Výnosová křivka opět vysílá varovný signál. Jde tentokrát o falešný poplach?
Zplošťující se výnosová křivka je podle některých názorů známkou toho, že růst americké ekonomiky bude utlumený. Chroničtí medvědi pak podobné obavy pozvednou na ještě vyšší úroveň a budou varovat před inverzí výnosové křivky (tedy před tím, že dlouhodobé sazby klesnou pod úroveň sazeb krátkodobých). Invertovaná výnosová křivka pak bude vysílat jasný psychologický signál: Recese číhá za rohem a spolu s ní přijde dlouhý medvědí trh. Téma rozebírá Joshua M. Brown pro The Reformed Broker.
Podobné úvahy by v současné situaci byly namístě, protože téměř každou recesi skutečně předcházela inverze výnosové křivky, nebo ji alespoň doprovázela. Jenže je tu jeden detail: Křivka může hodně dlouho zůstat pouze plochá a nemusí dojít k její následné inverzi. Plochá výnosová křivka je obvykle spojována se střední fází ekonomického cyklu, kdy ceny akcií dále rostou a pokračuje ekonomická expanze. Jinak řečeno, zploštění křivky není známkou nadcházející apokalypsy.
Můj kamarád Ari Wald, který pracuje jako analytik pro banku Oppenheimer, se tomuto tématu věnuje detailněji. Poukazuje na to, že nyní sazby ovlivňuje kombinace utaženější monetární politiky Fedu, která zvedá krátký konec výnosové křivky. Zároveň však v zahraničí pokračuje monetární akomodace, která tlačí dolů sazby dlouhodobé. Následně dochází ke zmíněnému zploštění výnosové křivky, ale v tomto případě existuje jen malá pravděpodobnost, že by došlo k inverzi – změně jejího sklonu. Naopak, současná výnosová křivka odpovídá situaci, která panovala v polovině devadesátých let a v polovině prvního desetiletí nového tisíciletí, kdy trh procházel růstem.
Následující graf ukazuje historický vývoj sklonu výnosové křivky (rozdílu mezi výnosy desetiletých a dvouletých vládních obligací). Je z něj zřejmé, že na hrozbu recese neukazuje pouhé zploštění křivky, ale její přímá inverze. Samotné zploštění přímou hrozbu neindikuje:
Můžeme tvrdit, že pokud se křivka zplošťuje, automaticky tím roste riziko její inverze. Je to podobné, jako když se převrací loď – i během toho se nejdříve jen naklání na stranu. Je ale faktem, že ECB a Bank of Japan exportují nízké dlouhodobé sazby do USA. Bylo by divné, kdyby se poptávka po amerických dluhopisech nenechala nijak ovlivnit poptávkou po obligacích německých, britských či japonských. K tomu můžeme přidat i demografický vývoj a jeho dopad na globální poptávku po dluhopisech. To vše způsobuje zploštění křivky v USA, mohou ale uběhnout celé roky, než dojde k její inverzi. A pokud ekonomická data na recesi neukazují, bude asi nejlepší nebrat v současné situaci zplošťující se výnosovou křivku jako známku hrozící recese.
Patria Online je investiční portál s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz