Vláda schválila pozici České republiky k vyjednávání o vystoupení Velké Británie z EU
Vláda premiéra Bohuslava Sobotky pokračuje v důkladných přípravách na vyjednávání o vystoupení Velké Británie z EU. Na dnešním jednání schválila pozici, s níž půjde do úvodní části vyjednávání o brexitu.
Předseda vlády zároveň tento týden ve středu vystoupí v Poslanecké sněmovně s projevem, který se bude zabývat odchodem Velké Británie z Evropské unie a českou pozicí k vyjednávání.
Dnes schválená pozice k brexitu rozvíjí dosavadní východiska a reflektuje únorové společné prohlášení předsedů parlamentních stran. Zásadní prioritou je především jednotný postup sedmadvacítky. ČR rovněž sdílí společný postoj EU, že svobody vnitřního trhu jsou nedělitelné – vláda tedy odmítá případné britské snahy vyzobat si jen třešinky z dortu a zbytek nechat.
„Česká vláda se v dnes schválené pozici pro vyjednávání o podmínkách vystoupení Velké Británie z EU na čtyři prioritní a pro naši zemi klíčová témata – volný pohyb osob a práva našich občanů, vzájemné obchodní vztahy, finanční vyrovnání a kontinuitu právního řádu", uvedl po jednání vlády premiér Bohuslav Sobotka.
V oblasti volného pohybu osob a s tím souvisejících práv občanů žijících ve Velké Británii bude ČR usilovat o dojednání takových podmínek, které se budou co nejvíce blížit současné podobě režimu vzájemných vztahů. Pro ČR bude klíčové zajistit především kontinuitu práv pro Evropany, kteří v současnosti v Británii pracují a pobývají.
Co se týče finančního vyrovnání, vláda bude prosazovat, aby Velká Británie dostála svým závazkům vyplývajícím z Víceletého finančního rámce 2014–2020. Metodika finančního vyrovnání by měla být jednoznačná, spravedlivá a nezpochybnitelná.
V otázce právní kontinuity bude ČR usilovat, aby došlo k dokončení otevřených řízení ve vztahu k Velké Británii před Evropským soudním dvorem a aby právo EU, které zůstane ve Spojeném království v platnosti po vystoupení, bylo vykládáno konzistentně s EU.
Velmi důležitou kapitolou ve vyjednáváních o brexitu bude obchod. Vláda chce usilovat o zachování co nejužších vzájemných obchodních vztahů a zamezení vzniku překážek tarifního i netarifního charakteru. Cílem je vyjednat komplexní dohodu o volném obchodu, která umožní udržet i český export do Británie.
Dnes schválená pozice bude základem pro nadcházející jednání. Za EU bude zmocněna s Brity vyjednávat Evropská komise. Ta dostane k těmto jednáním mandát od Evropské rady, která se za tímto účelem sejde 29. dubna v Bruselu. Do té doby poběží řada pracovních jednání, která text mandátu pro Evropskou komisi připraví.
Poslední zprávy z rubriky Z domova:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Česká koruna, CZK - kurzy měn české koruny
- Nařízení vlády o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě č. 341/2017 Sb.
- Podnikání v České republice
- innogy Česká republika a. s. - cena plynu, ceník plynu 2020
- Ověření DIČ v EU - ověřování DIČ v systému VIES
- Cena aut - velký přehle cen ojetých automobilů
- Kurzy ČNB - Kurzovní lístek České Národní Banky
- Kurzovní lístek Česká spořitelna, Kurzovní lístky bank
- Česká spořitelna, a. s. - euro, vývoj kurzu měny
- Volná místa region Česká Lípa - Volná pracovní místa Česká Lípa
- USD, americký dolar - převod měn na CZK, českou korunu
- Česká pošta - ceník poštovného 2020
Prezentace
28.11.2024 Nejlepší chytré hodinky na světě jsou Samsung.
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Petr Lajsek, Purple Trading
Zmatek na ropném trhu. Jak se promítne do cen pohonných hmot?
Ali Daylami, BITmarkets
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory