Ropa: Dohoda OPECu a jak to bude dál?
Dohoda OPECu
V roce 2014 nastala malá revoluce, jelikož došlo na trhu s ropou k zásadní liberalizaci. V reakci na klesají ceny ropy se OPEC, kartel zemí vyvážejících ropu, rozhodl k poměrně nečekanému kroku. Nechal neviditelnou ruku trhu naprosto volně řídit obchod s ropou. Cílem bylo stabilizovat trh a najít novou rovnovážnou cenu, jež by byla pro OPEC přijatelná. Nízké ceny sice vyřadily část konkurence z ropného byznysu (v některých případech jen dočasně), posléze se ale nedokázaly vrátit zpět k hranici 100 $/barel nebo někam poblíž.
Koncem loňského roku se proto OPEC rozhodl, že ukončí laissez faire experiment, a po několikaměsíčním vyjednávání přistoupil ke snížení produkce ropy o 1,2 milionu barelů ropy denně (mbpd) na úroveň 32,5-33 mbpd.
Jednalo se tak o vůbec první dohodu od roku 2008 a vyjma Íránu, Libye a Nigérie se k ní připojily všechny členské země OPECu. Nízké ceny ropy ale nedělaly vrásky jen OPECu a vidina vyšších zisků vedla k zapojení dalších 11 nečlenských států (v čele s Ruskem), které měly snížit produkci o dodatečných 0,6 mbpd na konečných 1,8 mbpd. Omezení vešlo v platnost 1. ledna a na dva a půl měsíce dokázalo stabilizovat ceny ropy nad 50 $/barel. Pak ale došla investorům trpělivost.
Proč investorům došla trpělivost?
Vyjednávání provázela řada porodních bolestí. A přestože se země OPECu nakonec byly schopny domluvit, tak výsledek byl poměrně vydřený. Jednotlivé státy totiž volaly po omezení těžby, samy se ale omezovat nechtěly, což vedlo ke vzniku tzv. produkčního polštáře. Státy OPECu začaly ke konci roku cíleně navyšovat produkci, aby měly posléze z čeho ukrajovat.2 Tím se ale jen zhoršil převis nabídky nad poptávkou, proti kterému byla celá dohoda mířená.
Psychologický efekt avšak zafungoval a ropa Brent vyskočila nad 55 $/barel. S přicházejícími zprávami ohledně stavu produkce se ale vynořil další, mnohými očekávaný problém. A to, že ne všechny státy přistoupily ke omezování těžby stejně zodpovědně. V rámci OPECu to prozatím vyvažuje Saudská Arábie, která snížila výstup o téměř dvojnásek, než k čemu se zavázala (odhadem o 0,8 mbpd oproti původním 0,486 mbpd). Mimo OPEC je ale morálka výrazně horší. Rusko, které mělo snížit produkci o 0,3 mbpd, plní jen
přibližně třetinově a zároveň jedním dechem dodává, že zbytek splní v průběhu roku. Vzhledem k tomu, že dohoda má zatím platnost jen do poloviny roku 2017, to působí lehce úsměvně.
Vyšší ceny ale nevedly jen ke spokojenosti OPECu, ale i ke spokojenosti ostatních. Na ceny nad 50 $/barel pak čekali zejména američtí frakeři3, kteří v mezičase dokázali výrazně snížit své těžební náklady, a opětovně vtrhli na trh. Producenti v USA tak již 10. týden v řadě zvyšují počet aktivních vrtných souprav (oproti květnu 2016 na téměř dvojnásobek).
3 Frakování (hydraulické štěpení) je nekonvenční způsb těžby ropy, který umožňuje získat ropu i z materiálů s velice nízkou propustností, jako je např. břidlice.
A aby toho nebylo málo, tak začala Amerika rovněž zvyšovat své exporty. Ropa Brent se aktuálně obchoduje v průměru o 3 dolary za barel výše než domácí WTI, což přímo láká k cenovým arbitrážím.
Příslovečnou poslední kapkou pak bylo zveřejnění stavu amerických zásob surové ropy. Ropa se totiž více než dva měsíce pohybovala stranou ve velice úzkém intervalu 55-58 $/barel, což začalo silně znervózňovat investory. Pravidelná týdenní zpráva EIA (Energy Information Administration), která 8. března reportovala čtyřnásobný nárůst zásob surové ropy oproti očekávání trhu, tak spustila propad cen.
A jak to bude dál?
<br>
<br>
My navzdory současnému vývoji i nadále očekáváme rebalanci trhu a postupný růst cen v průbehu roku. Jednak Amerika je jednou z mála zemí, jež pravidelně zveřejňují informace o svém ropném průmyslu, a značná část investorů je proto bedlivě sleduje. Amerika ale nemluví za zbytek světa. Snadná dostupnost amerických dat tak může svádět k přílišné generalizaci.
Za druhé ujednání OPECu má sice platnost jen do poloviny roku 2017, dohledová komise JMMC (Joint OPEC/Non-OPEC Ministerial Monitoring Committee) ale bedlivě sleduje plnění a účinnost dohody, přičemž na nedělní tiskové konferenci prohlásila, že nevylučuje v případě nutnosti prodloužení omezení těžby až do konce roku. Jestli dojde k prodloužení závazku se pravděpodobně dozvíme v dubnu, kdy budou známy výsledky šetření analytického týmu komise.
Dále je nutné vzít v potaz vliv slabé sezónní poptávky a odstávky rafinérií z důvodu údržby. Dočasnost těchto efektů a pozitivní výhled světového hospodářství, tak budou postupně tlačit na opětovný růst cen ropy.
Roman Sedmera
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Komodity:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?