Předčasné volby zvyšují pravděpodobnost tvrdého brexitu
Jak se zdá, Británie vždy dokáže překvapit. Loni nečekaný sled událostí započal referendem o brexitu, letos vyhlášením předčasných voleb.
V mezičase už tato země (bez překvapení) nastartovala proces odchodu z EU a tak to vypadalo, že vyvine veškeré své vyjednávací síly k uzavření dohod z EU, aby její odchod byl co nejhladší. Zvláště když v Bruselu začala padat slova o tvrdém brexitu v případě, že se nepodaří zajistit čtyři základní svobody, na nichž stojí jednotný trh Unie.
Nyní zhruba měsíc po začátku dvouleté lhůty pro exit se britská premiérka rozhodla zariskovat vyhlášením předčasných voleb, které by se měly odehrát už 8. června, čímž se postarala o další překvapení pro finanční trhy. S variantou, že by si Británie v době jednání troufla na předčasné volby, se i s ohledem na prohlášení současné vládní garnitury jaksi nepočítalo. S ohledem na současné volební preference se sice tento krok jeví jako logický, protože by posílil pozice konzervativní strany, nicméně na druhou stranu tyto volby mohou docela výrazně zvýšit pravděpodobnost rázného rozchodu Británie a EU. A možná vlastně jde o to, aby nová vláda získala silnější mandát pro vyjednávání i tzv. tvrdého brexitu. Nebude ovšem až tak jednoduché se v mezičase soustředit na jednání s Unií a zároveň vést volební kampaň. Takže jak se zdá, o další překvapení nemusí být až tak nouze. Zvlášť když jedna část Spojeného království se stále nevzdává myšlenky na samostatnost a na těsnější vztahy s Unií.
Finanční trhy sice na chvíli oznámení voleb v Británii na chvíli zaskočilo, avšak jejich pozornost se velmi rychle znovu vrátí k politickému vývoji ve Francii, kde se prezidentské volby konají už tento týden. Preference napovídají, že se situace stává docela nepřehlednou a výsledky prvního kola na rozdíl od předchozích týdnů či měsíců docela nejisté, zvlášť když se hraje i o setrvání Francie v eurozóně. Z pohledu posledního dění v Británii a ve Francii mohou vypadat podzimní volby v Německu jako docela nudnou záležitostí s téměř jistým výsledkem. Politická rizika však s volbami v největší unijní zemi zcela nezmizí, protože už v příštím roce přijdou na řadu volby v druhé nejzadluženější a současně třetí největší ekonomice eurozóny – v Itálii.
Petr Dufek, analytik ČSOB
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Kalkulačka předčasného důchodu - o kolik méně?
- Kdy můžete do předčasného důchodu a o kolik peněz přijdete?
- Předčasné volby zvyšují pravděpodobnost tvrdého brexitu
- Goldmani zvyšují pravděpodobnost tvrdého Brexitu kvůli předčasným volbám na 25%
- Goldmani zvyšují pravděpodobnost tvrdého Brexitu kvůli předčasným volbám na 25% - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
- Britští poslanci odmítli tvrdý brexit, Johnson předčasné volby neprosadil.
- Britští poslanci odmítli tvrdý brexit, Johnson chce předčasné volby.
- Britský parlament odmítl tvrdý brexit i předčasné volby
- Britský parlament odmítl tvrdý brexit i předčasné volby
- Pravděpodobnost tvrdého brexitu trh vidí lehce pod 50%
Prezentace
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
25.11.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
22.11.2024 Výsledková sezóna: Obhájila Nvidia svou…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Zmatek na ropném trhu. Jak se promítne do cen pohonných hmot?
Ali Daylami, BITmarkets
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Elektrické návěsy od Range Energy: Klíč k udržitelnější kamionové dopravě?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory