Mohou být v demokracii činěna správná ekonomická rozhodnutí?
Otázka, zda mohou být v demokracii činěna správná ekonomická rozhodnutí, se může zdát šokující a pro mnohé nepřijatelná. Přesto je zřejmé, že veřejnost v nedávné době nejednou volila ekonomickou politiku, která její zemi uškodí, nebo odmítla potřebné reformy. Důvodem může být nedostatek ekonomických informací či snaha většiny udržet si své výhody.
Příkladem popsané volby špatné ekonomické politiky odmítnutí potřebných reforem je volba protekcionistické politiky v USA. Taková politika nedává žádný smysl zejména proto, že americká ekonomika se nyní nachází ve stavu plné zaměstnanosti. Proti ní hovoří i segmentace globálních výrobních řetězců, která znamená, že americký výrobní sektor je schopen nahradit jen malou část dovozů. Protekcionismus tak povede zejména k růstu cen dovozů mířících do USA.
Dalším příkladem je volba „tvrdého“ brexitu ve Velké Británii. Pro tuto zemi totiž bude nemožné pokrýt ztráty spojené s omezeným obchodem s Evropskou unií. Podobně problematické je rovněž odmítání reformy trhu práce ve Francii. Toto odmítání pramení z toho, že 75 % zaměstnaných, kteří mají dlouhodobé smlouvy, nechce ztratit vysokou míru ochrany svého pracovního. To ale znamená, že zbylých 25 % nemá moc šancí dobré pracovní místo získat a musí střídat krátkodobá zaměstnání. Problematická je i neochota snížit dluhy v zemích OECD, která je dána tím, že se voliči neobávají vzdálenější budoucnosti a preferují vysoké příjmy v současnosti.
Následující dva grafy ukazují, že v řadě zemí není růst míry veřejného zadlužení (první obrázek) doprovázen zvýšenými veřejnými investicemi (druhý obrázek). Naopak, v zemích jako Spojené státy, Francie, Itálie, Španělsko a Velká Británie dochází k dlouhodobému poklesu poměru těchto investic k HDP:
Jediným řešením popsané situace je větší angažovanost ekonomů a jejich aktivní diskuse s veřejností. Té musí odborníci vysvětlovat skutečné důsledky jejích rozhodnutí tak, aby nebyla tolik náchylná uvěřit populistickým slibům politiků.
(Zdroj: Natixis)
Patria Online je investiční portál s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Registr ekonomických subjektů ARES
- Kdy můžete do předčasného důchodu a o kolik peněz přijdete?
- Bitcoin - Aktuálně, ekonomické zpravodajství
- Sleva na poplatníka 2023 - 30.840. Kč. Slevu může uplatnit zaměstnanec i OSVČ. Sleva zůstává stejná jako v roce 2022.
- Jaký je dnes státní svátek?
- Jaký je dnes mezinárodní den?
- Stravenky a mzda 2020 - Jsou pro vás stravenky výhodnější než zvýšení mzdy?
- Výpočet důchodu - Jak vysoký budete mít důchod?
- 2025 - Rok 2025. Co nového bude v roce 2025 ve financích?
- Měřítko - měřítko mapy. Co znamená měřítko na mapě a kolik kilometrů v reálu je jeden centimetr na mapě
- Sleva na manželku 2023 - 24.840 Kč. Slevu na manžela nebo manželku můžete uplatnit, pokud manželka / manžel nemá příjmy vyšší než 68.000 Kč.
- Mohou být v demokracii činěna správná ekonomická rozhodnutí?
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory