Ropné střípky - IEA potvrzuje stabilizaci trhu, produkce OPECu, prodloužení dohody
IEA ve své měsíční zprávě potvrdila, že skutečně dochází k postupnému rebalancingu na trhu s ropou. V prvním čtvrtletí rostly komerční zásoby ropy OECD jen o 0,3 mbpd, přičemž v posledním měsíci březnu klesaly tempem 1 mbpd. Celkové globální zásoby pak rostly tempem 0,1 mbpd. V druhém čtvrtletí se očekává jejich pokles o 0,7 mbpd. Pokud se OPEC a další nečlenské státy dohodnou na prodloužení omezení těžby, tak by zásoby OECD mohly dle odhadu BI dosáhnout svého pětiletého průměru v prvním čtvrtletí 2018. Tomu bude napomáhat i fakt, že samotný průměr se s uplynulým časem postupně zvyšuje.
Produkce OPEC byla v dubnu ve srovnání s prosincem 2016 nižší o 1,35 mbpd (celkově 31,7 mbpd), což je více, než k čemu se OPEC zavázal (pokud přičteme Indonésii, která pozastavila své členství a která podle Platts běžně produkuje 0,73 mbpd, tak se dostaneme na úroveň 32,5 mbpd). Přestože nižšího celkového objemu těžby bylo dosaženo především díky Libyi, tak míra dodržování závazku zemí OPEC v průměru přesahuje hranici 100%. Nečlenské státy pak stále zaujímají roli černého pasažéra. Nicméně jejich plnění závazku postupně roste (66% v dubnu), přičemž Rusko ohlásilo, že začátkem května dostálo svému slibu omezit produkci o 0,3 mbpd.
Jak IEA, tak OPEC zvýšily své odhady meziročního růstu americké produkce na přibližně 0,8 mbpd. I nadále tak platí, že američtí těžaři spolu s Libyí a Nigérií, které dostaly výjimku a jejich produkce není nikterak omezena, představují pro ceny ropy největší riziko směrem dolů. Naopak překvapením ve směru nahoru by bylo dodatečné omezení těžby či připojení nových nečlenských států k dohodě. Podle ruského energetického ministra Alexandra Novaka by se mohlo jednat o dalších 3 až 5 zemí.
Rusko a Saudská Arábie se přiklánějí ne k 6 měsíčnímu, ale rovnou 9 měsíčnímu prodloužní dohody až do března 2018. Z jejich strany se tak jedná o značně vypočítavý krok, neboť letošní předpovědi růstu nabídky a poptávky se zatím ukazují jako poměrně nepřesné a prodloužením závazku o 9 měsíců by si producenti nechali otevřená zadní vrátka. Je zde totiž reálná hrozba, že pokud by závazek trval jen do konce roku a zásoby se do té doby nestihly vrátit na svůj pětiletý průměr, tak by nervózní investoři mohli poslat ceny ropy opět dolů. Dodatečné tři měsíce tedy slouží jako pojistka, která může v případě dřívějšího dosažení cíle jednoduše přestat platit.
Roman Sedmera
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Komodity:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?