsou Samsung.
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Zmatek na ropném trhu. Jak se promítne do cen pohonných hmot?
Ali Daylami, BITmarkets
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Elektrické návěsy od Range Energy: Klíč k udržitelnější kamionové dopravě?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory