Bitva o brexit je u nejvyššího soudu
Ve čtvrtek posledním dnem pokračovalo slyšení u Nejvyššího soudu Spojeného království, ke kterému se vláda premiérky Theresy Mayové odvolala poté, co Vrchní soud v Londýně rozhodl, že aktivaci článku 50 lisabonské smlouvy by měl posvětit i parlament ve Westminsteru. Oponenti brexitu, který by byl potvrzení verdiktu zkomplikován, mají lehce navrch.
I když vláda jejího veličenstva má právo využít tzv. královského prerogativu k provádění zahraniční politiky, odchod z Evropské unie by podle Vrchního soudu změnil zákony vztahující se na britské občany, což by bylo v rozporu s právy parlamentu jakožto suveréna – ten jako jediný může zákony přijímat a rušit.
Tato argumentace Vrchního soudu v Londýně na začátku listopadu vzala vítr z plachet britskému kabinetu, jenž chtěl článek 50 lisabonské smlouvy aktivovat na začátku roku 2017. Verdikt zároveň pomohl k ziskům britské libře, která ještě v ten samý den připsala okolo procenta proti dolaru. Vláda se pochopitelně odvolala a případ se tak nyní dostal Nejvyššímu soudu, který si od pondělí do čtvrtka vyhradil čas na slyšení.
Většina argumentů obou stran sporu zazněla už během prvních dvou dnů. Nejprve v pondělí a úterý dopoledne jedenáct soudů „grilovalo“ advokáta zastupujícího vládu, Jamese Eadieho. Jeho argument se podle komentátorů deníku Financial Times ve své podstatě opíral zejména o to, že přestože parlament v roce 1972 přijal zákon, jenž inkorporoval evropské právo do toho britského, nikde nezmínil, že vláda nemůže využít královského prerogativu k aktivaci článku 50.
Argumenty proti vládě
Úterní odpoledne a středeční dopoledne zase obrátilo pozornost jedenácti soudců v parukách k Lordu Pannickovi, elitnímu právníkovi zastupujícího příznivce setrvání Británie v EU. Útočil hlavně na už zmíněné argumentační slabiny vládního advokáta – zákon z roku 1972 podle něj může být zrušen jedině parlamentem. Ten ho ostatně tehdy přijal.
Jinak by to znamenalo, že vláda takto zásadní legislativě přisuzuje menší váhu, než například „Zákonu o nebezpečných psech“ z roku 1991, poznamenal Lord Pannick k pobavení přítomných. Chybějící odkazy k prerogativu v zákonu z roku 1972 a jeho ústavní charakter dále podle Pannicka znamenají, že je spíše na vládě, aby dokazovala své právo na užití této pravomoci, než aby odpůrci brexitu museli hledat důvod, proč prerogativ v tomto případě nelze použít.
V čtvrtek další argumenty přidali právníci zastupující velšskou a skotskou vládu. Brexit bez souhlasu místních parlamentů v Cardiffu, Edinburghu a Belfastu by podle nich odporoval nepsané britské ústavě.
Rozhodnutí padne začátkem roku
Soud po přihlédnutí k písemným materiálům, které obě strany podaly, a po zhodnocení výstupů advokátů z posledních čtyřech dnů (slyšení se mimo jiné účastnili i zástupci vlád Skotska a Severního Irska) vynese verdikt, pravděpodobně začátkem příštího roku v lednu.
V případě potvrzení rozhodnutí Vrchního soudu se dá očekávat, že proces brexitu se minimálně značně zpomalí, což by mohlo krátkodobě podpořit libru šterlinků. V tom opačném bude mít vláda premiérky Mayové otevřenou cestu ke splnění mandátu, který jí v referendu dali voliči.
Patria Online je investiční portál s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Čína: Pokud USA budou chtít jednat, budeme jednat, pokud budou chtít bojovat, budeme bojovat
- Investiční poradna - Mám u SETUZY 21 akcií,co s nimi je?Přišla jsem o ně se slavným Pitrou???AP. - často kladené dotazy
- Bank of Canada: Bitcoin je gambling a je potřeba jej regulovat. Blockchain je ale geniální - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
- Počasí: V průběhu dne se bude postupně oteplovat, srážky budou většinou přecházet do deště a zároveň jich bude ubývat.
- Brexit? Jaký Brexit? Pražská burza roste podeváté během posledních 11 dní
- Brexit znamená brexit
- Brexit znamená brexit
- Připravenost na brexit: EU dokončila přípravy na možný brexit bez dohody ke 12. dubnu
- Brexit means Brexit and Boris is Boris. Donald is Donald
- BIS/SWIFT: Pozice dolaru je stále neotřesitelná, snahy o alternativu jsou a budou marné, zvrátit to mohou jen USA
- -Obch.den 27.09.- trhy jsou tam kde jsme byly včera
- JE Dukovany je jedna z nejbezpečnějších na světě, Temelín je pouze průměrný
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?