Víkendář: MMF je nervózní z Trumpa, z Německa se stává bašta liberalismu
David Lipton je hluboce přesvědčen o své obrovské důležitosti. O nějakých pochybnostech o sobě samém nelze v tomto případě vůbec hovořit. Během své předchozí návštěvy Berlína tento náměstek ředitelky Mezinárodního měnového fondu pedantsky poučoval Němce o jejich nedostatcích – rozpočtové a obchodní přebytky prý leží příliš vysoko, investice naopak příliš nízko. Německo by podle něho mělo také projevovat větší štědrost vůči Řecku, méně tlačit na úsporná opatření a umožnit odpis jeho dluhů.
Lipton, který je v MMF po Christine Lagardeové druhým nejvýše postaveným člověkem, do Německa zavítal opět před několika dny. Tentokrát šlo ale o někoho úplně jiného. Lidé, kteří se s ním setkali, hovořili o jeho vstřícnosti, přátelském přístupu a otevřenosti. Pro to vše existuje jeden hlavní důvod a jeho jméno zní Donald Trump. Svět se totiž po posledních volbách amerického prezidenta změnil a platí to i o MMF. Lipton nyní tvrdí, že největším rizikem pro globální ekonomiku nejsou rostoucí ceny komodit či finanční a měnové krize. Největší hrozbou by měla být „geopolitická recese“, tedy ekonomický útlum vyvolaný událostmi jako brexit, ale hlavně politikou nové americké vlády.
Liptonova varování nacházejí sluchu napříč politickými stranami. Tento Američan sice táhne k demokratům a do své současné pozice byl jmenován během vlády prezidenta Obamy, avšak kvůli řadě let práce na vysokých pozicích amerického Ministerstva financí nyní také patří mezi ty, kterým Trumpova vláda vyhlásila válku. Jenže obavy, o kterých hovoří, nejsou neopodstatněné. Trump totiž mimo jiné zpochybňuje v podstatě vše, na čem stojí sedmdesátiletá existence MMF včetně volného obchodu, liberalizovaných trhů a v neposlední řadě i solidarity se zeměmi, které se dostanou do finančních problémů.
Trump a jeho tým kolem sebe šíří pro Američany značně atypický pocit vlastní ublíženosti. Spojené státy neustále vykreslují jako zemi, které zbytek světa škodí a parazituje na ní. Dřívější americké vlády ale proti globalizaci neprotestovaly a uplatňovaly svůj vliv v institucích jako MMF či OECD, aby americkým firmám a zboží umožnily expandovat do světa. Současná situace je přitom taková, že Američané přispívají největšími částkami do rozpočtů MMF i OECD a jiné země mohou jen těžko úspěšně prosadit kroky, se kterými Spojené státy nesouhlasí. A dnes nikdo neví, jak dlouho budou tyto instituce podporovány Spojenými státy, které neustále obviňují ostatní a hledí jen na vlastní zájmy.
Lipton a Lagardeová vnímají nový směr politiky Washingtonu jako útok na světový ekonomický mír. Ve snaze zachránit, co se dá, se pak obracejí směrem k Německu. Setkávají se s vysokými vládními a ústavními činiteli a tvrdí, že Německo musí v Evropě vyplnit vakuum, které tu zanechávají USA. Vláda Angely Merkelové by si měla zvykat na to, že na jejích bedrech spočívá osud světového liberálního řádu. Podle Liptona se v této souvislosti totiž nedá spoléhat ani na Japonsko, ani na Velkou Británii. Vlády těchto zemí si totiž podle jeho neveřejných poznámek nemohou dovolit příliš si znepřátelit americkou vládu. Merkelovou tyto úvahy na jednu stranu potěšily, ale její reakce byla rezervovaná.
V tuto chvíli nevíme, jaký vztah se vytvoří mezi MMF a novou americkou vládou. MMF se zdržuje veřejné kritiky svého nejštědřejšího dárce a negativních dopadů, které by Trumpova politika mohla mít na světovou ekonomiku. Fond tvrdí, že zatím není jasné, jaké dopady by mělo případné zavedení amerických dovozních cel či jednostranných změn v obchodních dohodách. Jenže je zajímavé, že MMF současně mění své projekce ekonomického růstu americké ekonomiky směrem nahoru s tím, že odráží politiku nové vlády v oblasti daňových změn a investic do infrastruktury. A pro Německo dnes není velkou útěchou, že se stalo cílovou zemí pro všechny, kteří mají obavy z Donalda Trumpa.
Autor: Christian Reiermann
(Zdroj: Der Spiegel)
Patria Online je investiční portál s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Od slunečního světla do hlubin: Skrytý zdroj kyslíku, který vyvolává kontroverze
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
Ali Daylami, BITmarkets