Jak Trumpova politika připravila Spojené státy o jedno prvenství
Změny v americké energetické politice pod vedením nového prezidenta Donalda Trumpa zamíchaly žebříčkem atraktivity zemí pro obnovitelné zdroje. Ve srovnání, které sestavuje poradenská společnost EY, dosud kralovaly Spojené státy. Dosavadního hegemona teď ze špice vystrnadily dvě největší rozvíjející se ekonomiky: Čína a Indie.
Trump vydal několik nařízení omezujících politiku v oblasti klimatických změn předchozí vlády. Mimo jiné chce oživit americký uhelný průmysl a nařídil přezkoumat plán čisté energie, který vyžaduje, aby státy snížily emise oxidů uhlíku z elektráren.
Naopak čínský Národní úřad pro energie (NEA) v lednu oznámil, že do roku 2020 investuje 363 miliard dolarů na rozvoj kapacit ve výrobě energie z obnovitelných zdrojů. To znamená, že investice by měly představovat polovinu veškerých nových kapacit výroby v Číně. Čína se v souladu s pařížskou dohodou o klimatu také zavázala snížit emise skleníkových plynů do roku 2020 o 18 procent na jednotku hospodářského růstu. Oproti tomu Trump během prezidentské kampaně hovořil o tom, že USA pod jeho vedením vystoupí z této dohody, která zavazuje státy k omezení emisí skleníkových plynů. Rozhodnutí ale podle zpráv z minulého týdne odložil.
And the winner is...
Zlatá medaile patří Číně a druhé místo Indii, která představila plány na zvýšení výroby energie z obnovitelných zdrojů do roku 2022 o 175 gigawattů. Spojené státy, které v hodnocení v předchozím roce skončily první, se letos propadly až na třetí místo. Od roku 2015 je to poprvé, kdy se posunuly dolů.
„Posuny v indexu ilustrují vliv politiky na investice a rozvoj obnovitelných zdrojů,“ uvedl v prohlášení šéf týmu sestavujícího index Ben Warren. „Podpůrná politika a dlouhodobá vize jsou pro budoucnost čisté energie zásadní,“ uvedl také.
Čtvrté místo v žebříčku patří Německu a pětici nejatraktivnějších uzavírá Austrálie. Z dalších evropských zemí skončila Francie osmá a Británie desátá. Británie si o čtyři příčky polepšila a vrátila se mezi nejatraktivnějších deset zemí. Podle analytiků je důvodem z velké části i propad zemí, které loni byly před ní.
Index celkově porovnává 40 zemí. Česko mezi nimi není. Regionální soused Polsko skončil na 34. příčce. Na chvostu jsou nováčci v indexu: Kazachstán, Panama a Dominikánská republika. Irsko skončilo poslední.
Zdroje: EY, ČTK, CNN, unfccc.int
Patria Online je investiční portál s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Měřítko - měřítko mapy. Co znamená měřítko na mapě a kolik kilometrů v reálu je jeden centimetr na mapě
- Svět - státy světa a jejich ekonomika
- Jak koupit Bitcoin, kde koupit Bitcoin – nákup Bitcoinu
- Jak těžit bitcoin - těžba bitcoinů, mining
- Valorizace důchodů - jak stoupají důchody?
- Výpočet důchodu - Jak vysoký budete mít důchod?
- Jak Trumpova politika připravila Spojené státy o jedno prvenství
- Spojené státy americké - ekonomika a finance Spojených států amerických
- Spojené státy americké - cestování do Spojených států amerických
- Spojené státy se propadnou nejvíc za posledních 80 let, tvrdí Trumpův poradce
- Biden: Spojené státy jsou připraveny pomoci Řecku
- Hrozí Spojeným státům a Japonsku kvůli jejich současné politice hyperinflace? - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
Prezentace
28.11.2024 Nejlepší chytré hodinky na světě jsou Samsung.
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Miroslav Novák, AKCENTA
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Ali Daylami, BITmarkets
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory