Nemocný muž Evropy: Směřuje Británie k „exitu z brexitu“?
Známý britský ekonom David Blanchflower podle svých slov „stále čeká, až se začnou naplňovat optimistické scénáře, o kterých hovořili zastánci brexitu“. V příspěvku pro The Guardian píše, že výsledek hlasování o odchodu z EU byl pro trhy nečekaným šokem, ale trvalo chvíli, než se začal projevovat na ekonomických datech. Dnes už ale britská ekonomika roste nejpomalejším tempem, a to jak ve srovnání s jinými zeměmi G7, tak ve srovnání se zbylými zeměmi EU. Z Británie se rychle stává churavějící muž Evropy a není pravděpodobné, že se to v dohledné době změní.
Na britské hospodářství doléhá slabá libra, která zvedá ceny dovozů a přechodně tak zvyšuje inflaci. Tragédií je vývoj produktivity, protože ta klesla zpět na úrovně zaznamenané v roce 2007. Například Francouzi toho za čtyři dny vyrobí tolik, co Britové za pět. Ceny tedy rostou, zatímco produktivita a mzdy klesají. To se pravděpodobně projeví poklesem poptávky. Zvýší se míra úspor, k čemuž přispěje i vyšší nejistota spojená s brexitem. Průmyslová produkce klesá již nyní a obrat není na dohled. Obavy pak podle Blanchflowera budí i to, že monetární politika by v případě útlumu měla problémy se stimulací, protože sazby se už nyní nacházejí blízko nuly.
Optimismem nesrší ani nově zvolený vůdce britských liberálních demokratů Vince Cable. Ten tvrdí, že pokud jeho země dosáhne ve vztahu k EU podobné pozice jako Norsko, bude na tom mnohem hůře, než kdyby v Evropské unii zůstala. I kdyby bylo dosaženo dvouletého přechodného období, šlo by podle něj pouze o obrovský šok, který budeme sledovat ve zpomaleném pohybu.
Cable požaduje nové referendum o brexitu a tvrdí, že zejména pro britský průmysl je klíčové, aby měl přístup na společný evropský trh. A je také možné, že „stále jasnější technické problémy spojené s brexitem nakonec povedou rostoucí počet lidí k otázce: „Má to vlastně celé smysl?“ Podle politika tato změna sentimentu spojená s posunem v názorech politiků může vést až k tomu, že „vláda od celé věci ustoupí“.
„Právě v tu chvíli bude čas na druhé referendum. Já zastáncem referend nejsem, jde o nešťastný způsob, jak řešit podobné věci. Když ale celý proces s referendem začal, musí také stejným způsobem skončit. Šlo by o cestu, jak si zachránit vlastní tvář. Nemyslím si, že může proběhnout exit z brexitu bez toho, aby proběhlo další referendum,“ tvrdí Cable. K tomu, aby se takový scénář naplnil, ale podle politika musí změnit svůj přístup opoziční labouristé. Jen poté bude dosaženo „parlamentní většiny, která je potřeba na změnu kurzu“.
(Zdroj: The Guardian, Politico)
Patria Online je investiční portál s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory