Kdo spoří, je trestán a časem chudne.
Spoření a vytváření rezerv se od nepaměti ctilo a otcové předávali tuto ctnost na své potomky. Spoření vytvářelo rezervy nejen pro střadatele samotného, ale také se prostřednictvím bank tyto rezervy kumulovaly a přetvářely na společenský kapitál. O tento kapitál banky stály a nabízely úroky jako podíl na výnosech tohoto produktivního kapitálu. Tedy dvojí užitek.
Den 30. říjen býval oslavován jako „Světový den spoření.“ Dnes banky naše peníze již prakticky nepotřebují. Mohou se bez nákladů „napojit“ u napajedla centrální banky, která „vyrobí“ tolik peněz, kolik je právě zapotřebí. Tak proč platit střadatelům vůbec nějaké úroky?
Jednou z charakteristik epochy, ve které žijeme, je půjčka a život na dluh. Maximální uspokojování konzumní slasti v co nejkratší době je motivované nejen reklamním průmyslem, ale především celkovým nastavením společnosti. Jak známo, ryba vždy smrdí od hlavy. Stát je permanentně zadlužen až po uši a co hůř - nám občanům to už nepřijde jako něco abnormálního. Co na tom? Jinde jsou přece zadlužení ještě více. Politikou státu a jeho institucí- centrální bankou je podporováno utrácení, třeba i na dluh a hodnoceno jako v zásadě záslužný čin. Utrácením přece podporujeme ekonomický růst.
Nízkými úroky bonifikuje systém dlužníka a současně trestá zodpovědného střadatele. Ekonomové hovoří o tzv. finanční represi, tedy o plíživé ztrátě úspor podporované státními zásahy. Právě manipulace s úrokovými sazbami (případně měnovými kurzem) jsou těmi nejsilnějšími zbraněmi. Ještě nikdy ve finanční historii nebyly nulové úrokové sazby drženy po tak dlouhou dobu a prakticky globálně, jako právě od roku 2008 až dodnes.
Kdo věří na návrat úroků a konec této finanční represe, ten nechť se připraví na trpké zklamání. Stoupající úroky nejsou v zájmu mocných bruselských politiků a Evropské centrální banky (ECB). Koneckonců to potvrzuje i svým nejnovějším prohlášením šéf ECB Mario Draghi: „Není důvodu ke změně měnově-politické strategie.“ Vyššími úroky by totiž přivodili smrtelnou ránu jižnímu okraji eurozóny. Deník Die Presse spočítal, že zvýšení úrokových sazeb na stále ještě historicky nízkou, ale aktuálně stejně nerealistickou úroveň tří procent, by znamenalo například pro Itálii zvýšení nákladů na splácení státního dluhu o 70 miliard Euro ročně.
Navrhovaná řešení ekonomických expertů a laureátů Nobelových cen Kennetha Rogoffa, Grega Mankiwa a Paula Krugmana k řešení dluhů západních zemí mluví jasnou řečí. Navrhují podněcovat vyšší inflaci při nízkých úrocích. Jinak není dluhová zátěž řešitelná. Tedy přeloženo do řeči ekonomického laika- oddlužit stát plíživým vyvlastněním úspor svých občanů.
Tento „program“ nutí k vážnému zamyšlení nad vlastní finanční budoucností. Při hledání účinných obranných mechanismů by rozhodně neměla být opomenuta věcná (hmotná) aktiva.
Jedním z nich je i po tisíciletí osvědčené zlato a vzácné kovy. I malá část majetku investovaná do tohoto stále ještě svobodného a anonymního aktiva může v budoucnu sehrát zásadní strategickou roli pro majetek občana.
Ing. Zdeněk Ďuriš
Vystudoval systémové inženýrství v ekonomii a je spoluzakladatelem společnosti EKKA-Gold s.r.o, která je provozovatelem důchodového projektu spoření ve zlatě AuRENTA®. Více než 20 let působí na kapitálových trzích jako investor a technický analytik trhů. Je současně registrovanou pobočkou německého obchodníka s cennými papíry Catus AG Vermögensverwaltung.
EKKA-Gold s.r.o.
Společnost již od roku 2009 působí společně s německým společníkem pro aurum KG na českém trhu. Cílem společnosti se stala renesance zlata v roli investičního média pro dlouhodobé úspory nejširší veřejnosti.Pilotním projektem společnosti je důchodový projekt spoření ve zlatě AuRENTA®, který představuje technologicky špičkové řešení, jak si zcela svobodným způsobem vybudovat důchodovou rezervu z certifikovaných zlatých slitků. Letošní novinkou AuRENTy je „Výplata měsíční renty“. Jedná se o možnost plně automatizovaného zpětného odprodeje naspořeného zlata. Více na: www.aurenta.cz.
Poslední zprávy z rubriky Okénko investora:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Změna času - střídání času 2019, konec střídání času, letní a zimní čas
- Kdo má dnes svátek?
- Jaký je dnes mezinárodní den?
- Stravenky a mzda 2020 - Jsou pro vás stravenky výhodnější než zvýšení mzdy?
- Výpočet důchodu - Jak vysoký budete mít důchod?
- Měřítko - měřítko mapy. Co znamená měřítko na mapě a kolik kilometrů v reálu je jeden centimetr na mapě
- Kdo spoří, je trestán a časem chudne. - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
- Kdo spoří, je trestán a časem chudne.
- Dolarová ozvěna aneb Nebyl čas zkoumat, kdo je kdo ...
- Dolarová ozvěna aneb Nebyl čas zkoumat kdo je kdo ...
- Pavel Kosatík: Když chcete trestat, je dobré trestat konkrétní lidi za konkrétní věci (Video)
- Nové evangelium budoucích důchodců: Spořit, spořit, spořit
Prezentace
22.11.2024 Výsledková sezóna: Obhájila Nvidia svou…
18.11.2024 Nejlepší telefon za 2 990 Kč. Motorola má hit…
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jak trh reagoval na volby v USA? Historická maxima, ale i prudké propady
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
?