Jak (ne)bude vypadat další krize
V poslední době se objevuje řada úvah na téma vysokých dluhů. Můžeme slyšet o tom, jak se zvyšuje zadlužení korporátního i vládního sektoru v Japonsku, USA, některých evropských zemích a v rozvíjejícím se světě. Čteme varování před růstem dolarových závazků neamerických subjektů a před jejich neschopností tyto dluhy splácet. K tomu všemu se pak přidávají projekce zadlužení amerického systému zdravotní a sociální péče. Podobná čísla a úvahy téměř vždy implikují, že se řítíme do finančního armagedonu.
I já sám opakovaně varuji před nebezpečím vysokého zadlužení, ale zmíněné predikce bych bral s rezervou. Finanční armagedon málem přišel v roce 2008 a zabránil mu Fed tím, že podpořil řadu trhů. Díky tehdejšímu vývoji alespoň víme, jak by mohl jeden z budoucích krizových scénářů vypadat: Kaskáda špatných dluhů by potápěla jednu finanční instituci za druhou. Z toho je zřejmé, že pokud máme obavy z krize, neměli bychom sledovat ani tak objem dluhů, jako to, kdo dluhy drží a jak jsou financovány.
Jestliže jsou dluhy a pohledávky drženy institucemi, které jsou schopny ustát vyšší ztráty, pak by další recese nemusela vyvolat dominový efekt a spirálu klesající hodnoty aktiv a pádů bank. Ekonomický útlum by přinesl jen pokles výše dluhů, protože část z nich by musela být odepsána. Nenastala by ale plošná insolvence. Pokud ovšem budou úvěry drženy nedostatečně kapitalizovanými bankami a finančními institucemi, domino se rozjet může.
Právě tato poslední skupina má potenciál vyvolat dominový efekt vedoucí až k plošné krizi. Další recese přinese bezesporu insolvenci řady dlužníků, týkat se to bude zejména studentských úvěrů, některých hypoték, úvěrů financujících nákup aut či třeba dolarových dluhů zahraničních korporátních a vládních subjektů. Trhy budou jen těžko odhadovat celkovou hodnotu těchto ztrát a pravděpodobně svou reakci přeženou. Podle mě ale krize nenastane, protože v současné době platí, že držitelé dluhopisů jsou obecně lépe kapitalizováni než v roce 2008.
Za současným lepším stavem stojí zejména poučení z roku 2008 a nová regulace, která posílila rozvahy finančních institucí. Ty nejzranitelnější společnosti z roku 2008 už většinou neexistují, výjimkou mohou být jen některé špatně kapitalizované banky v Evropě. Došlo také k reformě amerického peněžního trhu a novému regulačnímu režimu podléhá i řada jiných oblastí, které byly dříve zranitelné. A krátkodobé závazky tvoří v současnosti menší část pasiv finančních institucí.
Určité pochyby mám o pojišťovnách, které se v honbě za vyššími výnosy pustily do rizikovějších investic. Vládní pomoc by možná opět potřebovaly Fannie a Freddie, ale ty jsou nyní už v podstatě součástí vládního sektoru. Nicméně to by na vyvolání dominového efektu ve finančním sektoru stačit nemělo. Něco jiného je ale otázka vývoje v samotné ekonomice. Na spotřebitele totiž dolehnou jejich finanční ztráty, a bude to platit na globální úrovni. To se projeví na globálním životním standardu i přesto, že další finanční krize momentálně není pravděpodobná.
Autor komentáře: Martin Lowy
(Zdroj: FTAlphaville)
Patria Online je investiční portál s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Výpočet čisté mzdy reforma 2024. Jak se vypadá čistá mzda před a po reformě?
- Kalkulačka online 2021 i 2020 - čistá mzda, hypotéky a další kalkulačky
- Jak koupit Bitcoin, kde koupit Bitcoin – nákup Bitcoinu
- Jak těžit bitcoin - těžba bitcoinů, mining
- Valorizace důchodů - jak stoupají důchody?
- Výpočet důchodu - Jak vysoký budete mít důchod?
- Jaký je dnes mezinárodní den?
- Stravenky a mzda 2020 - Jsou pro vás stravenky výhodnější než zvýšení mzdy?
- Měřítko - měřítko mapy. Co znamená měřítko na mapě a kolik kilometrů v reálu je jeden centimetr na mapě
- Jak (ne)bude vypadat další krize
- ECB bude o měnových otázkách jednat pouze 8krát do roka a ne 12krát, jak bylo zvykem + další novinky
- Volby v Čechách a na Moravě: Jak mají nově vypadat volby? Hlasovat bude možné i s předstihem, ale ne online..
Prezentace
22.11.2024 Výsledková sezóna: Obhájila Nvidia svou…
18.11.2024 Nejlepší telefon za 2 990 Kč. Motorola má hit…
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jak trh reagoval na volby v USA? Historická maxima, ale i prudké propady
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?